Ha az alapképzést egyetemen végzem el, akkor a képzési szintem a BA diploma átvétele után "egyetemi" lesz, ha pedig főskolán végzem el, akkor "főiskolai"?
A régi terminológia szerint mondhatjuk azt, hogy a BA vagy BSc képzés a régi főiskolai képzésnek, végzettségnek felel meg. De már elég kevés Főiskola van, sok főiskola egyetem lett.
Ezt most már alapképzésnek hívják. Mivel sok régi egyetemen is van BA meg BSc ezért mondhatjuk, hogy a BA és BSc diplomák talán erősebbek, egy kicsivel mint a régi főiskolai diplomák, de ugyanannyit érnek jogilag.
Viszont van most is régi egyetemi végzettség ezek az osztatlan képzések. De BA+MA vagy BSc+MSc is annak számít.
1. Jogilag a BA az BA, az MA pedig MA akárhol végzed el. Az iskolai végzettségnek ma már nincs olyan fokozata, hogy főiskolai és egyetemi, hanem három alapfokozata van: BA/BSc (alapképzés), MA/MSc (mesterképzés), PhD/DLA (doktorképzés). A teljes egyetemi képzési ciklust e három együttesen jelenti. Vannak ezeken felül szakirányú továbbképzési szakok is, amelyek BA-ra vagy MA-ra is épülhetnek. A doktorképzésre is épül tulajdonképpen egy szint, ami viszont már nem iskolai végzettség (de mégis a legmagasabb szintű egyetemen szerezhető oklevél) ez a habilitáció (dr. habil cím).
2. A régi egyetemi diploma a BA+MA képzéseknek együtt felel meg, sok szakon ma is egységes összevont képzésként működik. A régi főiskolai diploma az nagyjából a BA-nak felel meg, de mivel a BA alapképzés, informálisan inkább a BA+BA-ra épülő (de nem MA szintű) szakirányú továbbképzésnek.
3. A fenti hivatalos jelentésen (jogi helyzeten) túl azonban kétségtelen, hogy az intézmény nevének mint "márkanévnek" van informális szerepe, rangja a munkaerőpiacon és a társadalmi elismertségben. Nyilván nem mindegy az emberek szemében, hogy a diplomádat egy
-fővárosi elitegyetemen (ELTE, SE, BME, SZIE, BCE),
-rangos történelmi város régi vidéki egyetemén (Szeged, Debrecen, Pécs),
-Egyházi alapítású intézményből, papneveldéből újabban lett "egyetemen" (PPKE, KGRE).
-mostanában egyetemmé átnevezett régi főiskolán ("kamuegyetemek": BGF, Kecskemét, Metropolitan, ZsKF...) vagy egy
-ma is főiskolának nevezett, esetleg új alapítású főiskolán vagy pláne
-MAB által el sem ismert "kamufőiskolán" szerezted.
Segít eligazodni a sokféle "egyetem" közötti különbségtételben, hogy az illető intézménynek van-e MAB által akkreditált doktori iskolája, és ha igen hány ilyennel rendelkezik. Amelyiknek nincs, az "kamuegyetem", mert ugyan egyetemnek hívják, de saját professzori karának újratermelésére nem képes. Nem érdemes olyan egyetemen végezni egy szakot, ahol a kérdéses szaknak megfelelő doktori iskolát nem tudtak akkreditáltatni, mert akkor nagy valószínűséggel a BA vagy MA képzésük sem igazán élvonalbeli.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!