Miért gondolják azt sokan, hogy a papír (diploma) semmit se ér?
Néhány szakmában tényleg értéktelen a diploma, pl informatikai területen. Ott az ember maga szerzi meg a tudást, mert amit tanítanak az egy vicc és súlyosan elavult. Aki csak arra támaszkodik amit ott tanult, soha nem fog rendes állást kapni a területen. Persze közalkalmazott lehet fillérekért, ott nem várnak el sokat az embertől, lehet a netről szedni az infókat ha baj van. De aki komoly cégeknél kíván elhelyezkedni, oda már valós tudás kell, nem annyi hogy hogyan kell telepítgetni meg netről kinézni a konfigokat.
Folyamatos önképzés kell.
Ez nem így megy, de ezt a szakmában tudják igazán. Aki jó, azt megkeresik, az nem szórakozik önéletrajzokkal. Nem a könyvtárba akar jelentkezni felhasználói gépeket vírusirtani, hanem többnyire multinacionális cégekhez, ahová pedig nem jelentkezési alapon megy a felvétel, hanem hírnév alapján. Aki jó, bekerül és kap egy esélyt.
Ezek nem a százezres állások, hanem a sokszázezresek. Oda profik kellenek, azt a tudást meg soha az életben nem adja meg egy diploma sem.
Kívülről meg csak annyi látszik hogy informatikus, biztos mindenhova kell. Kell, csak a minőség nem mindegy.
Kedves 4-es! Nem tudom honnan szedted, hogy hírnév alapján megy a felvétel, biztos forrásból tudom, hogy ez nem így van, persze létezik ilyen, de elhanyagolható mennyiségben.
És lehet, hogy felvesznek diploma nélkül is egy nagyobb céghez, csak épp a fizetésed nem éri el egy diplomásét, még akkor sem, ha teljesen ugyanabban a pozícióban vagytok.
Kedves kérdező, ez az általánosítás azért inkább a "büfészakokra" jellemző, nem hinném, hogy valaha bárki is megkérdőjelezte volna, hogy minek kell diploma az orvosnak, mérnöknek, ügyvédnek vagy hasonló foglalkozásokhoz.
Ez talán abból fakadhat, hogy egy időben nagyon erős volt az a közhiedelem, hogy csak az a valaki, aki továbbtanul, aki diplomás.
Gyerekoromban egy csomószor hallottam,hogy XY-ról azért beszéltek elismerően, mert 3-4 diplomája van, ő aztán nem akárki. Igaz, hogy az illetőnek gyakran tök sz*r munkája volt ugyanilyen fizetéssel, de több diplomás volt, és az a lényeg.
A nagycsaládot tekintve nálunk is az volt a legfontosabb, hogy a gyerekek továbbtanuljanak, és legyen diplomájuk. A legidősebb unokatestvéreim olyan szakokat végeztek, mint kertészettudomány, bölcsészet, pedagógia. Ők voltak a családban a bezzeggyerekek.
A bölcsész jelenleg állatokat tart őstermelőként, alig tudja eltartani a családját. A pedagógus összesen fél évet dolgozott egy gyenge általános iskolában (máshová nem vették fel), tök rossz fizetésért. Azóta inkább szül 3-4 évente egy újabb gyereket, de dolgozni nem akar. A kertész 10 évnyi GYED után jelentkezett dolgozni, azt hitte, hogy több százezret dog keresni a diplomájával. Aztán jött a feketeleves: nettó 100e Ft napi 6-8 óráért.
Szüleim "munkásemberek", őket ezek a rokonok mindig lenézték (pedig apám a szakmájával vállalkozóként jóval többet keresett néhány diplomás rokonnál). Bátyám sem ment felsőoktatásba, ő is inkább szakmát tanult. Mindenki leírta őt ezért, hogy ő is "csak egy munkás lesz", nem lesz diplomája, hülye marad. Ő a jelenlegi munkahelyén megkeresi a 2 kilót, és ebben nincs benne a céges autó/telefon, cafateria, 13. havi fizetés stb.
Most mindenki irigykedik rá :)
Én orvosira járok, erre speciel senki nem mondja, hogy értelmetlen, ezt mindenki elismeri (általában ilyen a legtöbb egészségügyis diploma, a műszakis szakosokat is elismerik a legtöbben, meg azért sok mást is).
Szóval ez a "diploma semmit nem ér" hozzáállás egy általánosítás, ami az ellenpólusa annak a szintén általános gondolatnak (ami ma már azért kezd kicsit elcsendesedni), hogy "csak a diplomás ember ér valamit".
A legtöbb diploma valóban nem sokat ér, illetve sok függ a hozzáállástól is. Sokan csak azért mennek felsőoktatásba, mert nem akarnak mg munkába állni, nem tudják, mit kezdjenek az életükkel, illetve azt hiszik, hogy önmagában a diplomával bazi jó munkahelyük lesz. De ennél azért többre van szükség: jó szakot kell választani, amit szeretsz, gyakorlati tapasztalatot kell gyűjteni, kapcsolatokat építeni, nyelvet tanulni. Maga a diploma legtöbbször csak 15-20%-a a sikernek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!