Orvosi egyetem után hol/hogyan tudok tovább szakosodni igazságügyi orvosszakértőnek?
Szagosodni vagy szakosodni???
Nem mindegy! :)))
A szagosodást kihagynám, köszi! :D
A választ köszönöm! :)
Viszont azt nem tudom, hogy ELSŐRE hol és hogyan lehet szakosodni? Ott ahol az orvosit végzem? Vagy az egy teljesen más dolog? A rezidensi fizu kb mennyi? Mellette lehetséges valami könnyebb mellékállás?
Úgy értelmeztem, hogy ált. orvosin részt vesz mindenki pl. szülésen, sebészeten .. stb., de ugye csak mint 'megfigyelők', maximum 'segítők' nem pedig nekünk kell levezetni az egészet?
Húha, nagy a zűrzavar úgy látom.
Elvégzed a 6 éves egyetemet, kapsz egy ált. orvosi diplomát, meg vele egy dr.-t a neved elé.
Utána jelentkezel igazságügyi orvosszakértő szakképzésre. Tekintettel arra, hogy Igazságügyi Orvostani Intézet csak azokon a helyeken van, ahol orvosi egyetemek is (Bp, Szeged, Debrecen, Pécs), így -a meghirdetett helyek függvényében- ezekre tudsz jelentkezni. A szakképzés 5 éves, ennek első 2 évét nevezik rezidensképzésnek vagy más néven törzsképzésnek. Minden egyes szaknál meg van határozva, hogy milyen gyakorlatokat kell teljesíteni a rezidensi és a szakgyakornoki idő alatt. (A szakgyakornoki idő a rezidensképzés utáni maradék 3 év a szakképzésben. Tehát szakképzés = rezidensképzés + szakgyakornoki idő).
Igazságügyi orvostanon speciel ez a szakképzési terv:
Mint láthatod, vannak olyan gyakorlatok (pl. belgyógyászat, pszichiátria stb.), amelyek azért több helyen is vannak az országban. Ezeket a gyakorlatokat ún. akkreditált helyeken végezheted el, erről majd a szakképzés során kapsz felvilágosítást. (Meg van adva, hogy pl. a belgyógyászat gyakorlatot mely kórházakban tudod letölteni).
Mikor elkezded a szakképzést, akkor DOLGOZOL. Gyakorlatokat teljesítesz, és a gyakorlati helyeken felügyelet mellett orvosi munkát végzel.
Ennek megfelelően bért is kapsz a munkádért. A jelenlegi rezidensi alapbér nettó 135 ezer forint. Ehhez hozzájöhetnek még egyéb járulékok (pl. veszélyességi pótlék, szerintem igazságügyin speciel van az is). Plusz vannak különböző ösztöndíjak. Az igazságügyi orvostan pl. hiányszakma, így hiányszakma ösztöndíjra lehet pályázni, ami havi nettó 150 ezer forint. Ehhez alá kell írni, hogy a szakvizsga megszerzése után annyi ideig itthon, állami finanszírozású eü intézményben fogsz dolgozni, amennyi ideig az ösztöndíjat kaptad.
A rezidensi meg szakgyakornoki képzést meg úgy fogd fel, mint egy olyan munkát, ahol (jó esetben) van egy plusz kontroll feletted.
Pl. én szülészet-nőgyógyászatra szakosodom. A munkám során beteget veszek fel, vizsgálok, ellátom az osztályos feladatokat, szülést vezetek, operálok.
DE! Műtétet pl. csak szakorvosi felügyelettel végezhetek. Én vagyok az operatőr, a szakorvos asszisztál, így tud segíteni, valamint ha bármi gebasz van, akkor át tudja venni.
Tehát a szakképzésben már nem csak megfigyelő az ember, hanem aktívan dolgozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!