Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Passzív vagy megszüntetés?

Passzív vagy megszüntetés?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Nehéz döntés előtt állok. Már a hatodik államilag támogatott félévemmel végeztem az egyetemen, de vannak olyan tárgyaim, amik sokadjára nem sikerülnek. (Nem értem el a maximum vizsgalehetőségek számát, lenne még esélyem.) Jelenleg munkát keresek - egyre több állásinterjúra hívnak be, szerencsére - de nem tudom, hogy passziváltassak, vagy szüntessem-e meg a jogviszonyomat. Tisztában vagyok vele, hogyha felmondom, akkor vissza kell fizetnem a tandíjat. Erre vonatkozó kérdés:

- A jogviszony megszűnte után mennyi idővel szükséges az ösztöndíj visszafizetése? Van lehetőség részletfizetésre?

(Tudtommal létezik, hogy itthon ledolgozom a támogatott képzésben telt napokat, olvastam róla, de TO-n össze-vissza hablatyoltak minden kérdésemre. Egyik nap az egyik ügyintéző mondott valamit, a másnap megkérdezett másik azzal ellentéteset hadart. Szóval ezért a tanácstalanság. Minden tanácsot, észrevételt, tapasztalatot köszönök.)



Következő probléma, hogy már az első félévemtől kezdve igénybe kellett vennem a szabad felhasználású diákhitelt. Magyarán elég nagy adósságot hajtottam fel magamnak, és törleszteni is keveset tudtam. Mondhatni semmit nem ért. A diákhitel oldalán elolvastam az instrukciókat, vagyis vagy bejelentem, hogy megszűnt a jogviszonyom, és a jogviszony megszűnésétől számított 4. hónaptól megkezdődik a fizetési kötelezettség, avagy szüneteltetem, ám kamatozni fog továbbra is a passzív féléveim alatt a hitel.



Mindenesetre eléggé felzaklat a tény, hogy magamnak csináltam a sz*rtengerben a legnagyobb hullámot, és ha nem kapok munkát, akkor is köteles vagyok a havi részletet fizetni a diákhitelre. (Of course, ez természetes, hogy meg kell fizetni, nem is ezzel van a probléma, csak jelenleg nincs miből és nem hiába vettem fel a diákhitelt is.)



Még egyszer nagyon szépen köszönöm a tanácsokat, tapasztalatokat. Még a nyár folyamán döntenem kell a passziváltatás, vagy megszüntetés miatt, remélhetőleg addigra már rendelkezésemre fog állni valamennyi összeg, amivel meg tudom kezdeni a visszafizetéseket a NAV fenyegetései nélkül is.



2016. jún. 3. 12:18
 1/8 anonim ***** válasza:

Mit tanulsz és mennyi tárgyad van még hátra? Én mindenképpen a tanulmányaimat erőltetném, hisz akár passziválsz, akár kiiratkozol, még nem lesz a kezedben végzésről papír, így szinte kizárólag minimálbér közeli állásokat találsz, amiből megélni és még a diákhitelt is fizetni nem lesz egy gyermekálom.

Tetszik egyáltalán a szak, amit tanulsz és ezzel is szeretnél foglalkozni később, vagy az a néhány sikertelen próbálkozás az adott tárgyakból elvették a kedved? Esetleg nem valami keresett a szakma? Idegennyelvekkel hogy állsz?


Rengeteg kérdés megfogalmazódott bennem, amikre ha kapok választ, talán jobban összeáll a szitu a fejemben, mert így túl sok a sötét folt, nem igazán lehet korrekt tanácsot adni.

2016. jún. 3. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Szia! Köszönöm a választ (és az esetleg további segítséget).


Kereskedelem és marketing felsőoktatási szakképzésen vagyok, ami 4 féléves, és én már a hatodikat tapostam ezzel a tavaszi félévvel. Jelenleg 4 tárgyam van hátra, és többször vizsgáztam belőlük, korrepetálásokra jártam, de mindig elégtelen lett a vége. Azért is szeretnék dolgozni, mert már van egy szakmám, marketing - és reklámügyintéző, de csak középszinten. Ez lett volna a szintemelő tanulmányom, de belefáradtam a sikertelenségbe.

Tetszik maga a szak, csak a statisztikával, és egyéb erősebb gazdasági tárgyakkal van problémám, az összes marketinges és egyéb szakos tárgyamat letudtam jó eredménnyel minimum, de azok kifognak rajtam. Német nyelvből középszintű a tudásom, szakmai nyelvet is tanultam technikumon (OKJ) és az egyetem során is. Angolból alapszinten állok, amit igyekszek folyamatosan fejleszteni.


Így ez a helyzet, két félévet még tudok passziváltatni, hogy államilag támogatott vagyok, és folytatnám a tanulmányaimat később, ha most találok munkát. A külföldi (akár átmeneti) munka elkezdéséhez is kell tőke, amivel nekivághatok, ezért gondolkodom a passziválásban is. Mindenképp el akarom kezdeni visszafizetni a pénzt, mert úgy érzem csapdába zártam magam. El vagyok keseredve.

2016. jún. 3. 13:18
 3/8 anonim ***** válasza:

Köszi a választ.

Először is megkérdezném, FOKSZ-en nincs olyan az államilag támogatottaknál, hogy a képzési idő másfélszeresén belül el kell végezni a szakot, különben megszűnik a jogviszonyod? Ennek mindenképp járj utána, mert ha beigazolódik, akkor sajnos lényegtelen a kérdés.

A helyzet viszont sajnos olyan, hogy ha most nem csinálod meg a tárgyakat, és esetleg passziválsz, akkor a jelenlegi ritmusodból is kijössz, és egy szünet után baromi nehéz újra visszarázódni és tanulni, így akkor -szerintem- még kevesebb esélyed lenne.

Én mérnökként végeztem, nekem is meggyűlt bajom pár tárggyal, ahol nem sok mindent értettem, magántanár sem segített, viszont a hallgatótársak (évfolyamtárs/felsőbbéves) segítségével mondhatni simán megcsináltam a tárgyakat. Az a jó bennük, mert ők sokkal érthetőbben el tudják magyarázni, sokkal jobban tudsz azonosulni velük és a "szójárásukkal", mert mondhatni sorstársak vagytok.

Úgyhogy én csak ezt tudnám ajánlani, keress fel olyan hallgatókat, akik már sikeresen abszolválták a tárgyat, és hajlandóak lennének segíteni. Most nyáron kicsit kiszellőzteted az agyad, nem gondolsz a tanulásra, majd ősszel újult erővel nekivágnék és befejezném a sulit.

Mellette persze kereshetsz valami gyakornoki munkát is akár, hisz ha már kevés tárgyad van, akkor jobban meg tudod szervezni a kettőt egymás mellett, és jó esélyekkel indulsz az álláskeresésben diplomával a kezedben.

2016. jún. 3. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Igen, jól tudod, eddig úgy volt, hogy a képzési idő másfélszerese alatt kell befejezni, de megkérdeztem, több forrás is azt igazolta, hogy 8 félévet járhatunk, Neptunban is ez szerepel, úgymond "átsorolnak" minket. Sajnos még az is nehezítő körülmény, hogy 14-16 hetes szakmai gyakorlatot kell tennem, ami csak akkor valósítható meg, ha nincs már gyakorlati órát is magába foglaló kurzusom. És nekem van, kettő is. És a szakmai gyakorlatot vagy nyáron végzem - és most sem találtam az iskolának is megfelelő gyakorlati helyet - vagy félév közben, de a gyakos tárgyak nélkül. Felsőbb évesek korrepetáltak, nem éppen értünk el sikereket. Kaptam több jegyzetet, stb., a fent leírt bukás lett a vége. Úgy érzem kiégtem, belefásultam. A harmadik félévemben éreztem, hogy nehéz lesz befejezni, de reménykedtem, és küzdöttem.

Rákérdeztem arra is, hogy levelezőn folytathatom-e, de eddig úgy tűnik nem lesz elég létszám, így nem indítanak levelezőt. Mert akkor igyekeztem volna megoldani, hogy teljes munkaidő, és mellette az iskola. Mert tényleg, utálom félig csinálni, amit elkezdek, nem vagyok hozzászokva a sikertelenséghez, mert eddig nagyon jól működtek a dolgok az életemben. Tudom, hogy diplomával "többet érnék", de ha most nem lépek valamit, akkor a megélhetésem forog kockán, és a további életem. 22 évesen kezdtem az egyetemet, előtte több helyen is dolgoztam, de azóta már elköltöztem otthonról, a párommal élek együtt, aki dolgozik. A diákmunkából származó jövedelem meg nem elég ahhoz, hogy folytathassuk megszokott életünket. Ő már vágyik külföldre, és az egyik barátja tudna is neki helyet szorítani azon a helyen, ahol ő dolgozik, de ha nincs munkám, akkor főleg nincs esélyem utána menni.


Eléggé összetett a probléma. Párom is próbál tanácsokkal ellátni, ám mivel ő nem járt egyetemre, így nem lát bele a dolgokba ilyen szinten.

2016. jún. 3. 13:58
 5/8 anonim ***** válasza:

Ha nincs semmid a visszafizetés miatt nem kell aggódnod. Ha nem tudnak elárverezni a dolgaidat, akkor nincs miért aggódnod, legfeljebb majd a fizetésedből vonatják le.


De, kérvényezned kell az Oktatási Hivatalt, hogy nem tudnád visszafizetni ezért ledolgozod. Le lehet dolgozni az állami ösztöndíjat. A diákhitelt azt nem. Ha megszűnik a jogviszonyod utána adhatod be a kérvényt. Voltak itt erre korábbi kérdések és megtörtént esetek, keress rá. (Kb.: féléven belül volt).


Ne iratkozz ki. passziváltass. A 8 féléved arra vonatkozik, hogy annyi időd van elvégezni a képzést, de az állami ösztöndíjas féléveid száma max 6 lehet.


Át fognak sorolni költségtérítésesre most a nyáron,de ne iratkozz ki, hanem passziváltass.


Passziváltass két félévet. Felvételizz újra februárban ugyan ide vagy más hova. Akkor újra lesz 6 állami féléved, ha felvesznek, beiratkozol megint és fogadtasd el majd az eddig letett tárgyaidat, és így ott folytathatod, ahol abbahagytad.


Passziváltass és a kamat miatt ne aggódjál, mert a diákhitel kamata a legalacsonyabb, ráérsz majd visszafizetni, ha lesz munkád és pénzed.

2016. jún. 3. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Lehet nem volt egyértelmű a leírásom, de tudom, hogy a diákhitelt nem tudom ledolgozni, ezt az ösztöndíj visszafizetés egy alternatívájának gondoltam :) Köszönöm a tanácsot, hogy nézzek utána a kérdéseknek, megtettem, de a fele nem vonatkozott (teljesen) rám, vagy a tanácsok nem voltak számomra hasznosak. Ezért indítottam egy új kérdést.


24 éves vagyok, két félévet elszúrtam az elégtelen vizsgáimmal, nem hiszem, hogy még többet kellene ezen görcsölnöm, így is jött szóba a passziváltatás. Nem szeretnék újrajelentkezni, vállalom majd a költségtérítésre sorolás után a tandíj megfizetését; de előbb dolgozni szeretnék itthon, hogy legyen elég pénzem. Ha ideiglenesen is, de szeretnék külföldön munkát vállalni és rendezni akarom a diákhitelem. És hiába alacsony a kamata, ha ott tartok, hogy több, mint másfél millió forintot kell visszafizetnem jelenleg.


A TO-n, és több egyetemi szervnél rákérdeztem a 8 féléves dologra, és mind bólintott, hogy most fog megváltozni, államilag támogatott leszek még két félévre. Utánanézek a biztonság kedvéért még egyszer.

2016. jún. 3. 23:33
 7/8 anonim ***** válasza:
Te egy hős vagy. Ha akarod végigvinni a tanulást, akkor miért fizetnél érte, ha újra jelentkezéssel, felvételivel államisra is mehetsz és ott folytathatod, ahol abbahagytad? (Az új felvételi nem azt jelenti, hogy elölről kezded. Az eddigi tantárgyaid beszámítanak.) Mindenesetre két félévet passziváltathatsz, abból semmi hátrányod nem származik, azalatt még bármi megtörténhet, főleg, ha nincs pénzed most visszafizetni a hitelt. Ha külföldre mész dolgozni, az jó ötlet szerintem, ekkor tudsz csak pénzt gyűjteni. Itthon nem lehet gyűjteni, mert a megélhetésre se nagyon elég, amit lehet keresni.
2016. jún. 3. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Nem vagyok hős. Arról van szó, hogy belefáradtam, és úgy érzem, hogy meghaladtam a képességeimet, ezért döntenék a befejezés mellett. Azért nem akarok újrajelentkezni, mert feleslegesen járnék megint államilag támogatottra, és húzom el a dolgokat, félek, hogy elkényelmesedek, stb. Tudom, hogy nem kell előröl kezdenem, hogy elfogadtathatom a tárgyaimat, mindössze azért döntenék amellett is, hogy kifizetem - a passziváltatás után - a következőt, mert a levelezőn már biztos fizetnem kell, mivel csak úgy indítják. Nem szeretnék nappali tagozatos maradni utána.


Értem, hogy azért tanácsolod, mert ezt látod jobb megoldásnak, ha már elkezdtem. De tényleg úgy érzem, hogy kimerültem, és el sem kellett volna kezdenem.


Itt lesz ez a két félév, ha passziváltatok, hogy dolgozzak, és kiszellőztessem a fejem. Aztán kiderül.

2016. jún. 4. 06:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!