Igaz, hogy a SOTE-n könnyebb summa cum laude minősítésű diplomát szerezni, mint a vidéki orvosi egyetemeken?
Egy másik kérdésnél olvastam, ahol azt írták, hogy a SOTE-n engedékenyebben osztályoznak, ugyanarra a tudásra jobb jegyet adnak a vidékihez képest.
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magyar..
#10:
Köszönöm szépen a választ!
„Nekem meg több vidékről (Pécs, Szeged) feljött ismerősöm van, akik nem találták könnyebbnek a sotét. Sőt, a pécsi azóta abba is hagyta az egész egyetemet.”
No, kb. ilyen történetekre / tapasztalatokra gondoltam. Mondjuk itt még az is lényeges, hogy a korábbi egyetemükön hogy ment nekik, illetve miért mentek fel Pestre? Mert ha azért, mert nem ment nekik Pécsen vagy Szegeden, akkor várható, hogy a SE-n sem fog jobban menni sajnos (ez egyébként fordítva is így lenne). :(
„De egyébként miért olyan fontos ez a kérdés?:)”
Nem fontosabb, mint bármelyik másik kérdés az oldalon, de kíváncsinak lenni azért talán szabad. :)
A Szegedről feljött két ismerősöm színötös volt Szegeden (mondjuk amúgy egy bizonyos átlag alatt amúgy se vesznek át...), azért jöttek fel, mert eleve a sotéra akartak jönni, de annó csak vidékre jutottak be. Itt is jól tanulnak mondjuk, de nem mondták, hogy könnyebb lenne...
A pécsi meg újrakezdte az egészet (fogalmam sincs miért), de ő egyébként is olyan kis link alak, nem valami reprezentatív, hogy vele ez megesett.
Véleményem szerint ezt csak és kizárólag akkor lehetne megválaszolni, ha lenne olyan ember (lehetőleg több is), aki PÁRHUZAMOSAN végzett kettő vagy több orvosi egyetemet. Ilyen viszonyt nyilvánvalóan nincs:D
Hogy miért gondolom ezt?
Nem csak egyetemek között lehet különbség, hanem konkrét évfolyamok, tantárgyak, sőt, vizsgáztatók között is. Simán el tudom képzelni azt, hogy mondjuk az első év az x egyetemen nehezebb, mint az y egyetemen, de a másodév meg mondjuk már az y egyetemen nehezebb. Gondolok itt arra, hogy pl. a pletykák alapján a SOTÉ-n nehezebb az anatómia szigorlat (és ezáltal a másodév), mint az SZTE-n, de az SZTE-n meg nehezebb a kórélettan és a patológia (ezáltal a harmadév), mint a SOTÉ-n.
Így ha mondjuk valaki az első évet x helyen végzi, aztán másodévre átmegy a másik helyre, akkor sem tudja összehasonlítani, hiszen az első helyen másodévre nem járt, a második helyen meg az első évet nem csinálta.
Ha meg valaki úgy megy át, hogy mondjuk az első évet nem tudja valahol elvégezni, felvételizik egy másikra, ott meg elvégzi, az sem bizonyíték arra, hogy a második feltétlenül könnyebb. Simán lehet, hogy azért az egy év alatt még is csak ragadt rá valami (ami anno a sikeres vizsgához nem volt elég), és a második helyen szerzett plusz tanulással sikerült megcsinálnia.
És persze azért legyünk őszintén, igen is van különbség vizsgáztató és vizsgáztató között, sőt, a személyes szimpátia is befolyásolja a jegyet.
Nemrég bent voltam egy szülészet-nőgyógyászat szigorlaton, és láttam, hogy mennyire nem volt arányos az osztályozás. Az egyik lány olyan kérdés miatt kapott hármast, ami abszolút nem szigorlati szint volt, míg a másik illető azért kapott -ast, mert bár sík hülye volt (a nőgyógyászatot illetően, természetesen lehet, hogy másban penge), legalább a humora rendben volt és kicsit el tudta ütni a dolgokat.
Lehetne azt csinálni, hogy összehasonlítjuk az államvizsga tesztrészének az eredményeit, hiszen az mind a 4 egyetemen ugyanaz. Mármint ebből ugye azt lehetne elvileg leszűrni, hogy melyik egyetem adja a legnagyobb tudást. Viszont a tesztvizsga erre totál alkalmatlan, mivel nem a valódi tudást méri, hanem azt, hogy mennyire tudja az ember arra az x ezer kérdésre betanulni a választ.
A vércukormérős történetet pedig szerintem el lehetne már felejteni. A magyar orvosi egyetemeken főként elméleti tudást adnak, nem gyakorlatit. Hiába tanulta meg szerencsétlen a vércukorszabályozást, normálértékeket, kezelést stb-t, ha a gyakorlatban sosem dolgozott vércukormérővel...
Ez inkább a gyakorlati oktatás hiányosságira hívja fel a figyelmet, na meg arra, hogy nem kellene rezidenseket felügyelet nélkül hagyni. Én nem a lányt vettem volna elő ebben az esetben, hanem azt, aki egyedül hagyta, de mindegy.
Egyébként nem nagyon értem mi értelme van ennek a nagy versengésnek meg vitatkozásnak. Én speciel Szegeden végeztem summa cum laude minősítéssel, és nem érzem azt, hogy bármivel is kevesebbet vagy többet érnék, mint a Pesten, Pécsen vagy Debrecenben summa cum laudéval végzett kollégáim. De ha valaki úgy gondolja, hogy az én tudásom kevesebb, hát menjen olyan orvoshoz, aki máshol végzett. De nem meglepő módon olyan még nem fordult velem elő, hogy bármelyik beteg is a diplomámat kérte volna felmutatásra...
Nekem egyik ismerősöm Szegedről jött fel tavaly SOTE-RA, állítása szerint Szegeden évfolyam elsők között volt(bár ha nem így lenne nem hiszem, hogy átvették volna), itt meg bukdácsol és szinte csak rossz jegyei vannak.
Illetve első másod évben, több visszabukott évfolyamtársam i átment Szegedre, valamennyire tartom velük a kapcsolatot és azt mondták nincs nehézségük már.
Ebből nekem az jön le, hogy vidéki egyetemek azért valamivel könnyebbek, illetve SOTEn a legnehezebb summa cum laude-t szerezni, itt végzett diploma is éri a legtöbbet.
Egyébként vidéki orvosi egyetemek, befejezhetnék az állandó pénisz méregetést a SOTEhoz.
Nem azon fog múlni, hogy summa cum laedet vagy cum laudet kapsz, hogy melyik egyetemre jelentkeztél.
Köszönöm az újabb válaszokat.
#14:
Az említett esetben én is inkább Z.Gábort vettem volna elő (valamint azokat, akik a szabályozást így alkotják meg), de ugye ő csak tanú volt... Egyébként a beteg valószínűleg akkor is meghalt volna, ha nem kap cukrot, de ugye ezt már sosem fogjuk megtudni.
#15:
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magyar..
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanula..
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magyar..
#16:
Köszönöm, bár nem tudom, hogy ha csak Szegedről ismersz embereket, akkor mi alapján következtetsz általánosságban a „vidéki egyetemek” (pl. Pécs és Debrecen) nehézségére? Én pl. legalább 10 embert ismerek, aki adott vidéki egyetem és SOTE között váltott + szintén többet, akik egyik vidékiről a másikra mentek (bár egyik sem Szeged), és az alapján a 2 „vidéki” közt nincs túl nagy különbség, a SOTE pedig picit könnyebbnek tűnik azoknál (részben ezért is tettem fel a kérdést + azért, mert más is írt már itt hasonlót, ld. a kérdés alatti magyarázatban). Szegedről pont nem ismerek senkit, így elképzelhető, hogy az valamivel tényleg könnyebb.
Amúgy azt mire alapozod, hogy a SE diploma érné a legtöbbet? Pl. a leendő munkaadók között az elismertsége (employer reputation) a QS és az EECA elemzése alapján is alacsonyabb, mint a másik 3 diplomának, bár a különbségek nem nagyok (és ugye még mindig nem lehet sokat adni az ilyen felmérésekre).
#17:
A „farokméregetés” sokkal inkább a SOTE-t alaptalanul dicsőítő kérdésekben (meg pár SOTE-t dicsőítő válaszban) nyilvánul meg ezen az oldalon is, de szerencsére a legtöbb válaszoló azért korrekt választ ad. És akkor sem a vidéki egyetemek, de még csak nem is a SOTE „méreget”, hanem azok a fórumozók, akik hozzászólnak a témához.
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magyar..
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magyar..
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb-..
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanula..
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magyar..
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magyar..
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanula..
"Egyébként vidéki orvosi egyetemek, befejezhetnék az állandó pénisz méregetést a SOTEhoz"
Ne haragudj, de ahogy elnézem, itt csak te méregeted...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!