Tulajdonképpen mostanra a magyar felsőoktatás eljutott oda, hogy szinte semmilyen diplomával nem lehet könnyen elhelyezkedni, vagy ez csak itt a GYK-n tűnik úgy?
Az utóbbi napokban kíváncsiságból nézegetem, az egyes egyetemi szakokkal kapcsolatos kérdéseket, és minden, de tényleg szinte minden szaknál ami felmerül a válaszolók le akarják beszélni a kérdezőt a jelentkezésről, mondván nem lehet vele elhelyezkedni.
Régebben csak a bölcsészkar volt ilyen, de mostanra már mindenki arról ír, hogy nem érdemes jogra, nem érdemes, közgazdaságtani területre, nem érdemes természettudósnak, nem érdemes tanárnak stb. tanulni. Már a műszaki terület is piszkálva van, mondván gépészmérnökből vagy építőmérnökből, műszaki menedzserből is túlképzés van.
Tényleg ennyire súlyos a helyzet vagy csak minden kérdést olyanok találnak meg, akiknek nem volt szerencséjük elhelyezkedni?
Oké vannak kivételek, pl. IT szektort vagy az egészségügyet szinte mindenki dicséri, de nem lehet csak informatikust meg orvost képezni.
"Az utóbbi napokban kíváncsiságból nézegetem, az egyes egyetemi szakokkal kapcsolatos kérdéseket, és minden, de tényleg szinte minden szaknál ami felmerül a válaszolók le akarják beszélni a kérdezőt a jelentkezésről, mondván nem lehet vele elhelyezkedni. "
- Az, hogy valaki okoskodik, nem jelenti, hogy tényleg okos. Az arrogancia mindig is divat volt, csak most ez a népszerű formája.
"Nem a felsőoktatás, hanem a gazdaság van a béka segge alatt."
Sokan félreértik a felsőoktatás feladatát. Azt hiszik, hogy elvégeznek ott pár évet és máris be tudják tölteni bármelyik vezetői pozíciót. Aztán amikor nem kapják meg rögtön az álommunkát, mennek panaszkodni és mindenkit eltanácsolnak az adott szaktól. Sőt, van olyan, aki évekig munkanélküli, mert nem lehet pont az, amit elképzelt. Arra már nem gondol, hogy el kéne kezdeni valahol, aztán onnan továbblépni.
A felsőoktatás nem szakmára tanít! Amit ott elsajátítasz az egyfajta gondolkodásmód. Például informatikai szakokon nagyon sok matematikát tanítanak, pedig a gyakorlatban ennek legtöbb esetben semmi hasznát nem fogja venni a tanuló. Ugyanakkor a matematikán (és a többi oktatott anyagon) keresztül elsajátítanak egy informatikai gondolkodási metódust. Tehát egy problémamegoldó készséget fejlesztenek ki. Hasonló példa a jogi szakokon a római jog tanulása.
A felsőoktatás után igenis el lehet helyezkedni, csak valós elvárásokat kell állítani (pl ne rögtön félmilliós bruttót akarj). Az első munkahelyen aztán megtanulod a szakmát, innentől már szabad a pálya: lesz papírod és munkatapasztalatod és még fiatal is vagy. Te leszel az álommunkaerő.
Természetesen a felsőoktatás mellett még sokat tehetsz a piaci értéked javításáért. Például az egyetemi éveket kihasználva, különböző bizonyítványokat szerezhetsz. Ezek a szakmai bizonyítványok gyakorlatban többet érnek, mint a diploma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!