Milyen a Széchenyi Egyetem kollégiuma?
Én megjártam mindkét kollégiumot. Igyekszem leírni mindent.
Belső: A koli K2-K3-K4 épületekből áll, a K1-et ne keresd mert nem épült meg, csak az alapja, ami most focipálya :-)
A 70-es években épült gyakorlatilag panel épület, ami jellegén erősen meglátszik, bár jelentősen javított a helyzeten az, hogy az utóbbi években kívülről leszigetelték, és belül is folyamatosan újítják fel a szinteket, azért a pénz gátat szab a grandiózus terveknek.
Az emeleteken lakóegységek vannak egy lakóegység 1-1 szobából áll, 1-1 előtérből és a két előteret összekötő fürdőből. A fürdőnek így 2 irányban van bejárata, ben van zuhanyzó, mosó és WC. Mivel a helyiség csak a szobák fele szellőzik, így a WC-t illik csak kisdologra használni, és csak nagyon sürgető esetbe nagydologra. A folyosón vannak teljesen kultúr WC-k emeletenként 3-4-5 fülkével, oda jár ki mindenki kábelt fektetni :)
A szoba mérete rettentően pici. Az előtér olyan 1,5 négyzetméteres, maga a szoba az 4x2,5 körül van. Ebben elfér pont két ágy egymás mögött, egy szimpla és egy emeletes, a másik falon 3 asztal 3 székkel és közöttük pont annyi hely, hogy el tudsz járni. Kb ennyiben ki is merült a hely. Az előtérben a falba beépítve van egy ruhásszekrény és felette egy pakolós szekrény. A szekrények zárjainak kulcsai rég eltűntek, így nem zárhatóak, igaz én az első barkácsboltban vettem bele új zárat, így be tudtam zárni. Mások jellemzően lakatfüllel segítenek a gondon.
1 internet aljzat van, ehhez vennetek kell 1 switchet, amivel csináltok belőle 3-at. Wifi nincs (hihi még a gondolat is vicc :D ) eddig tilos volt wifi routert is használni, de utóbbi időben megtűrik, ha helyesen be tudod állítani. A NAT-olást szigorúan tiltják, és azért is karóba húznak a seg.geden át ha rosszul állítod be, mert azzal kilövöd a fél koliban a netet. Ezt általában 1 éves internettől eltiltással jutalmazzák. Tehát csak akkor használj routert és wifit ha tudod mit hogyan kell beállítani. A rendszergazdák ebben nem segítenek. Amúgy is csak 1 előfizetéssel 1 eszközt tudsz netre csatlakoztatni, amit MAC cím szűréssel érnek el, és azt regisztrálnod is kell.
Bazi jó a hálózat jellemzően 100 MBit sebességeket mértem a végponton, ennek ellenére sem leszel torrentcsászár: 50 gigabájtban korlátozzák a külvilág felé irányuló adatforgalmat, amióta pár kretén miatt megbüntették az egyetemet.
TV nincs, vagyis van ha hozol. Ez kényelmi extra ha hozol lesz. Aljzat van a TV-hez, így adás lesz bele. aránylag elfogadható kábeltv előfizetése van a kolinak.
Mosni lehet, asszem 300 forint egy menet, mint egy rossz ku.rvánál. Én megvallom őszintén soha nem mostam minden héten hazajártam, de azt tudom, hogy aki mosott az mindig egy napját rááldozta, mert nyilván más is akar mostni, kevés a gép, sorbanállás van stb stb. Én nem vállaltam, inkább cipeltem a büdös zoknimat :)
Főzni a majdnem minden emelet végében lévő konyhában tudsz. Asszem 2 vagy 3 2-es főzőlap van meg nagy iskolai mosogatóedények, néha összejönnek nagyobb társaságok és ott csinálnak palacsintát egyebeket, de sima kajákat is meg tudsz csinálni. Jó mondjuk a húsleves vagy a kocsonya főzését ne a koliban tervezd :) Mikró 2 van a konyhában, a szobádban is lehet, de azért félévente kell valami párezer forintot fizetni többlet áramfelhasználás miatt...
Tisztaság: Olyan amilyenné teszitek. Ha takarítotok, akkor tiszta. Ha nem akkor undorító. Amit tudni kell, hogy sok a csótány (jó nálam a sok az az 1-nél többet látok / év :D ) de tényleg azért heti 4-5 példánnyal találkoztam, ami szerintem azért sok. Ebben közrejátszik az, hogy az emeleten van szemétgyűjtő ahol ilyen fesztiválról ismerős háromlábú vas izéken lóg a zsák és abba kell dobálni. Nem túl kultúr megoldás és ehhez jön pár kollégista igénytelen magatartása is, akik mellédobálják, kiszakítják a zsákot, stb.
Amúgy a szobák festése jellemzően gány, és látszik rajtuk az idő. Mi azzal kezdtünk, hogy ettünk egy vödör festéket, és kifestettünk. Párezer forintba került, és vadiúj helyünk lett. Ráadásul ez a kis pici helyet a barmok sötétvörösre festették le, hát még kisebbnek hatott a hely.
Társadalmi élet: itt jóval nagyobb. Ugye összesen több mint ezren laknak itt, és van összetartás. Itt sokkal hamarabb megkapod a híreket, amik mondjuk egy-egy ZH-nál vizsgánál nem jönnek rosszul. Igaz a facebook csoportok elterjedése óta ennek csökken a szerepe, de azért még mindig jelentős. Itt mindig találsz valakit akivel tanulni tudsz.
Apropó tanulás a szobádon kívül nem sok lehetőséged van félrehúzódni így rá vagy utalva a többiekre. Ha szerencséd van veled egy évfolyamos egy szakosokkal leszel egyben ami azt jelenti, hogy mindenre egyszerre kell tanulnotok, így optimális esetben nem lesz az, hogy te tanulnál, a melletted ülő épp FIFA-t játszik a gépen max hangerőn a harmadik meg épp a barátnőjével szeretkezik a fenti ágyon :)
Kaja lehetőségek: az egyeteme körül van vagy 5-6 menüs kajálda aránylag jól rá vannak állva az egyetemisták ebédigényének kiszolgálására. Beülsz és menü áron kapsz levest-főételt és néha desszertet is. Napi 8-900 ért baromi jót kajálsz bár nem jó mindig csak egy helyre menni, mert 2-3 hetente ismétlődik a menü, és hamar ráunsz 4 év alatt.
Biztonság: egész épület kamerázott, lent beléptetőrendszer kártyával és ujjlenyomat olvasóval.
Külső koli:
Kétezres évek elején vette meg az egyetem a szomszédban azóta is működő műanyagüzem (Graboplast) munkásszállását. Ennek örömére gyorsan fel is húztak rá egy emeletet az lett a tetőtér. Így a tetőtér modernebb kialakítású, de ez csak az ajtókban nyilvánul meg pl. az összes többi része ugyanúgy fel van újítva. Egy mini hotel kinézete van, a szobák már közepesen lelakottak, de a tizenpár év azért meglátszik rajtuk. Cserében a hely sokkal nagyobb mint a belsőben. Csak az előtér akkora mint a belsőben egy szoba. Ahogy belépsz az előtérbe, balra 6 plafonig érő szekrény van, elfelezve, alul polcos felül akasztós. Mindegyik zárható és a rendes zárak és kulcsok megvannak hozzá többnyire. Előtér másik felén van egy mini konyha kb 1 méteres munkalappal benne mosogató. Rezsónak van konektor nem alapfelszereltség hanem hozni kell. A hűtő alapfelszereltség olyan embermagasságú van a két szobára együtt. Az előtérből nyílik a fürdő ami szintén nagyobb, ugyanúgy zuhany, mosdó és WC, ez más lehetőség nem lévén nagydologra is használatos, igaz a szellőzése gépi ventillátorral megoldott.
A szobák 2x akkorák mint a belsőben, itt belész és különböző elrendezésben van 1 szimpla és egy emeletes ágy, 3 asztal székkel és az ajtó mögött plafonig érő 1m széles polcos szekrény. Minden ágyhoz van 1-1 éjjeli szekrény. Ha minden el van rendezve, középen szabadon marad úgy 5-6 négyzetméter lazán. Tehát bazi nagy a hely. Az ágyak alatt van kihúzható tárolórekesz.
Internet itt is ugyanúgy, 1 aljzat van, switch kell. TV adás itt is van, de TV kell hozzá. Mikró nincs, de hozhattok és fizetni sem kell érte, mert ugye nincs közös alternatíva.
Szomszéd szoba ugyanez, semmi váltzoás. Így éltek egybe 6-an.
Itt emeletenként van tanulószoba, aminek a kulcsát a portás adja oda. Aránylag normálisak igaz utóbbi időkben eléggé törtek a székek, mert elég gagyi tárgyalószéket adtak a szobákba és ide is. Oda félre tudsz vonulni amikor épp nem bulit tartanak.
Itt az S épület portája 0-24-ben nyitva van, a T-é bezár.
Az egész épület be van kamerázva és beléptetőrendszer van ujjlenyomat olvasóval.
Általánosan a koliról:
Kiközösítés.szekálás: nézd, ez egyetem, nem óvoda. Nem szokás cikizni a másikat amiért szőrös a háta vagy épp pukizik álmában. Szerencsére azért aki egyetemre bekerül az van annyira felnőtt, hogy ezeket már kinőtte. Vagy ha olyanba akadsz bele, két pofon és jobb belátásra bírod :) De nem nekünk ilyen nem volt, a legnagyobb gond az igénytelen nem takarító szobatárs volt igaz ez sajnos jellemzőbb a koliban.
Bevállalós csajok: Nézd olcsó rib.ancot biztos fogsz találni, de azért ha ennél többre vágysz nincsenek jobb vagy rosszabb esélyeid a koliban mint bármilyen más csajozós helyen. Mindig találsz majd olyat aki jobbnál jobb történeteket mesél arról, hogyan visított a 3. csaja az orgazmuskor... :)
Hirtelen ez jutott eszembe mesélek még csak kérdezz, lehet nem tértem ki valamire ami lényeges lenne neked.
Ami kimaradt:
Zabalehetőség a külső kolinál is van, Klub Kelemen étterem, [link] helyen megtalálod őket. Szerintem jól főznek, szerettünk lejárni. Délben eléggé tele van.
Szórakozási lehetőség a belső kolinál van több mert nyilván az van az egyetemen, a külső még bulinapokon is kihaltabb, azért is nevezhető a nyugalom szigetének. Itt nem őrjöngenek a folyosón, sőt ha netán mégis erre adod a fejed könnyen lecsesz valamelyik lakó, vagy feljön az őr aki udvarias ám különösen mély hangján leb-asz hogy maradj csöndben :D
A belső közelében bevásárlási lehetőség nem nagyon van, utazni kell. A külső mellett ott az aldi, lidl spar, túloldalt interspar. 10 perc gyalogúttal a legmesszebbi is elérhető de az aldi 2 perc.
Külsőből busszal kell bejárni, már nem tudom hanyassal de közvetlen bevisz az egyetemre. Bérlet olyan 2100 ft körül van, ha érdekel: [link]
Kérdezz, válaszolok.
Hello,
Akkor válaszolok itt, hátha másnak is jól jön a dolog.
"Van néhány kérdés, amire inkább csak akkor tudhatsz válaszolni, ha gépészmérnök, vagy ehhez hasonló szakon végeztél, de azért leírom - hátha, szóval:"
Közlekmérnökit végeztem, de a külső koliban részben gépészmérnökökkel voltam összezárva :)
"1.) Hogyan zajlik lakhely kiválasztása? – Kiválaszthatod melyik koli, melyik szektor, esetleg szoba? Vagy adják, és kész? Az ágyakat, és asztalokat hogyan választják ki? Aki hamarabb érkezik? Vagy egyszerre adják át a szobákat?"
Maga a koli az a felvételikor derül ki. Jelentkezéskor meg kell adnod, hogy a külsőbe vagy a belsőbe vagy esetleg mindkettőbe jelentkeznél. Ha mindkettőbe, akkor meg kell jelölnöd melyik legyen első helyen. Ha nem vesznek fel akkor az első helyen megjelölt várólistájára kerülsz fel.
Szektor-szoba: Nekem gólyaként „dobta a gép” 3-an összeálltunk már gólyatáborba, együtt mentünk oda beköltözéskor, és kértünk egy üres 3-as szobát. Akkor úgy volt, hogy egy-egy szak emberei nagyjából egy emeletre kerültek, hogy most ezt mennyire tartják, nem tudom. Felsőbbévesként pedig mindig előre lefoglaltu ugynaazt a szobát. Az előző évi szobádra „előjogod„ van, tehát lefoglalhatod, hogy ugyanoda kerülj vissza. De ha nincs foglalásod, akkor is válogathatz mondod, hogy nézzenek neked a 4.-en egy szobát, aztán vagy szerencséd van vagy nincs. Érdemes odaérni előbb, mert a beköltözés kezdete után fogyanak a helyek.
Ágyak-asztalok: igazából nálunk a oraktika diktált. Én elég magas vagyok (190+ cm) így nekem magától értetődő volt a szóló ágy, ezt megbeszéltük, nem ágáltak ellene. A belső koliban van az ágynak fej és lábvége is, nos én úgy fértem el az ágyon, hogy a lábvég deszkáját leszereltem… A külsőben nincs ilyan, ott kicsit lelógattam a lábfejem, és elfértem. Viszont az emeletesnek van ilyen kerete, ahol megintcsak nem fértem volna el. Az asztal úgy lett választva, hogy az ágyhoz legközelebbi. De ez megbeszélés alapú dolog. A szobát folyamatosan veszik az emberek birtokba, megkapod a kulcsot és mész is fel.
„2.) Jellemző, hogy felsőbb évesekkel kerülsz egy szobába? Akkor segítenek? Vagy pont fordítva? Tudom, hogy változó, de gondolom van valami tendencia? Pl. én elfoglalnám az egyes ágyat, ő meg megpróbál elküldeni, hogy ne neki kelljen fönt aludnia?”
Van olyan, hogy felsőbbévesekkel kerülsz egybe, főleg ha nem 3-an mentek oda egyszerre. A kollbizesek ezzel nem foglalkoznak külön, hogy ez alapján is válogassanak a szobák között. Ugye gondold el, ott egy délelőtt beköltöztetnek több száz embert, adminisztrációval mindennel együtt. Aránylag pörgősen kell haladniuk. Hogy segítenek-e az nyilván az emberektől függ, de az a tapasztalat, hogy az ócska suttyók nem lesznek kollégisták, mert hamar kiutálják őket. Tehát én azt mondom 99%-ban lesz segítséged. Hát az ágyválasztás más téma :-) De mondom nekem mindig racionális indokom volt. De lehet, hogy ha ő ér oda előbb, akkor ragaszkodik majd a szóló ágyhoz. De ha nem lesz 2. és 3. embered akkor menj korán és kérj egy még üres szobát, és ér fel elsőként a szobába :)
„3.) A gólyaavató milyen? Nagyon durva? Belerángatnak veszélyes dolgokba? Jellemző, hogy levetkőznek a jelenlévők? Érdemes elmenni? Helyben van? Hány napig tart?”
A gólyaavató nekünk a gólyatáborban volt, utolsó éjszakán egy versenyként. Voltak különböző versenyszámok, úgy 90%-ban az ivás és az alkohol körül forgott a dolog, de élvezhető volt, én pl egy csepp alkoholt sem iszom, mégis élveztem. Vetkőzés: a „legdurvább” 1-2 csaj melleinek mutatása volt, de semmi teljes meztelenség… Pasiként különösen nem, nem kék osztriga bár ez, hogy a farkadra legyen valaki kiváncsi :D De bevállalós csaj pedig mindig akad. A gólyaeskü egy érdekes gólyaszerű pozitúrában volt valami esküszöveggel. Veszélyes dologba nem rángat bele senki, az a célja ott mindenkinek, hogy jól érezd magad, nem az, hogy a mentő vigyen el. Én javaslom az elmenetelt a gólyatáborba. Változó helyen van, nekem még Csókakőn volt, idén asszem Budapesten lesz. Talán 4 nap volt, de már homályos az emlék.
Van viszont még gólyabál, de ez kisestélyis-öltönyös esemény, ennek megfelelő programokkal. Ott kaptunk ilyen egyetemi kitűzők, akkor lettünk egyetemi honpolgárok. Nekem tetszett ez is.
„4.) Vannak (pl. a WC-s szabályon kívül) íratlan szabályok?”
Kötelezően betartandó íratlan szabályok nincsenek. Ezt a közösség alakítja ki. Érdemes alapvető dolgokat még az elején letisztázni, mind a 2 szoba mind a saját szoba viszonylatában. Ilyen pl a takarítás mert arról tapasztalataim alapján szeretnek elfeledkezni a lakók, és hamar ótvarul néz ki minden. A konfliktusaink 95%-a ebből eredt.
Jó tisztázni hogy mi a közös. Én 4 évig tartottam magam a „közös lónak túrós a háta” elvhez, mert tényleg igaz. Nekem volt egy szobatársam, aki olyan igazi jó kommunista lehetett volna a régi rendszerben, mert minden mindenkié volt szerinte csak ő ne adjon a közösbe :D Tehát az elején próbálkoztunk közös vajjal, de nem kapkodta magát amikor rákerült a sor. Volt közös mosogatószer próba, de elhasználta a mi Pur mosogatónkat, és amikor rákerült akkor hozott valami olcsó büdös sz.rt helyette… Na ebből nekem még az elején elegünk lett, így mindenkinek volt saját. És ezeket a szekrénybe el is zártam hétvégére, mert szeretett dézsmálni. Ilyenre is fel kell készülni de 1-2 jól irányzott rendre utasítással többnyire kezelhetőek az ilyen helyzetek.
Íratlan szabály a külső koliban hogy ne hangoskodj. A nyugalom szigete, és ezt szeretik betartani. Amikor én voltam kolis, akkor az őrök ugrottak arra is, hogy ha nem húztad le a belépőkártyád kifelé menet, azaz nem jelentkeztél ki. Ez azért előfodult, amikor Usain Bolt csúcsfutására vertél rá a busz felé rohanva. Ilyenre érdemes figyelni. Jah, meg a szobában tolis dohányozni, a külsőben ez különösen érvényes mert tűzjelző van, és mindenre reagál. Sokszor még a semmiségekre is megszólal, volt idő, hogy annyira érzékeny volt, hogy még viccelődtünk is azzal, hogy ha egyszer tényleg tűz lenne, nem is menekülne senki mert emgszoktuk, hogy mindig visít.
Amúgy szoktak ilyen kiürítési próbát csinálni rendes tűzoltókkal, létrás autóval, ez csak ilyen érdekesség… :)
Érdemes tisztázni hogy a WC papír közös-e vagy sajátot visz mindenki. Én itt is a sajátot alkalmaztam, közös ló túrós hát elv miatt.
„5.) Hogyan tanultál? Hogyan érdemes tanulni?”
Hát, ha azt írnám, hogy bejártam minden órára berepedne a plafon felettem. Azért igyekeztem okosan szelektálni az órák között, mi az ami hanyagolható, és mire kell feltétlenül bejárni. Aztán ez nem mindig sikerült… Főleg az első évben nem, de az első év tapasztalata pont elég volt ahhoz, hogy a maradék 3-ban észhez térítsen. Első 2 félévben 32 kreditet szedtem össze ami rettentően kevés annyira, hogy 30 a minimum, ha az nincs meg kirúgnak. Na, akkor ébredtem rá, hogy ha időben végezni akarok akkor nem fog így menni, és összekaptam magam. Utána volt olyan félévem (1 félév nem 2!) amikor 58 kreditet csináltam meg.
Amúgy jellemzően az volt a strartégia, hogy jegyzetelek és abból könnyebb megtanulni. Én ritkán vonultam félre a tanulóba, nekem hamar elkalandozott a figyelmem ilyen üres teremben üldögélve. Jellemzően a többiek tudták, kinek mikor van vizsgája, és akkor azért tiszteletben tartották, fülhallgatóval filmeztek, meg nem akkor rendeztek bulit a szobában. Mondjuk annyiból jó, hogy mág ha eltérő szakod is van a vizsga és ZH időszak egybe esik, így ha nem is feltétlen ugyanarra tanultok, de akkor is tanul a többi is.
A tanulóba ritkán mentem ki, és talán 3-4 alkalommal rendeztünk egész éjszakás tanulás –reggel 8-ra vizsgára menetel maratonokat. Nem volt rossz stratégia, nehéz volt végig szenvedni, de ezek a vizsgák általában sikeresek is voltak. Más kérdés, hogy utána 3 órával már nem sok mindent tudtam az anyagból :D De ezek általában a szo.patós tölteléktárgyak voltak.
Azt, hogy neked hogyan jó tanulni, majd megtapasztalod, én nem tudhatom, neked hogy jó. Egyszer egy szobatáram jogász volt fél évig lakott velük, ő azt csinálta, hogy vett egy munkavédelmi fülest, meg az emeletes ágy alsó részét elbarikádozta vastag takaróval és ő oda vackolta be magát. Ízlések és pofonok…
„6.) Ha nagyon rossz társaságba keveredsz, rosszul érzed magad, mit lehet tenni?”
Megszoksz vagy megszöksz elv van. Nekem 1 év volt ilyen, ami nem rossz társaság volt, csak szedett-vedett. A másik két szobatársammal hetente jó ha 3 mondatot váltottunk, engem ez egy ideig frusztrált, mert szeretek beszélgetni, ők meg elvoltak magukkal. Hazajöttek laptop be, zene a fülbe, estig utána zuhany-alvás… Nem volt túl jó, de akkor ez jutott. És akkor a szomszédban a 3-ból 2 olyan volt, hogy szerintem a patkány megette volna őket olyan koszosak voltak. Ezen segített az, hogy a gondnok sűrűn razziázott, bekopogott, hogy jön szobát ellenőrizni, és akkor szóltak dolgokért, hát azért a mocsokért ami odaát volt mindig „szólt” najó ordított :D De igénytelen trógerek voltak, kajamaradékot asztalon gyűjtöttek… Ilyesmik. Én ha velük laktam volna (azaz egy szobában) akkor tuti megneveltem volna őket, de így szerencsére egy ajtóval arrébb voltak nem kellett vészesen elviselni őket.
Amúgy ilyan szobarazziák ritkán annak, félévente 1-2 alkalom és nem a ba.sztatásra mennek rá, hanem a szoba állapotának szinten tartására. Tehát ne öregedjen a szoba 10 évet 1 év alatt, ha lehet.
„7.) Kikkel érdemes jóban lenni? (Személyzet, tanárok közül stb.) Illetve hogyan? - olyanokra gondolok, hogy van valami heppje, vagy valami? ”
Én alapvetően béketűrő vagyok, így azt mondom mindenkivel jó jóban lenni abból baj nem lehet :) Alapvető dolgok betartásával (pl köszönni a portásnak, nem mindenkinek alap dolog) sok jó születik belőle. Tanárokkal is jó nem összerúgni a port, és elfogadni a heppjeiket. Majd kitapasztalod, én a közlekes tanárokat ismerem gépészeket annyira nem. De ebben a tekintetben nem különbözik a középiskolától itt is mindenkinek van egy egy heppje, van aki még a régi rendszerből maradt ránk, ahol kitüntetés volt egyetemre járni, és így is kérdezi vissza az anyagot, volt aki erősen italos állapotban járt órát tartani, meg ZH-ztatni ( ő már nem él, így nem fogod majd ki) volt aki szereti nem leadni az anyagot de a vizsgán visszakérdezni, hát ez ilyen…
„8.) Jellemző a lopás? Ha igen hol, és mit? Hogyan lehet ellene tenni?”
Alapvetően a koliban nem. Nagyon fontos, hogy a szoba mindig legyen zárva. Amikor elmentek mindenképp, és mi éjjelre is zártuk. Ezt akkor tanultuk meg, amikor a belső koliban lefeküdtünk (másnap ZH) és hajnali 3-kor bedőlt a szobába egy részeg fazon és elkezdett ordítani, hogy menjünk mert jó a buli. Na akkor tanultuk meg, hogy az ajtó éjjelre bezár kulcsra. De a külsőben is volt olyan, hogy haver szobájába bement egy másik szobában lakó közepesen illuminált egyerek, felvette haver pólóját, nadrágját és lefeküdt aludni :D Tehát az ajtót jó zárni. A laptopokat telefonokat ilyemiket mi nem zártuk hétközben, az kint volt az asztalon. De igazából nem jellemző a lopás mert be van kamerázva, őr is van, meg azért hamar kiderülnek dolgok… Inkább ilyen szobán belüli „el-eltűnések” akadtak, de hát mondom nálunk volt egy szarka :D (A csúcs az volt, amikor a vodka a fagyasztóban megfagyott. Természetesen nem a fizikai törvények változtak meg, csak a szarka vízzel pótolta a megivott mennyiséget. )
De mondom, én hétvégére elzártam a fogyóeszközöket, és nem is nagyon volt utána gond.
„9.) Mennyiből lehet havonta kijönni, ha nagyon messze lakok? Legalacsonyabb összeg érdekelne kb.”
Nézd, én kaja/költőpénzre úgy számoltam általában, hogy heti 5000 pénz, úgy hogy első 1-2 napra vasárnapi „maradékot” vittem ebédre. Tehát ebben benne volt 1-2 kajáldás kaja, meg sűrűn pizzáztunk, mert olcsó volt. De nem mindig kellett 5000 de volt amikor kevés is volt. Pl fénymásoltunk egy jegyzetet, azért akkor az drága volt.
Számold a vonatbérletet, a győri bérletet (ha külsőkolis leszel akkor kötelező, ha belsős akkor ajánlott) számold a kolit, nem tudom hűtődíj egyben van-e már a kolidíjjal de ha nem akkor mgé +600 a hűtő. De szerintem már benne van a díjban. Na meg az egyéb szükségleteid mondjuk italozás egyebek. Nekem nem volt így ez anélkül értendő.
A kaja amúgy nagyjából egy árban van Budapesttel (én ehhez tudok hasonlítani) tehát nem olcsóbb nem drágább lényegesen. Csak olyan dolgokat vittem pestről amit amgy itt mondju nagy akció miatt olcsón meg tudtam venni.
„10.) Érdemes a tanárokkal előadás után beszélni mondjuk? Elmondani, hogy tetszett, vagy ilyesmi? Vagy neki besegíteni, ha felajánl ilyen lehetőséget? Ilyen félig-meddig nyalizós jelleggel...”
Én soha nem voltam nyalizós így nekem ez nem volt szempont. De konkrétan tudok olyanról akinekm egy tárgya így lett meg, mindig kérdezett óra után segített ezt-azt, tanár megjegyezte a nevét, és ha pár ponton múlott eszébe jutott. Van aki ezt kedveli, van aki óra után viharzik is el. Vegyesek a tanárok ebben is. Van akihez bármikor bekopoghatsz, van akihez ha bemész köszönés nélkül csak annyit mond, hogy „fogadóidőm lenne, én nem emlékszem rá?”. Tehát változó. Meg amire ugranak, hogy ha konzultáción azzal mész oda, hogy „Nem értek semmit”. Ezt mindenki utálta. De a többség segített, ha úgy mentél oda, hogy tessék nézze ennyit gyakoroltam, és ez és ez nem jött ki, ezt és ezt nem értem mi a hiba. Akkor szinte (SZINTE) mindenki segített. De volt aki még így sem, azokkal voltak nagy szívások. De ettől (is) és valamit majd a diplomád, hogy meg kell érte szenvedni ilyen hülyékkel is.
„11.) Mondtad, hogy mosni nehéz, de pl. utána szárítani, vagy vasalni, az már nagyon macerás? Mosoda nincs a környéken?”
Nézd, havercsaj nem járt haza csak 2-3 hetente ő vett egy szárítót, ott szárította a ruhákat. Jó cserealap volt neki a szárító 1-1 tábla csokiért mindig kölcsön lehetett adni valakiek amikor nem hazsnálta :-) Tehát a szárítás megoldható. Vasalójuk is volt, de soha nem figyeltem meg, hogyan vasalnak, de szerintem csak ilyen ágy szélén kivasalom a blózom megoldás lehetett. Azért mosodai szolgáltatásokat nem fogsz nyújtani, de ha viszel vasalót nem néznek ki a sorból. Ez a te döntésed. Mosodáról nem tudok, nem volt szükségem rá, így nem is igazán figyeltem meg.
„12.) Autóval érdemes menni? Van parkoló (kolinál, városon belül)? Nem rongálják meg, vagy lopják el? Vagy inkább összefogni valamikkel, a közelből, és együtt hazaautózni?”
A külső kolinak van saját parkolója, de korlátozottan . Ott mindig ment a vita, így még az én időmben felfestették számozva a helyeket, és csak annyi sorompónyitó távirányitot adtak ki, amennyi hely van. Így sietni kell, a beköltözés napján rögtön kérni, és akkor egész évre lesz tuti parkolóhelyed. A belső kolinál az egyetem átépítésekor csináltak parkolóhelyeket, de hogy azok hogyan máködnek, nos azt nem tudom. De gyanítom ott is vannak valami helyek, mert az új aula egy aránylag nagy parkoló helyére épült, ott parkolt a fél kollégium… Őket valahol most is parkoltatni kell. Rongálásról nem hallottam, azért igyekszik mindenki vigyázni a másik kocsijára. Ilyen telekocsi rendszerek működtek szobatársam is csinált ilyet, általában talált 1-2 utitársat maga mellé. Én a vonatot preferáltam, mindig azzal jártam.
„13.) Biciklivel mennyire lehet közlekedni városon belül? Minden elérhető távolságban van?”
Teljesen korrekten járható, és elérhető, aki nem vett bérletet a buszra a külsőből az jellemzpen bringával járt. De a bringákat lopják, így ruházz be egy erős U lakatra (ABUS szintű minimum) és figyelj oda, hogy hova lakatolsz. Ne egy rozoga kresz táblához pl. A külsőben van kerékpártároló csak mindig tele van. Onnan sajna azért tűnt el bringa de jellemzően az ilyen „ránézek szétesik” lakatokkal lezártakat vitték el. Amúgy sokan járnak bringával nem csak egyetemisták, hanem a városlakók is.
„14.) A koli mennyibe kerül? Van más lehetőség a szállásra hasonló árban (többen együtt)?”
Úgy nézem, hogy most 8100 /hó és valószínűleg benne lehet a hűtődíj amit említettem, mert mi 7500+600 forintot fizettünk havonta. Magyarország legolcsóbb kollégiuma a széchenyi és ezt szeretik reklámozni. Ez azért jó mert ebből sokáig nem fognak engedni, nagy a harc az egyetemek között, és presztízskérdés, hogy a SZE-t emlegessék legolcsóbbként mindig. Én már 2008-ban is a 7500+600-at fizettem érte, és ha most 2014-ben is ennyi az azért mond valamit. (Najó 2008 elsó 1-2 hónap még 6900 +600 volt.)
Gondolom ez alapján egyértelmá, hogy semmi más nincs még csak megközelítő árban sem. 1 hónapig laktam albérletben, 4 másik emberrel, akkor egy hónapra elfizettem rezsivel mindennel együtt 30 ezret NYÁRON. Szeptemberben. Tehát se fűtés se semmi nem volt benne. Menekültem is onnan mint a szél. Most tovább ront a helyzeten hogy egy hete láttam a híradóban, hogy az Audi bővítése sok vidéki munkást Győrbe vonzott, és erősen megdobta az albérlet árakat. Most nem szívesen lennék azok helyében akik albit vesznek most ki. Tehát ilyen áron semmi alternatíva ninc,s ha albiba kényszerülsz minimum 4-5x-ös árral kell kalkulálni.
„15.) Laptop jó, ha van az előadáson? Vagy esetleg nem szabad felvenni az előadást? Mondjuk csak a hangot, hogy visszahallgatható legyen? Nagy baj lenne belőle?”
Én soha nem vittem be, és nem is szerettem. Műszaki karon szerintem nem a legjobb, képleteke, ábrákat nem tudod lerajzolni gyorsan, zavaró a csattogása is. 1x-1x előforult, hogy valaki behozott, a tanárok fele megtűrte másik fele szólt érte, hogy biztosan játszik rajta. Azért ez nem amerika amit lehet a filmekbne látni, ugyan kell a laptop kolisok meg sincsenek nélküle, de egyetemen órán ritka a használata. Órát felvenni általában nem szabad, főleg amióta volt egy botrány: volt (van?) egy tanár aki eléggé ŐŐ-zik de mondjuk úgy nagyon durván szinte érthetetlen amit mond. Elég keményen buktak nála, és ebből csináltak egy botrányt azzal, hogy felvették az óráján elhangzottakat. Sajtó felkapta, balhé lett stb. Amúgy a gépészeket tanította/tanítja, de szerintem már nem tanít. Amúgy hatalmas koponya, csak átadni nem tudta szegény a tudását.
De első órán minden fontos elhangzik, általában ez is, hogy engedi-e vagy sem. De többnyire nem engedték. Ja, első órára ezért is érezd kötelezőnek a bejárást, mert minden infó akkor hangzik el.
„16.) Egyetem alatt mellékállást lehet vállalni? Lehet bírni?”
Ez tőled függ. Én hétvégente dolgoztam Pesten, de Zh és vizsgaidőszakban erősen hanyagolni kellett, mert a tanulás rovására megy.
„17.) Még mindig (a gimihez hasonlóan) a nagy, kigyúrt, szőrös férfiak számítanak alfahímnek, vagy itt már az ész dominál?”
Kinek mi. A csajok itt is csajok, ha a kigyúrt agyatlanra bukik akkor itt is az fog neki tetszeni :) De hogy a terem szószólójának emgválasztásakor nem ez az érv általában. Persze a nagy számok törvénye alapján itt is lesz ilyen is olyan is. Általában a bagázs ezeket „kiutálja” de ők jellemzően olyanok akik hamar kiszóródnak.
Apropó: nekünk az első gépszerktan órán azzal kezdte a tanárnő, hogy mindenki nézzen körbe a teremben, nézze meg jól a padtársát, mert jövőre igen nagy eséllyel már nem lesz ott. És igaz volt kb 40%-a a csoportnak eltánt 1 év alatt. Tehát erősen szelektálnak, a követelmény magas. Mondom én majdnem megszívtam, de észhez térített a dolog.
„18.) Illetve még egy, a gépészmérnök képzéssel kapcsolatban: Mennyit ér az ott szerzett diploma a többi magyarországihoz képest? Utána állást Ausztriában, vagy az AUDI-nál páldául könnyű szerezni?”
Mint minden mérnöki diploma ez is keresett Mo-n is, véleményem szerint nincs nagy különbség az egyetemek között. Az Audihoz most nagyon könnyű bekerülni, de eléggé támogatja az egyetemet, szerintem később sem lesz nehéz. Ragadj majd meg minden olyan lehetőséget, ahol az Audi közelébe kerülhetsz legyen az gyakorlat, vagy épp kooperáció. Volt szobatársam ilyen félállásban gyakorlatként dolgozott ott, és most hogy államvizsgázott tárt karokkal várták állandósnak vissza. Tehát az ember kell. Ausztriában gondolom hasonló lehet a helyzet.
Én ugye közleket éveztem vasúti szakirányon, minket a vasút szintén tárt karokkal várt. Azért műszaki vonalon elismert a Széchenyi. (Valeszeg a többi vonalán is de a mászakiban vagyok benne)
Hirtelen ennyi, kérdezz bátran, lehet megint átolvasom majd és kiegészítem, de már későre jár, lehet kimaradtak dolgok. Kérdezz, igyekszem válaszolni, csak kisebb késésekkel majd, mert dolgozom közben.
Én is szeretném megköszönni a válaszaidat, igazán hasznosak a tanácsaid. No meg paracsökkentők is. Én most leszek életemben először kollégista, szóval még az alapdolgokkal sem vagyok tisztában. Mi az amire szükségem lesz, de tuti itthon hagyom stb.... Szóval az érdekelne hogy mik azok a dolgok amiket mindenképp vigyek magammal. pl ágyneműt biztosítanak vagy nekem kell vinni(paplan, huzat, párna stb..), takarításhoz milyen eszközei vannak a kolesznak és mit kell nekem vinnem? Illetve (igaz nem kolesz-téma) a tesi órákat mennyire kell komolyan venni, hogy érdemes beosztani. Elsősként az órarendemet elkészítették nekem,a tesi nem szerepel benne, viszont elméletileg jelentkeztem rá.
Előre is köszi ha még ezekre is válaszolsz!
Szívesen, örülök, ha hasznos a válasz.
" Szóval az érdekelne hogy mik azok a dolgok amiket mindenképp vigyek magammal. "
A koliba sem kell többféle cucc, mint egy táborba például. Legyen póló-zokni-alsógatya, hosszú-rövidnadrág, papucs, törölköző. Tisztálkodószerek: tusfürdő, fogkefe szappan ilyesmik.
Evőeszközök, pohár, bögre, késvillakanál, tányér, és edény főzéshez. Nekem volt tésztaszedőm, sajtreszelőm, recés késem.
Suliba amik kellenek cuccok, írószerek, füzetek, rengeteg papír jegyzeteléshez.
A külső koliban az asztal felett nincsen polc így én 4 vágatott deszkából csináltam magamnak polcot, így az volt az asztalomon. Arra volt felszerelve egy IKEA-s lámpa, igaz olvasólámpát adnak, de elég gagyi. Akkor volt a switch, laptop, ELOSZTÓK!!! Internetkábel.
Ágyneműt adnak, de hát... Abban izzadt már pártíz-párhúsz ember meg páran már beleverték a f....(fejüket persze) hát nekem nem volt gusztusom hozzá, vittem sajátot, párnát és takarót is. Ezeket betettem egy nagy kukazsákba, porszívóval kiszívtam belőle a levegőt, lekötöttem, és baromi pici, kompakt méret lett. Volt egy ágytakaró pokrócom, mert herótom volt attól, ha valaki ráült az ágyneműmre, amibe én tisztára fürödve feküdtem utána...
Nem árt a kukazsák sem, de ez beszerezhető ott is.
Hirtelen ez jutott eszembe.
"takarításhoz milyen eszközei vannak a kolesznak és mit kell nekem vinnem? "
Takarításhoz semmi. Ha szerencséd van a korábbi lakók hagytak felmosóvödröt, de ez nem nagy beruházás, és csak 1x kell megvenni, nálunk egy srác mindig hazavitte év végén és hozta év elején, tehát egyszeri vétel volt.
Amúgy nem tudom írtam-e korábban, de a takarítás a lakók feladata, havonta 1x jön a takarítónő, de ő csak a fürdőt tisztítja ki, igazából annak az a lényege, hogy havi 1x ki legyen fertőtlenítve-tisztítva professzionális speckó tisztítószerekkel. Amúgy mi hypót vettünk mindig, meg néha domestos szerű cuccokat.
Tesi:
Figyelni kell rá, de ne ess pánikba, ha nem első félévben teljesíted. Igazából szigorúan veszik, de mégis rugalmasak.
Én elég nagydarab vagyok, nem voltam oda-vissza az ilyen ugrálós-futkosós témákért. Egyszer teljesítettem az úszást mentem beiratni, akkor mondtam a tanárnak, hogy nem lehetne-e a többi tesit is leúszni én nem akarok futkosni. Mondta, hogy de, csak inkább csúcsidők után menjek úszni, pl péteken. Mind a 4 tesit leúsztam.
Tehát inkább arra mennek rá, hogy mozogj, nem a szo.patásra. De azért figyelni kell rá, jobb túlesni rajta.
Bocsesz, de csak most érek rá nekiülni válaszolni:
"1.) A különböző gépeket, alkatrészeket papíron is kell tervezni? Vagy csak számítógépen?"
Nos, én ugye nem gépészként végeztem, így csak arra tudok hagyatkozni amit láttam: a srácok rengeteget rajzoltak papíron is, de egy idő után bejött nekik a számtógépes rajzolás is. Szerintem a műszaki rajz alapjait papíron tanítják meg, és azért ez nem rossz, még ha utána nem is használod soha a papíron rajzolást. Nekünk közlekeseknek is volt 2 félév műszaki rajz, papíron.
"2.) Melyikhez milyen felszerelés kell? A számítógépnek milyen erősnek kell lennie? Melyik programmal terveztek?"
Erre már nem emlékszem, de meg tudom kérdezni. Nem volt egyikőjüknek sem atomreaktor gépe, azt tudom, hogy egyikőjüknek egy Dell n5110-es i3-as hardveres VGA kártyás gépe volt. Azzal simán dolgozott.
"3.) A koleszban mi koedukált? A szobák? A 2 szoba alkotta blokk? Az emeletek? Az épületek? Stb."
Alapvetően az emeletek és így nyilván az épületek is. Lakóegységek és szobák sem koedukáltak. Egyedül a belső koliban a 2. szobákkal tettek kivételt, ami mellett konyha volt, mert ott a lakóegységben a szobának nem volt párja: tehát 3-an koedukáltan be tudtak úgy költözni, hogy adott esetben a lakóegység másik szobájában lakókat ne zavarja a koedukálás.
"4.) A diplomához kell valamilyen spéci nyelvvizsga? Illetve ilyen szakmában az angol, vagy a német a fontosabb?"
Itt tudod megnézni milyen diplomához mit kérnek. Szerintem a két nyelv között nincs prioritás, Audinál is kell mindkét nyelvet beszélő ember.
"5.) A honlapon millió pályázat van. Ezekre mennyire érdemes jelentkezni? Mennyire körülményes jelentkezni? Többet is meg lehet nyerni? Mert azt néztem, hogy van vagy 20-25. Ha pályázok mindre, és csak 5-öt el is fogadnak, akkor jószerivel „milliomos” leszek… ez nyílván nem ilyen egyszerű, van valami buktató…"
Őszinte vagyok, nem tudom milyen pályázatokról beszélsz :)
Amit érdemes beadni az Önkormányzathoz az a Bursa Hungarica. Kevesen ismerik,az önkormányzatnak meg kötelező erre keretet elkülőníteni, így szinte biztos, hogy semmi extra "fogyatékosság" nélkül is kapsz némi pénzt. És amit az önkori megitél azt ugyanannyival az egyetem kiegészíti, de max 5000 forintig. Nálam volt, hogy annyira kevesen adták be, hogy az önkori 6000-t ítélt meg, az egyetem hozzátette a maga 5000-ért, és kaptam 11e-t 10 hónapon át.
"6.) Illetve egy tág kérdés. Le tudnád nekem írni az ilyen pontszámításos dolgokat, amik a bejutáshoz, bent maradáshoz, ösztöndíjhoz kellenek? (Szocális pont, kreditpontok, felvételi stb.) Melyik mihez kell, és miből számítják ki?"
Akkor itt az első "csináld magad" feladat :-)
Két fő szabályzat van: A TVSZ és a TJSZ. A TVSZ az a Tanulmányi és Vizsga Szabályzat, a TJSZ a Térítési és Juttatási Szabályzat.
Mindkettő nagy barátod lesz az évek folyamán, de főleg a TVSZ, gyakorlatilag ez a kettő az egyetemi élet és máködés szabályrendszere, és amikor mondjuk egy "kedvesebb" tanár nem hajlandó kiírni több vizsgaalkalmat, rögtön lehet menni hozzá a TVSZ megfelelő pontjával ami előírja, hogy hány vizsgaalkalmat és hány férőhellyel kell kiírni.
Amiket krédeztél azok mind benne lesznek ebben. Elsőre bonyolultnak tűnik, de párszor elolvasva a számítási szabályokat egyértelműek.
A szocpont kicsit más, de annak nincs kiadott egyértelmű szabályozása. Van egy HATÁR nevű rendszer baba belépve kitöltöd az adataidat és az kiad a végén egy szocpontot. Jár pont a távolságra, arra ha elváltak a szüleid vagy önfenntartó vagy (meg még 1000 dologra, de már homályosak az emlékeim) jár a saját vagy családtag betegségére, a család bevételeire, beadhatod még pluszban, hogy ugyan anyukád nettó 120 ezret keres, de a nagyit ti tartjátok el, akinek 40 ezer a havi gyógyszerszámlája, és ilyesmik. Persze mindenről igazolás és igazolás kell. )
"7.) Ja, és még egy: ez a tesi dolog mi is? Nem tudtam, hogy ilyen is van… hogyan működik pontosan?"
Van 4 véle tesi a TS01-TS04-ig. Itt vannak a szabályok, hogy mit mivel tudsz teljesíteni:
De mondom én mindet leúsztam, én nem ugrabugráltam ott...
Illetve vannak különböző alkalmak amiket el szoktak fogadni, pl szokott lenni püspökerdei futás, azt minden teljesítőnek elfogadják egy tesi félévnek, meg SZE napokon is vannak ilyen sport kihívások ott is szokott lenni. Vannak szakkörök (pl íjászat) azzal kiváltható a sportági ismeretek (TS04). Ilyenekre figyelni kell, és lecsapni a lehetőségre :) .
"Az első, hogy akkor jól értelmeztem, hogy nem koedukáltak a szobák, illetve hogy csak egy ilyen szoba van? Ebbe a szobába mennyi az esély bekerülni? A barátom is oda jelentkezik, és jó lett volna egy szobában lenni. Illetve legalább napközben átjárni egymáshoz.
A második kérdésem, hogy az első évben a külső vagy belső koliban jobb-e lenni? Hiszen jobb benne lenni az életben, megismerni a tanárokat hallomásból, és belerázódni az egészbe, mint a "nyugalom szigetén" lenni, viszont a tanulás jobban menne ha nem lenne ordibálás a folyosón.
Az utolsó kérdésem pedig, hogy mit gondolsz a logisztikai mérnök szakról? Ha jól tudom eddig többek között közlekedési irányból lehetett msc-n tanulni, most viszont behozták bsc-re.
Ismersz valakit aki erre a szakra ment tovább és szerinted jó döntés volt? "
Hello!
Neked is válaszolok itt, hátha más is tanul belőle:
1) Általában ezek a szobák előre lefoglaltak, pont azért mert kevés van belőlük. De ha beköltözéskor jelzitek, akkor van esély rá, hogy ha üres egy ilyen szoba, megkapjátok. De elég vagylagos a dolog.
2) Én a belsőben kezdtem, de túléltem volna a külsővel is. Stratégiai okból a belsőt javaslom, mert elsőévesként oda kisebb szokott lenni a ponthatár. 2. évben ez megfordul: a többség inkább bent lenne a bulihelyek közelében, ahol nem kell buszozni stb.
3) A mi időnkben ez még nem volt, így nem nagyon tudok nyilatkozni. Nálunk a logisztikusok egy része a süllyesztő volt, akire egy papírzsepi átszállítását nem bíznám rá :) De ez ne tántorítson el, ha életcélod a fuvarszervezéssel, logisztikával foglalkozni. Hiszen nem a szaktársaid alapján ítél majd meg a munkáltatód.
Viszont ha nem kimondottan a fuvarszervezés, szállítmányozás érdekel, de a közlekedésnél maradnál, válaszd a Közlekedésmérnökit. Onnan még lehetsz volános, közúti közlekedéses emberke, vagy vasutas, szakiránytól függően. Vagy mehetsz logisztikára továbbra is... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!