Most végeztem a gimnáziumban és szeretnék egyetemre menni, azonban nem tudom mire számítsak. Tudnátok mesélni pl. a gólyatáborról, órákról, stb. -ről?
én is ha minden jól megy ősszel kezdem a fősulit.
de egyébként órák azokat magad állítod össze, előadások, zh-k félévi vizsgák.
gólyatáborok egyetemen, fősulin már nem hinném hogy olyan mint a gimibe. Inkább szórakozás, ismerkedés, programok
Ezek a dolgok kialakulnak maguktól, az elején nem baj, ha kicsit sodródsz az árral.
Azt a legfontosabb megérteni, hogy az egyetem nem egy "komolyabb" gimnázium, teljesen más. Itt már senki nem fog felügyelni rád, és senki nem tartozik helyetted felelősséggel semmiért. Nem fognak rád szólni zh előtti előtti előadáson, hogy tessék tanulni, mert következő órán "doga" . Lesznek előadások, amikre nem kötelező bejárni. Persze ahhoz, hogy levizsgázz belőle, erősen javasolt, de senki nem törődik vele, hogy ott vagy-e.
Igazából erősen érvényesül a "ki mint veti ágyát, úgy alussza álmát" dolog. Az első (fél)év egy felelősség-próba, és sokan elbuknak rajta, mert csak annyit látnak, hogy semmi sem kötelező eleinte, és húúú de jó, nem kell bejárni ea.-ra, lehet menni sörözni, satöbbi. A végén ezek koppannak a legnagyobbat, mert azt hiszik, hogy az egyetem egy 5 évig tartó Sziget, ahol majd átcsusszanunk a vizsgákon, anyuci-apuci eltart, mert diák vagyok és nincs időm dolgozni. Lehet, hogy pár büfészakon így működik, de a legtöbb helyen hál'istennek nem.
És amit leírtam, az igaz a tantárgyfelvételre, bejárásra, tanulásra, gyakorlásra, vizsgára való készülésre.
A közösség nálunk nagyjából olyan elven működött, hogy mindenki a tagja volt, és ha tudott, mindenki belerakott valamit. A fb csoportba állandóan jöttek a feltöltések anyagokkal mindenféle tantárgyhoz, és mindenki szívesen segített mindenkinek.
Persze ilyenkor van feléd is egy névtelen elvárás, hogy tegyél valamit. Van egy mondás, hogy egyedül nem lehet elvégezni az egyetemet, és ez nagyon igaz.
Mondjuk nagyban befolyásolja a dolgot, hogy albérletben/koliban laksz-e, vagy otthonról jársz be. Mert utolsó esetben rajtad van a szülői nyomás, igazából nem vagy önálló, szóval az egyetemet a gimihez hasonlóan élheted meg.
Az egyetem egy teljesen más világ, itt már tényleg a magad ura vagy, nem fogják a kezed. Sokan esnek az első félév során abba a hibába, hogy ellustulnak.
Gólyatáborra nem kötelező elmenni, általában arra jó, hogy megismerkedj a leendő csoporttársaiddal, de persze mindig lesznek olyanok, akik nem mennek el, így őket később ismered meg. Egyetem- és karfüggő, hogy milyen az adott gólyatábor, nálunk válogatott kínzások, elég "érdekes" feladatok, sok pia és még több buli szokott lenni. A feladatokban nem kötelező részt venni, de ha teljesen kihúzod magad, az nem olyan jó. Fiúként mondjuk rettentő élvezetes, mert vannak nagyon bevállalós lányok, akik mindent megtesznek, hogy a csapat győzzön. :D
Általában van mindenütt mintaterv, ami alapján érdemes megcsinálnod az óráidat, 99% ezt követi. Van olyan egyetem, ahol első félévben még felveszik neked a tárgyakat, de van ahol nem (szerintem utóbbi jobb, mert előbb-utóbb úgyis meg kell tanulni). Nálunk pl. éjfélkor megnyitják a rendszert és akkor mindenki feltódul, hogy felvegye az órákat, mielőtt elfogynak a helyek. Ilyenkor mindenki anyázik, mert a szerver túlterhelődik, szóval kész rémálom. :D A kötelező óráidra simán be tudsz férni, de ha pl. fakultatívan akarsz felvenni egy tárgyat, ott általában kevés a hely és sokan mennek oda, szóval nagy a verseny. Vagy pl. ugyanazon tantárgyat több oktatónál lehet felvenni és te tudod, hogy Kis Jóska egy mészáros, ezért Nagy Gedeonhoz mennél, mert ő meg egy aranyfalat, na oda aztán még nagyobb a verseny.
Az órarended sokkal másabb lesz, mint gimiben, egy nap 3-4 órád lehet maximum, ezek reggel nyolctól estig lehetnek bármikor, nálunk van olyan óra, ami fél tízig tart. Egy óra másfél órás általában, de a gyakorlatok lehetnek többek. Több óratípus is van, vannak gyakorlatok, melyeknél jelenléti van és max. kettőt vagy hármat lehet hiányozni, vannak nagylétszámú előadások, stb. Ahol nincs jelenléti, ott már tényleg te döntöd el, hogy bejársz-e, felsőbb évesektől jól lehet tájékozódni, hogy kinek az órájára kell bejárni, kiére ajánlott, és kinek az óráját kell elkerülni.
Évközbeni számonkérések a ZH-k, amit általában úgy kell elképzelni, mint egy röpdolgozatot. Persze minden szak- és tárgyfüggő. Egy tárgyból lehet csak vizsgáznod kell, de valahol lehet, hogy a ZH-d eredményei alapján kapsz jegyet, stb.
Vizsgaidőszak előtti egy héttel van elővizsga hét, néhány tárgyból már itt letudhatod a vizsgáidat. Az viszont minden vizsgára igaz, hogy fel kell jelentkezni rájuk, sok időpont közül választhatsz, viszont itt is figyelni kell, mert valahol pl. csak 10-en vizsgázhatnak, közben meg vagytok 100-an, szóval gyorsan betelnek a helyek és utána nem nagyon tudsz variálni. Vizsga előtt egy nappal zárul le, előtte nyugodtan lejelentkezhetsz és feljelentkezhetsz. A vizsgák fajtái is változatosak, valahol írásbeli 3 vagy 5 fokozatú értékeléssel, de lehetnek szóbelik is, ahol tételt vagy tételeket kell húznod.
Annyi mindent lehetne mesélni a közösségi életről, bulikról, de ezt te majd megtapasztalod, nekem a gimi után egy felüdülés, imádom ahogy van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!