Az a személyiségi jogokat sérti, ha levideózom az oszt. Társam az engedélye nélkül, de nem rakom fel a netre?
Eddig nem, de most fogják behozni azt a törvényt, hogy már a kép elkészítéséhez is engedély kell, kivétel tömeg pl tüntetés, vagy ha focimeccsen lefotózod a szurkolókat stb.
Persze lehetetlen bebizonyítani ha tényleg nem teszed fel sehova. Ő feljelent , de majd nem tudja bebizonyítani, h tényleg csináltál róla képet nem pedig csak rá irányítottad a géped.
ebben ne legyél biztos!
nekem volt egy olyan ügyem, ahol tök király videofelvétel volt az adott bűncselekményről, ami 100%-ban bizonyította az elkövetést, mert hát pont azt vettem fel célzottan, na erre a bíró kitalálta, hogy azt kizárja a bizonyítékok közül, mert az illető nem járult hozzá, és így jogellenesen készült, a többi bizonyíték viszont kevés. a kedves maffiózó úr pedig megúszta, pedig nem kis tyúklopásos bűncselekmény volt ... szóval erről ennyit, de igaz ami igaz, teljesen én se értem ennek a jogi szabályozását,. mert néha meg hallani, hogy felvétel alapján indul nyomozás meg ítélnek el vkit. szal most akkor igazodjak ki ...
Egészen pontosan így szól a fáma:
2:48. § [A képmáshoz és a hangfelvételhez való jog]
(1) Képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges.
(2) Nincs szükség az érintett hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez és az elkészített felvétel felhasználásához tömegfelvétel és nyilvános közéleti szereplésről készült felvétel esetén.
Azaz igen, személyiségi jogokat sértesz. Ez viszont nem büntetőügy, hanem polgári, így nem feljelentés, hanem per lehet belőle. Fontos továbbá, hogy március 15-től már akkor is perelhet kártérítésért, ha a felvétel egyébként semmilyen érdeksérelmet nem okoz neki, pl. mert sosem került publikálásra.
Más: az Éjjel nappal Budapest képkockáin minden beazonosítható ember aláírt a csatornával, hogy a róluk készült felvételt felhasználhatják. A háttérben sétálgató emberek 90%-ban statiszták.
ez így nem teljes.
a polgárjogi szabályozás valóban ez, na de ez csak a valóság fele.
ugyanis van ennek egy folytatása is, azaz "az érdekelt nem hivatkozhat személyiségi jogaira akkor, ha ezzel bűncselekményt vagy hamis tényállításait akarja leplezni" + "nem hivatkozhat személyiségi jogaira az, aki a jogosulatlanul készített kép-vagy hangfelvétellel az igazság kiderítését gátolná"
>>> azaz, ha büntetőügyről van szó, akkor bíz alárendelődnek a személyiségi jogok, csak sajnos ez BH-ban van így szépen leírva, így aztán a magyar joggyakorlatban abszolút bírófüggő, hogy melyik mit fogad el és mit nem. ezt is végre Be-ben kellene rögzíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!