Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Pszichológia - milyen egyeteme...

Pszichológia - milyen egyetemek vannak, milyen emelt szintű érettségi (k) kell (enek)?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Tizenhat éves lány vagyok, gimnáziumba járok. Már legalább ötödikes korom óta úgy gondolom, hogy a jövőben leginkább pszichológus szeretnék lenni. Az lenne a kérdésem ezzel kapcsolatban, hogy melyik egyeteme(ke)n tanítanak ilyen szakot? Továbbá, hogy miből szükséges emelt szintű érettségit tennem? Van kifejezetten megkötés erre (egyet amúgy is szeretnék tenni minimum)?

Középszintű nyelvvizsga elég, vagy inkább abból is jobbat?

Előre is köszönöm!



2013. dec. 17. 23:38
 1/8 anonim ***** válasza:
73%

Szia!


Az országban jelenleg hat egyetemen oktatnak pszichológiát. Budapesten a Károlin, ELTE-n, Pázmányon, vidéken a pécsi, a szegedi, és talán a debreceni egyetemen (de utóbbiban nem vagyok biztos).

A felvi.hu oldalról tájékozódhatsz minden információról, hogy mik a követelmények, van pontszámító kalkulátor is, amivel belőheted, hogy a várható eredményeiddel és érettségijeiddel eléred-e a mostani ponthatárokat, tehát van-e esélyed majd :) Ezzel az oldallal amúgy sem árt, ha barátkozol, mert ezen keresztül kapsz majd minden infot a felvételi során, és ezen keresztül tudsz majd elektronikus úton felvételizni, jelentkezni, feltölteni az érettségit, bizit, stb :)

Jelenleg egy emelt érettségi kötelező a pszichológia szakra (könnyen lehet, hogy mire te érettségizel, valamit változtatnak még, így érdemes nyomon követni a dolgokat). Beszámítható felvételi tárgyként az összes kötelező érettségi (matek, töri, magyar, többféle nyelv) és a biológia is. Biológiából nem kötelező érettségizned, viszont azt ajánlom, hogy ha megy, és színvonalas az oktatás az iskoládban, akkor érdemes bevállalni, ráhajtani (nem feltétlenül az emeltre), mert az egyetemen nagyon sok biosz lesz (anatómia, neurológia, genetika, stb), és ha gimiben ezeket nem igazán tanultad, sokkal nehezebb dolgod lesz. Ezen kívül egyébként igazából édes mindegy, miből érettségizel, és miből teszel emeltet.

Az én tapasztalatom az, hogy érdemes abból emeltezni, amiből a legmagasabb százalékot tudod elérni. Nagyon magasak a ponthatárok, így tényleg a maximumot kell nyújtani. Én töri-magyar fakttal, töri és német emelttel jöttem pszichológiára - csak hogy lásd, hogy igazából akármivel lehet :)

A másik fontos dolog, hogy az angol menjen. Itt már senki se kérdezi meg, beszélsz-e angolul, és milyen szinten, mert ez egy kimondatlan elvárás. Sok szakirodalom csak angol nyelven érhető el, és ugyanúgy meg kell tanulni, mintha magyarul lenne (pedig néha azt sem érteni:D). Úgyhogy szerintem az angolra gyúrj rá első körben. Azt tudnám még mondani, hogy mivel a felsőfokú nyelvvizsgáért többet kapsz, mint a középfokúért, és tényleg tudni kell itt angolul, érdemes angolból eljutni a felsőfokig még az egyetem előtt. (Ezen kívül fog kelleni egy másik nyelvből is, de abból már elég a közép, a diplomádhoz.)

Arra figyelj még, ilyen jó tanácsként, hogy rendesen bogarászd át, hogyan alakul a pontszámítás. Csak mert ha pl. teszel két emeltet, de az egyik nem sikerül jól, lehet, hogy több pontot kapsz akkor, ha a jó emeltedet + egy középszintű érettségit számítanak be, valamint az egy emeltért járó 50 pontot, és a nyelvvizsgáért járó 40-et :) De ezekre majd úgyis rájössz.


Bármi egyéb kérdésed van, keress bátran. Én az ELTE-re járok egyébként, de a másik két budapesti, valamint a pécsi egyetemen is van ismerősöm a pszichológia szakon.

2013. dec. 18. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Szia :) én is pszichót tanulok, csak én pont a Károlin. Az előző hozzászóló nagyjából minden lényegeset leírt, pár dolgot tennék csak hozzá. Bármilyen nyelvet nem fogadnak ide el, csak angolt és németet. Egyik csoporttársam pont ezzel szívta meg, neki spanyol emeltje van és nem fogadták neki el, így csak fizetősön került be. A jelentkezési sorrendnél ügyelj rá, mit jelölsz be, mivel nem egyforma ezekben a sulikban a képzés. Az ELTE pl híresen elméletorientált, a Károli meg gyakorlatorientált. Biosszal kapcsolatban sem ugyanolyan a követelmény. Nem ismerek pázmányost, de mikor én néztem utána a suliknak, több helyen azt olvastam, hogy ott pl az anatómia nagggyon erős. Másrészt a Pázmánynak a BTK épülete, ezzel együtt a pszichó is Piliscsabán van, ami nem pont pest, bár közel van :)
2013. dec. 18. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm az eddigi válaszokat! Mindegyik egyetemre két nyelvvizsga kell ezek szerint, és kötelezően német+angol? Mert ezzel az a gond, hogy én olaszt tanulok második nyelvként, a német fel sem merült bennem.

Amúgy ez lehet hülye kérdés, de pszichológusok kapnak doktori címet, ha elvégzik az egyetemet?

2013. dec. 18. 18:26
 4/8 anonim ***** válasza:

Nem kötelező a német-angol, de csak ezeket fogadják el érettségiként. Ahhoz kötelező két nyelvvizsga, hogy lediplomázhass - ez viszont még távol van, szóval nem a felvételire kell. Arra csak érdemes egy nyelvvizsgát letudni, mert legalább már egy megvan, és nem mellesleg plusz pontot kaphatsz érte a felvételin. Nyelvvizsgánál olaszt is ugyanúgy elfogadják. Az angolt azért írtam, mert anélkül tényleg nem tudsz boldogulni.


Doktori címet akkor kapsz, ha doktorálsz, de ez csak egy opció, nem jár automatikusan, és azért nem egy egyszerű dolog. Alapvetően a képzés 3+2 év, ez az alapképzés és mesterképzés (BA és MA). Csak a BA-val nem tudsz kb. sehol elhelyezkedni, úgy van kialakítva a rendszer, hogy muszáj legyen végigcsinálnod a mesterképzést is. Ha terapeuta szeretnél lenni pl., akkor a mesterképzés után még két szakvizsgát kell tenned (szakirányú továbbképzések keretén belül) - de ehhez már követelmény, hogy legyen munkaviszonyod, és 150 órányi terápiára járj, ami ugyanúgy önköltségen megy, mint maga a továbbképzés. Úgyhogy a pszichológia kemény dió, sok idő és sok pénz, ha tényleg akarsz vele kezdeni valamit :)

2013. dec. 18. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Huh, tényleg elég keményen hangzik :D De másnak valahogy mégse tudom elképzelni magam, szóval.. :)

Amúgy mit jelent az, hogy elméletorientált és gyakorlatorientált? Melyik jobb, vagy melyik miben jobb a másiknál?

2013. dec. 18. 19:47
 6/8 anonim ***** válasza:
Attól függ, milyen területen akarsz dolgozni. Ha kutatni szeretnél pl. akkor inkább ELTE, viszont ha biztos vagy abban, hogy praktizálni akarsz (pszichoterápia), akkor a Károlit ajánlják, mert ott sokkal inkább szerzel gyakorlati tudást. :)
2013. dec. 18. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
A kutatás ilyen formában mit jelent? (bocsi ha sokat kérdezek, érdekel a téma, most, hogy van aki válaszoljon rá:))
2013. dec. 18. 20:38
 8/8 anonim ***** válasza:
Hát alapvetően a pszichológiának rengeteg területe van, ezek bármelyikét lehet kutatni, mert van mit. Ez kísérletezéseket, szakirodalmak bújását, és egyéb dolgokat jelent. Persze sokkal összetettebb, mint így leírva, hogy jaj de menő tudóskodás, de nyilván nem tudom sokkal jobban elmagyarázni egyelőre. Egyébként ha belekezdesz az egyetemen a pszichológiába, az első félév során teljesen eléd tárul a lehetőségek nagyrésze, és máris képben leszel azzal kapcsolatban, mi mindent csinálhatsz, és mi mivel jár együtt.
2013. dec. 18. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!