Mit tudtok a környezetmérnöki szakról?
Bármit, csak ezt ne!! Inkább a poklot, a pokol százszorosát csak ezt a szakot neeeee!!!!
Igazából a felvi.hu-s leírás egy zagyva hadoválás, nagyrésze hazugság.
Ez a szak nem jó semmire!!!
Konkrétan semmire!!!!
Mindenről tanulsz egy kicsit, de semmihez se fogsz igazán érteni.
A túlképzés már ezen a szakon hatalmas, arról nem is beszélve, hogy sok-sok végzettséggel el lehet végezni ugyanezt a munkát - jobban!!! -, és sokan akarják is.
Reménytelen ezzel a végzettséggel elhelyezkedni.
Az iskolában mindenki rajtad nevet, lebüfészakoz - de pár hónap, max két év elteltével te is a saját szakodat -, a tanárok se veszik komolyan.
Pl. szennyvíztisztítóba se lehet menni ezzel, mert a víz kémiai tulajdonságaival vegyészek, vegyészmérnökök, biomérnökök foglalkoznak, a bioindikátorokkal, meg hogy melyik baci mit csinál, azzal biológusok.
Talajtisztítást egy vegyész tud inkább.
Multinál jó esetben munkavédelmi kiselőadásokat tartasz, de leginkább segíted a céget a környezetvédelmi jogszabályok kijátszásában.
Minden helyre közel reménytelen elhelyezkedni.
40 fős évfolyamok végeznek, és közülük senki, vagy maximum egy fő tud szakmában elhelyezkedni.
A legtöbben ők vannak a munkaügyi központban diplomások!
De alapvetően a környezetmérnök hallgatók se tartják sokra a szakot.
Meg lehet nézni mit írnak - izé, írunk - ki ide is kérdéseknek.
Menekülünk, ez egy sz.r, ez egy fertő!!
Ez egy időt és támogatott féléveket rabló szutyok!
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb-..
Most ez a kérdés jutott eszembe, egy SZTE-s írta ki, mint látszik. :D
Ha akarod, keresgélek még, ahol frappáns elrettentők vannak.
Kedves kérdező! Elvégeztem a szakot, és MSc-n többen más egyetemről gyültünk össze, ennek tükrében a véleményem: Ezzel a szakkal az a baj, hogy nagyon sok helyen indítják (azt hiszem 11 Intézményben!) és sok egyetemen (köztük néhány, amúgy rangos és elismert egyetemen is) csak azért, hogy plusz hallgatókat nyerjenek és legyen hol tanítani az oktatóknak, akik amúgy nem értenek ehhez szinte semmit így rossz képzést kapsz, csalódni fogsz, elszúrsz pár évet és olyan véleményed lesz, mint a fentebb szólóknak, akiknek sajnos van igazság a mondandójukban. Ezért én azt mondom, ha ezt a szakot választod, oda kell figyelj néhány dologra: először is, körültekintően válassz egyetemet, mivel a szak még itthon nem "kiforrott" mindenhol másként oktatják (keres rá a neten a tantervekre, elképesztő különbségek vannak!)
Amennyire tudom, ezt a szakot anno még a 1993 körül Veszprémben és Miskolcon vezették be elsőnek, így feltételezem ezeken az egyetemeken már kialakult némi hagyomány, szakembergárda, felszereltség (laborok, mérőbuszok, speciális szoftverek stb.) és renomé (Veszprémben pl azért korántsem büfészak, magas a követelmény és bukási arány is; közös tárgyak a vegyész- és anyagmérnökökkel).
A Pannonon a vegyészmérnöki képzésből hozták létre (sok oktató vegyész is) itt a kémia elég meghatározó, előtérben a vizes tárgyakkal és az ipari technológiai folyamatokkal. Ráadásul van a kapcsolat néhány céggel is. Miskolcon mivel a Műszaki Földtudományi Karon oktatják, gyanítom, hogy a talajjal fogtok inkább foglalatoskodni és inkább a bányamérnökök felé húz a képzés (rekultiváció, hidrogeo, állapotfelmérések és társaik).
Baján pl. elég erős vízépítő mérnök képzés folyik az ottani kör.mérnökök ezért inkább ebben jók. (Lásd szennyvíztisztítás, vízügyi feladatok.) Sopronban az erdészek viszik a prímek, ott több lehet a növénytan, ökológia, természetvédelem. (Meg ott felvételin a matekkal ijesztgettek :-) .)
A BME egy rangos mérnökképző hely, fogalmam sincs az ottani kör.mérnök képzésről, de szerintem jók lehetnek a felszerelések, és a szakemberek. Több jő és érdekes (főleg vizes) jegyzetet olvastam BME-s tanároktól.
A pécsi Pollack Kart még megemlíthetjük, mivel itt lehet tanárnak szakosodni és taníthatni ezt, az amúgy igen érdekes szakot középiskolákban.
A többi egyetem azért hozta létre ezt a képzést, hogy színesebb legyen a paletta, földrajz meg biológia szakokra építik a kör.mérnök képzést, amitől lehet jó környezetismeret oktatás, csak nem mérnöki. A másik jellemző, amikor agrárképzésbe építik bele a szakot, ami elsőre nem hangzik abszurdnak, de egy agrár egyetemen aligha tudnak jól szennyvíztisztítót vagy hulladéklerakót tervezni vagy mérnek légszennyezettséget, mondjuk talajjal annál inkább foglalkozhatnak.
Fenti monológommal csak arra akartam rávilágítani, hogy ez kicsit fából vaskarika szak,mivel minden képzési helyen más, próbálják az adott egyetem és az adott szakembergárda arcára formálni az egészet. Úgyhogy ha komolyan érdekel a szak, ezeknek nézz utána, keress embereket, akik ezekre a szakokra járnak más-más egyetemen, nézd meg a karok/tanszékek honlapjait, folynak-e környezetvédelmi kutatások, melyik tanár mit, hol végzett stb. De az se hülyeség, ha cégeknek írsz e-mailt, hogy melyik egyetemről szeretik a kör.mérnököket. Vagy mely szakokat szeretik helyettük.
Szerény véleményem szerint (azaz ha 18-20 éves lennék így csinálnám) : eldöntöd, hogy melyik része érdekel igazán a környezetvédelemnek és annak megfelelő alapszakra mész és csak ezután környezetmérnök MSc-re vagy szakmérnökire! (Vigyázat: kör.mérnök bsc-vel nem tanácsos pl építőmérnök vagy vegyészmérnök MSc-re menni). Alapszaknak tökéletes lehet a vegyész(mérnök), építőmérnök, de még a gépész- vagy villamosmérnök is mondjuk ha megújuló energiával akarsz foglalkozni - pl szélerőmű üzemeltetése/tervezése.
Egyébként azért vannak környezetmérnököknek kiírt állások is, mégha nem is olyan sok (és ha tényleg csak 3-4 egyetemen oktatnák ezt a szakot, de normálisan, akkor el is lehetne vele jól helyezkedni) csak sok egyéb követelmény kell: pl sajnos gyakorlattal "kell születni", ezt célszerű egyetemi gyakornokként elkezdeni (ingyen), és mint írtam azért néhány egyetemen ez nem lehetetlen. Emellett folyékony angoltudás szükséges, és kiegészítő képzéseket is kell végezni, akár egyetem alatt/mellett, Pannonon pl az utolsó félévben auditori képzést csinálhatsz. De hasznos lehet egy munkavédelmi papír is. Ha önkormányzatnál szeretnél dolgozni, akkor pályázatíró vagy közigazgatási szakvizsga a nyerő. És a térinformatika is ajánlott (bár jobb helyeken ezt is tanítják, egy kis programozási alapismeretekkel együtt).
Persze mindennél fontosabb a jó kapcsolatrendszer, amit vagy családon/ismerősökön (keresztapuka, nagynéni, szomszéd, volt osztálytárs), vagy az egyetemen (oktatók, versenyek, OTDK, csoporttársak) keresztül tudsz kialakítani.
Egy szó, mint száz: Én, ha újra tehetném nem ilyen alapszakot csinálnék, csak MSc-t.
Ezek persze csak az én véleményeim, kérdezz meg másokat is, sok sikert! ;-)
1-2. voltam.
Még annyit szeretnék hozzáfűzni, amit ilyen kérdéseknél szoktam is - csak elég indulatos voltam tegnap este, mert lassan csak ilyen indulatokkal tudok e szakról beszélni-írni -, hogy nézd meg a biomérnöki meg a vegyészmérnöki szakot. Ezek elvégzése után tudsz pl. szennyvíztisztítóban dolgozni. Biomérnöki szaknak több helyen van környezetvédelem szakiránya is.
Ha a megújuló energiák érdekelnek, akkor az elektronikai mérnöki szak is jó. Én azt sajnálom, hogy utolsó két gimis évben nem sz@rtam le a humán tárgyakat - nem mert műveletlen akarok lenni!! -, és hajtottam rá a fizikára, matekra emelt szinten. Akkor mehettem volna elektronikai mérnökire.
Tényleg úgy kellene csinálni, ahogy 3. írta.
Csak úgy elég nehéz.
Én pl nézegettem tanterveket, de a tantárgyak neve nem mondott semmit, 100 tantárgyleírást pedig nem olvastam el, ja mellesleg egy gimisnek a tantárgyleírás se mond semmit... Attól nem tudod, ez miért felesleges, a különbségek között melyik a gáz, melyik a kevésbé gáz.
Sok-sok fórumot olvastam. A gyengébb egyetemeket szidták, de arra gondoltam, hogy bunkóságból. Másoktól azt hallottam, az erős egyetemen feleslegesen szívatnak, nehéz, még jó logikával és jó memóriával se biztos az elvégzés (ezt hallottam!). Persze, hogy mentem a gyengébbre.
Azóta tudom, hogy erősebb egyetemen is bennmaradtam volna, maximum kevés szabadidő, egy év csúszás, néhány bukás.
De ez nem ügy.
Arról gőzöm se volt, minek hol kell utánanézni.
Arról se volt elég fogalmam, mennyire fontos, hogy a tanárok kutassanak, meg hol lehet megtudni, kutatnak-e. Publikálnak-e? Megfelelő-e a szaktudásuk?
Még ma se vagyok biztos abban, hogy ezek mennyire fontosak. Mert egy gyenge egyetemen lehetsz ötös, hathatsz az ötösre, az azért tudást feltételez!! Mellette TDK-zhatsz, szakkollégiumozhatsz, tehát több előadást hallgatsz, többet keresgélsz utána, ez mind-mind plusz tudás.
Meg persze gyakorlat-gyakorlat, kapcsolati tőke stb.
Alapvetően még mindig nem ajánlom ezt a szakot!!!
Ha nagyon szeretnéd, akkor külföldön.
Komolyan mondom!!
A környezetmérnöki szak egyértelműen zsákutca, alapvetően ez a helyzet. Nem feltétlenül az oktatók hozzáértésével van a gond, hanem azzal, hogy maga a szak semmire nem jó.
Egyetemenként eltér, hogy mit oktatnak. Leginkább az egyetem sajátosságaihoz és oktatói gárdájához igazodik a szak. Például az SZTE-n a geográfus szak megfelelője, az Óbudai Egyetemen műszakiasabb. Valahol kb. agrár. Alapvetően a szakot arra találták ki, hogy az egyetemi oktatóknak legyen munkájuk, de átverés.
Mit szeretnél csinálni? Először ezt gondold át jól.
Anyagtechnológiával foglalkozni (üveggyártás, kedvező lebomlású műanyagok)? -> legyél anyagtechnológus gépész vagy vegyész
Szennyvíz tisztítással? -> legyél biomérnök vagy gépész
Kis fogyasztású járműveket gyártani? -> legyél gépész vagy mechatronikai mérnök
Napelemeket szeretnél értékesíteni -> műszaki menedzser diploma
Bármi is érdekel: ezekkel esélyed sincs foglalkozni környezetmérnökként. Bármilyen gépész, mechatronikai mérnök, biomérnök, stb... diplomával ezerszer több esélyed van ilyesmi munkahelyekre bekerülni. Még egy műszaki menedzser diplomának is sokkal több értelme van: elmehetsz napelemes céghez sales managernek.
Én kerülném. Szinte egyetlen ismerősöm sem talált munkát a szakmában. Ha úgy olvasod ezt a választ, hogy MÉG NEM VÁLASZTOTTÁL SZAKOT, tehát felvételi előtt vagy, akkor került el. Inkább végezz el mondjuk egy környezet specializációjú vegyész, biomérnök, műszaki menedzser BSC-t vagy anyagtechnológus gépészt.
Ha már benn vagy, akkor pedig gondolkozz valami másik MSC-ben. A legjobb egy gépészmérnöki lehet, de az elég nagy váltás. Egy műszaki menedzsert szinte biztos, hogy el fogsz tudni végezni, mert az könnyebb, és az is több, mint a semmi, és ők is "mindenből egy kicsit" tanulnak, de a munkaerő piacon azért jó. Van ismerősöm, aki időben kormányt rántott, és egy humán erőforrás MSC-t csinált, más pénzügyi MSC-t. Ezeket el lehet végezni, ha az alapozó tárgyakra ráhasalsz. Van, aki gépész MSC-t, vagy műment. Ha már erre a szakra jársz, akkor mindenképp másik MSC-t válassz.
Kerülném a szakot. Ne dobjatok ki erre éveket az életetekből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!