Ha a felsôoktatásba való jelentkezés feltétele a 240 es ponthatár, akkor hogy fog tudni a diákok többsége jelentkezni?
Igen.
De amúgy ez igazából nem nagy változtatás: eddig is jelentkeztél és utána derült csak ki, hogy felvesznek-e vagy sem (hogy "eléred-e" a ponthatárt). Ami változott, hogy most már van egy minimum, ami alá nem mehet a ponthatár.
Harmadik: Egy szóval se mondtam, hogy ez évi a változtatás...
Utolsó:
A 240 pont továbbra is csak minimum ponthatár marad, az egyes szakokhoz sajátkezüleg fognak ponthatárt megszabni. Ez a változtatás pont jó (lehet) arra, hogy ne lehessen 240 ponttal bekerülni sehova se, mert az valóban elég gyatra eredmény (35% emelten az érettségiző számára "legfontosabb" tárgyból)
Jó, ezt gondoltam :D Érdekes lenne, ha 240 ponttal vennének fel embereket például mérnökire vagy orvosira :D
De amúgy épp ezért hülyeség, hogy olyanokat mondanak, hogy "Aki eléri a 240 pontot, az ingyen tanulhat"
Tudtommal ez csak Orbán amúgy lehet nem véletlenül félreérthető mondatából levont rossz következtetés. Amúgy szinte biztos vagyok benne, hogy ebben az évben még voltak olyan mérnöki szakok, ahova 240-vel be lehetett jutni (persze nem a BME-n).
Épp ezért gondolom, hogy ha tényleg úgy valósítják meg ezt, ahogy igérik, akkor ez ésszerű változtatás lenne, hisz pont az ilyeneket ki lehetne zárni, viszont lehetséges túljelentkezésből a tehetségesek viszont mégis bekerülhetnének.
először is a diákok többségének nem kéne jelentkezni. pont ezért egy rakás kaki a felsőoktatás.
másodszor meg 240 pontot a házőrző kutyusom is elérne...
Ugyanúgy fog tudni jelentkezni, mint eddig. A 240 pont eddig minimális ponthatár volt, nem lehetett ennél alacsonyabban meghúzni a határt. Vagyis ha a besorolást végző algoritmus mondjuk 233 pontos határral töltötte volna fel a létszámot, akkor is 240 volt a ponthatár, legfeljebb nem indult teljes létszámmal a képzés.
Ez eddig is így volt. Beadta a diák februárban a jelentkezést (most nem tudom, meddig kell beadni), aztán reménykedett, hogy eléri legalább a 240 pontot. Ez ugyanis azt jelentette, hogy van esélye valahová bekerülni, de még nem biztos, hogy az álomszakjára. A kurrens szakokon ugyanis ennél jóval magasabb ponthatárok voltak, akadt 400-450 pontos bejutási küszöb is. És lehet, hogy most is lesz olyan helyeken, ahol vissza szeretnék fogni az államilag finanszírozott létszámot.
Akik az ilyen magas pontszámú helyekre jelentkeztek, jelentkezéskor azt sem tudták, mennyi lesz a ponthatár. Csak azt tudták, hogy vélhetően nagyon magas, ezért nyelvvizsgáztak, OKTV-re mentek, emelt szintű érettségit tettek. És remélték, hogy az így elért négyszáz-igensok pontjuk elég lesz. Aztán vagy elég volt, vagy nem.
Ha nem volt elég a pontszám az első helyre, talán elég volt a másodikra. Vagy a harmadikra. Vagy... Vagy akármelyikre, amit beírt. Ha egyiken sem ugrotta meg a küszöböt, akkor pedig elúszott a pénz, hiába fizette ki az eljárási díjat, nem jutott be sehová. Mehetett pótfelvételire, utolsó pillanatban indított OKJ-ra, ne adj' Isten dolgozni.
Az egyetemi felvételi mindig is ilyen lutri volt. Még az istenített régi rendszerben is erről volt szó, csak ott megspékelték azzal, hogy a felvételinek csupán előfeltétele volt az érettségi, tehát az érettségi eredményéből nem tudta megmondani, hány pontot ér el. Lehet, hogy érettségin az írásbeli és a szóbeli is csodásan sikerült, felvételin meg olyat kérdeztek, hogy a füle kettéállt, a válaszról meg elképzelése sem volt. Aztán nem is nagyon lett neki pontja. A ponthatárt meg ugyanúgy nem tudták előre a felvételizők, mint most.
(viszont akkoriban többen tudták előre megmondani, hová fognak járni, mert az intézményi felvételit könnyebb volt megbuherálni, hogy a gyerek biztosan bekerüljön - ma ehhez az érettségit kell alaposan lezsírozni)
Hát, nagyjából így működött eddig a felvételi. Megnézted a korábbi ponthatárokat, megpróbáltad megjósolni, mennyi lesz az adott éven, aztán tanultál, mint az őrült, hogy bőven fölötte légy. Idén is ez várható, csak azzal a különbséggel, hogy most a korábbi ponthatárok nem biztos, hogy bármilyen kapcsolatban állnak az ideiekkel. De légy nyugodt: valószínűleg arról van szó, hogy az EMMI nagyokosai majd a ponthatárokkal állítják be a korábban nagy felháborodást keltő keretszámokat. Hiszen ők csak az oktatás színvonalát szeretnék javítani azzal, hogy magas felvételi pontszámú, tehát vélhetően értelmes fiatalokat engednek néhány szakra állami támogatással, de hát véletlenül pont olyan kevesen jutnak be, mint amennyien az eredeti keretszámtervekben szerepeltek...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!