Mit tanulnak a bölcsészek?
A bölcsészek azok, akik a bölcsészkaron tanulnak. Innentől kezdve a "bölcsészek" különböző időpontokban nem is ugyanazok. Például az ELTE BTK-ból kivált az ELTE-PPK meg a TáTK. Régen tehát a pszichológusok meg a társadalomtudományosok is bölcsészek voltak. De lehet hogy másik egyetemen van olyan bölcsészkar, ahol nincsenek szétválasztva, és akkor azon az egyetemen, meg a papírjuk szerint ők is bölcsészek.
Ha azt kérdezed, hogy kik tanulnak a bölcsészkaron, akkor az ELTE esetében például úgy van, hogy a BTK-n vannak Intézetek, és azokon belül szakok. (azokon belül meg tanszékek, akik az egyes órákat hirdetik meg) Az intézeteket most hagyjuk, de szakok szerint vannak pl nyelvszakok (angol, német, francia, spanyol, latin, görög, kínai, japán, szlávok stb), történelem, régészet, néprajz, irodalom, nyelvtudomány, könyvtárszak szabad bölcsészet, ami tulajdonképpen a szervezetileg összevonva a művészettörténet, a filozófia, az esztétika, a média meg valami vallástudomány szak, amiket azért vontak össze egy szakba (ahol ezekre lehet szakosodni), mert egyenként túl kicsik voltak. Szervezetileg meg felvételi eljárásban közösek, de valójában külön szakok.
Ha pedig azt kérdezed, hogy ezekben a szakokban mi a közös, ami miatt egy szervezeten belül vannak, ami a bölcsészkar, akkor az a válasz, hogy mindegyik "kultúra tudománnyal foglalkozik" Nyelvszakok esetében az adott ország mentalitásának, társadalmának és közismereteinek a vizsgálatával (persze az adott nyelven) a történelem, az irodalom, a néprajz, a régészet, a filozófia, a művtöri az esztétika stb pedig a kultúra változásainak különböző aspektusaival. Ezért az elsajátítandó ismeretek egy része közös, és így a bölcsészkarosoknak szaktól függetlenül is lesz egy közös ismeretanyaguk. A nyelvszakok kicsit ebből kilógnak, mert regionálisak, de a bölcsészkaros szakok kicsit olyanok, mint egy lánc szemei. Minden szaknak vannak közeli szomszédai, (törinek a régészet meg a néprajz, de kicsit távolabbról a művtöri is, ami meg már közel áll a pl az irodalomhoz meg az esztétikához, ezek határosak a filozófiával, de a töri például határos a mindenféle ókori kultúrákkal, asszirológiával meg ilyenekkel, ami meg határos a nyelvszakokkal, nyelvészettel, ami meg megint az irodalom szakkal, ami meg a filozófiához áll közel.
Ilyesmi a bölcsészkar
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!