Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogyan tanuljak a szóbeli...

Hogyan tanuljak a szóbeli érettségire? Hogyan kezdjek hozzá? Mi a legjobb módszer?

Figyelt kérdés
Csak június végén kerül sorra az én osztályom, tehát viszonylag sok időm van. Úgy gondoltam, hogy ezen a héten kezdem a tanulást, de nem tudom, hogyan kezdjek bele! Szóval, megvannak a magyar tételek, töriből és angolból(emelt) a témakörök, ebből a háromból szóbelizek. De hogy induljak el? Van egy pár kidolgozott tételem, de innen-onnan, meg nem az összes és nem akarok addig elkezdeni tanulni amíg nincs meg az összes, meg nincs valami jó rendszerem :D szóval érettségizettek vagy érettségizők, szívesen várom a tanácsokat, hogy hogy álljak neki... Köszönöm előre is :)

2012. máj. 15. 11:08
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Én 3 éve érettségiztem, azóta főiskolára járok, hamarosan államvizsga, úgyhogy nagy gyakorlatom van a tételtanulásban. :D Nem garantálom persze, hogy az alábbiak Neked is beválnak, mindenki másképp tanul, de nálam így működik a dolog:


1. Biztos hallottad már innen-onnan, tanároktól, hogy sokkal könnyebb úgy tanulni, ha nem összeszeded mindenhonnan a tételeket, hanem Te magad írod meg. Sajnos ez így igaz, bár rengeteg melóval jár. Saját tapasztalatból mondom, az emelt szintű töritételeket nagy nehezen kidolgoztam egyesével, de utána már szinte nem is kellett tanulnom, csak egyszer-egyszer átolvasnom, mikor unatkoztam, mert egyszerűen írás közben valahogy "megragadt". :D Egy tételt nem dolgoztam ki, azt barátnőmtől kaptam, és azt sokkal nehezebb volt megjegyezni. (Persze hogy azt húztam, de ez mindegy. :D)


2. Tanulj meg egy tételt, akármilyet, aztán próbáld magadnak elmondani, amit megtanultál, és mérd az időt. (Lehetőleg hangosan mondd fel magadnak az anyagot, ha magadban gondolod át, nem ugyanannyi idő, mintha hangosan mondod el.) Ha körülbelül 8-10 percet tudsz magadtól beszélni a témáról, már nagyon jó. Belefér az "öööö-zés", gondolkodás is, szóbeli közben is lesz ilyen. Így azt is megtudod, hogy kb. hány oldalas tételt kell írnod ahhoz, hogy 10 percig legyen beszélnivalód.


3. Először koncentrálj a nevekre, tényekre, adatokra, mert esélyes, hogy ha kihagyod valamelyik fontosabbat, arra rákérdeznek. Aztán keresd az összefüggést a mondatok ,események között, ha megérted a folyamatot, sokkal könnyebb lesz beszélni, MESÉLNI róla. És többet is tudsz majd beszélni. :)


4. Ha nem tudod a választ valamire, NE mondd azt, hogy "nem tudom". Mondd azt, hogy sajnos ez most nem fog eszedbe jutni, leblokkoltál, akármi, de ne azt, hogy nem tudod. Ha nem jut eszedbe, az arra utal, hogy tudod az infót, megtanultad, csak épp nagyon izgulsz, és nem ugrik be.


5. A tételekből, főleg a nehezebbekből készíts vázlatot. Írd fel a fontosabb kulcsszavakat, dátumokat, neveket, és az alapján próbáld elmondani a megtanult tételt. Ha ezt "elpróbálod" párszor, utána már vázlat nélkül is szinte látod majd magad előtt a kulcsszavakat.


6. Azért, hogy ne fásulj bele, kezdd a tanulást mindig egy számodra könnyebb tétellel. Ha azt megtanulod, az sikerélmény, és lelkesebben foglalkozol majd a többivel. Ha viszont rögtön nehéz tétellel kezdesz, ami nem megy annyira, elmegy a kedved az egésztől.


7. A vizsgára még: ha lány vagy, semmiképp ne öltözz kihívóan! Nincs az a tanár (férfi sem), aki ezt szimpatikusnak találná érettségin. Ha sminkelsz, azt mindenképp visszafogottan tedd. Ne érettségire rakass fel műkörmöket, szintén nem biztos, hogy jó benyomást kelt a tanárokban (főleg emelt szinten, idegen tanároknál). Ha fiú vagy, az ingedet gombold be, nyakkendő sem árt, és ne lazán, köldökig kigombolt ingben jelenj meg. Az sem árt, ha mellőzöd az ékszereket. Mosolyogni szabad, egy zavart, izgulós mosoly kifejezetten szimpatikus is lehet.



Ha eszembe jut még valami, megírom. :) Nekem ezek beváltak (csak ötös érettségijeim lettek), de lehet, hogy Neked majd más módszerek jönnek be. A lényeg, hogy ne izguld túl a dolgot, mert ha nagyon görcsölsz, leblokkolhatsz. A középszintű szóbelin az iskolád tanárai vizsgáztatnak, még az is lehet, hogy pont azok, akik tanítottak. Ismernek, tudják, hogy izgulsz, nem az a céljuk, hogy mindenképp kiszúrjanak veled. Az emelt szintűről annyit tudok mondani, hogy nálunk nagyon jófejek voltak a vizsgabiztosok, pont azért, mert nem ismertük őket, és nem akartak ők sem rossz benyomást kelteni. :D

2012. máj. 15. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Hú, köszönöm!!:) Ez nagyon nagy segítség. Igen, ezt én is hallottam, hogy lehetőleg saját magunk által kidolgozott tételekből tanuljunk... Hát, azzal még lesz egy kis munka. :D Még egyszer köszi, nagyon hasznos dolgokat írtál :))
2012. máj. 16. 09:05

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!