Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Magyar érettségin a szövegalko...

Magyar érettségin a szövegalkotásnál a három lehetőség közül melyiket érdemes választani?

Figyelt kérdés

És még arra lennék kíváncsi, hogy van értelme tanulni a magyar érettségire vagy majd csak a szóbelire?

Mert úgyis ismeretlen művet kell elemezni vagy összehasonlítani, arra meg nem igazán lehet készülni.

Még nem csináltunk egyszer sem szövegalkotást és nem is tudom melyiket kellene választani, és hogyan kell felépíteni.

3 oldalt meg elképzeleni sem tudom, hogy fogok írni.


2012. ápr. 5. 09:14
 1/6 anonim ***** válasza:

Pedig pontosan arról van szó, hogy ezekre készülni kell, és kicsit még bonyolultabb is. Egy műelemzésnél gyakorlat kell, hogy meglásd a fontos, kiemelendő részeket.

Szövegalkotás: ezt akár önállóan is gyakorolhatod. Hármas tagolás kell, meg amit a nyelvtankönyvben leírnak. Néhány próba után látni fogod.

2012. ápr. 5. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

De hogyan készüljek?


A költők közül kiket tanuljak és azon belül melyik költészetüket?


Melyiket érdemes választani?

2012. ápr. 5. 10:06
 3/6 anonim ***** válasza:

Hát magyar érettségire szerintem csak a szövegértésre lehet valamit készülni, ha megcsinálod az előző évek feladatsorait, mert a szövegalkotást senki sem tudja leellenőrizni, ha csak a tanárod nem vetemedik rá, de ahogy látom, nem igen fog, ha nem is íratott. Egyébként három lehetőség van: érvelés, műelemzés, összehasonlító elemzés. Az érvelést én semmiképpen sem választanám, nekem az a legnehezebb. Persze sokak azért választják azt, mert a feladatban van 3 mondat, és tudják mi a kérdés. Na szóval az érvelés szerintem nehéz. A lényege az érvelésnek, hogy alátámasztod irodalmi művekkel, azt ami a feladatban a kérdés, és arról neked mi az álláspontod. Például meghatározzák-e a helyszínek a szereplők tulajdonságait? - Erre te érvként hozhatod elsőként például Puskintól Anyegint, amiben Anyegin jellemét a nagyvárosi élet jelentősen befolyásolta, míg a vidéki élet merően új dolgokat tartogatott számára. A lényege, hogy legyen 3-4 tételmondatod. És azt részletezed, mindegyik tételmondatra hozol egy irodalmi példát.

A másik a műelemzés, én ezt választanám és ezt is fogom, mert én is idén érettségizem. Ebben megadnak egy szerzőtől az estek 95%-ban novellát és azt elemezni kell. Hát előfordulhat olyan novella, sőt már többször volt, hogy a szerzőt nem ismered. Ilyenkor az író életéről nem kell említést tenni, nem jár érte levonás. Bár akkor se jár levonás, ha ismert és nem említed meg ha a fogalmazásod jó. A novellaelemzés ugyanolyan mint egy verselemzés. A hátránya ennek, hogy a szöveg amit el kell olvasni az utóbbi években hosszú. Tehát pár éve még csak 1-2 oldalas volt, mostanában már 3-4 oldalasok. Azt elolvasod és elemzed: szerkezet, stílus, hangulat stb.

2012. ápr. 5. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
Én tavaly az érvelést választottam amikor érettségiztem.Velünk a tanár körülbelül 10-érvelést íratott abban az évben,de lehet,hogy volt az több is.Annyira fura ezt olvasni,h ti még nem csináltatok ilyet.Ha nem gyakoroltunk volna akkor biztos,h nem tudtam volna írni 5-mondatot sem.De mivel nagyon sokat gyakoroltunk így 81%-os lett az írásbelim.Én az érvelést vagy a műelemzést ajánlanám.Még talán tudsz gyakorolni,h jól sikerüljön.
2012. ápr. 5. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

De elemezni sem tudom,mert irodalomból alig tanultam valamit, most akarom elkezdeni.


Csak szövegértéseket csináltunk, de a szövegalkotással egyáltalán nem foglalkoztunk, az necces lesz.

2012. ápr. 5. 17:40
 6/6 anonim ***** válasza:

Anno mi is rengeteget gyakoroltunk erre, sőt a tanár tartott külön érettségi felkészítőt, amire aki akart bejárt, aki nem nem. Azoknak aki bejárt ő külön felajánlotta, hogy ha megcsinálunk egy egy előző évi szövegalkotós feladatot, akkor ő elolvassa és elmondja a javaslatait, hogy mit kéne máshogy hogy jobb legyen. Sosem szerettem a magyart, de az utolsó évben én nagyon ráálltam, mert ha nem teszem, akkor lehet ma nem egyetemen csücsülnék. :) Szerintem az előző évi fogalmazási feladatok 80%-át megírtam és utána majdnem max pontot is kaptam rá érettségin.


Számomra az érvelés volt a legkönnyebb, többnyire azért nem voltak ilyen elvont kérdések, mint amit felettem írtak, sokszor volt olyan, amit simán saját véleményemmel is megtudtam fogalmazni, illetve egy-két általam szeretett művet szinte bárhova be lehetett példaként illeszteni. Aztán eljött az érettségi időpontja, elolvastam minden feladatot, plusz a novellát is és az érvelési feladatot szinte nem is értettem, csak néztem, hogy most akkor mivan? Így kapóra jött, hogy mindegyikkel foglalkoztam és a novella elemzést választottam!


Szerintem mindegyikre készülnöd kéne, nehogy úgy járj ahogy én. Nálunk is volt olyan, aki végig 5-ös tanuló volt, de csak érvelésre készült és szépen el is úszott vele! Ha más nem, akkor menj oda óra után a tanárotokhoz és kérj tőle ebben segítséget. Ha ő nem hajlandó, akkor érdemes lenne különtanárhoz elmenned egyszer kétszer, aki megtanít sebtében egy ilyen fogalmazást összehozni. Ha megtanulsz eszerint gondolkodni, akkor lazán összerizsázol 3 oldalt!

2012. ápr. 7. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!