Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mi értelme az irodalomórának?

Mi értelme az irodalomórának?

Figyelt kérdés
Azért kérdezem, mert a legtöbb tantárgynak van valamilyen haszna, ha nem is sok. De az irodalommal még továbbtanulni is alig lehet.
2011. okt. 18. 17:08
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:

Nem a középiskola befejezéséről beszéltem, hanem az önfejlődésről, az más, és időben egymástól független. :-)

Egyébként meg minden folyamatnak van hatásfoka, ami soha nem 100%; ha téged nem érint meg, de a tanulók nagy részére van valamilyen hasznos hatása, akkor nem fölösleges. Ha elmész egy egyetemre, ahol az álmaid szakját tanulod, ott is lesznek kevésbé szimpatikus tárgyak, azokat is kell tanulni. Ha aztán elmész az álmaid munkahelyére, ott is mindig lesznek olyan munkák, amiket fölöslegesnek tartasz, mégis el kell végezni.

2011. okt. 18. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim válasza:

Én sem értem az irodalom oktatását, mellesleg egy régi kérdésem:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__egyeb-ker..

2011. okt. 19. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:

tegnap 21:00: Megkérdeztem mi értelme az irodalomórának. Azt írtad, hogy az az értelme, hogy eljussak az önfejlődés azon fokára, ahol már nem teszek föl ilyen kérdéseket. És mivel középiskola után már nem tanulok irodalmat felesleges volt addig, mert nem jutottam el arra a szintre. Abban igazad van, hogy valakinek hasznos lehet (bár elég kevés ilyen embert tudok elképzelni), nekünk biztos nem, mert egy reál beállítottságú iskolába járok, ehhez képest ugyanannyi az irodalomóra, mint a matek.

ma 8:12: Nekem is ezek a gondjaim, még azt hozzáfűzném, hogy mi közünk az írók és költők életrajzához és abszurd agyszüleményeikhez? És valami rejtélyes oknál fogva nem kell megtanulnunk matematikusok életrajzát és elolvasni könyveiket.

2011. okt. 19. 16:59
 14/23 anonim ***** válasza:
Ilyet mondani, megáll az eszem! Szerintem az irodalom azért jó, mert könnyen tudsz azonosulni vele. Nagyon sok író olyan helyzeteket ír le, ami a valóságban megtörténhet. Ott van pl. Kosztolányi Dezső A villamoson c. munkája. Az ugye arról szól, hogy Esti Kornél felszáll a villamosra, megpróbál egyre beljebb és beljebb menni, mikor meg megtalálná a helyét, akkor megáll a villamos és le kell szállni. Itt az élet lépcsőfokaira gondol, én pedig megosztanám személyes élményemet, ami hasonlít a novellára. Utaztam a villamoson, nagyon sokan voltak rajta. Először csak a lépcsőfokokra fértem fel, aztán megállóként egyre beljebb és beljebb jutottam, míg végül le tudtam ülni. Aztán amikor "megpihentem", jött a végállomás, le kellett szállnom. Egyből eme történet jutott az eszembe. Vagy ott van Móricz Zsigmond. Móricz ugye azt próbálja megmutatni, hogy mi a különbség a vidéki és a városi élet, a vidéki és a városi ember között. Jó példa erre az Árvácska c. regénye, amit egy állami gondozott kislánnyal (Csörével) való találkozás ihletett. (A részletekbe nem megyek bele, aki olvasta, az tudja, hogy mire/mikre gondolok). Akkor az orosz realizmus, a felesleges ember típusa, amivel ma is találkozunk. Karinthy, Ady... és még sorolhatnám. Ennyi lenne.:)
2011. okt. 19. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:
És az mire jó, hogy a hétköznapi helyzeteket versben komplikálja? Mindenki tudja mi a különbség a vidéki és városi ember között. Ha többet akar megtudni nem fog elolvasni egy verset, amibe feleannyit tud meg kétszer olyan érthetetlenül
2011. okt. 19. 18:24
 16/23 A kérdező kommentje:

Elolvastam a villamososat. Mindössze arról szól, hogy felszállt a teli villamosra mert lusta volt egy újat várni és, hogy milyen rosszak az emberek, mert nem szeretik őt, nem ülhet le és büdösek. De nem veszi észre, hogy ő is olyan mint a villamoson utazó többi utas.

Ezenkívül hazugság az egész. A mai világban senkit sem szól egy szót se ilyen esetben

2011. okt. 19. 18:55
 17/23 anonim ***** válasza:

Pedig nagyon is igaz, attól, hogy te nem látod át. Ami meg még fontos, hogy egy apróságot kihagytál. A műben tulajdonképpen az élet nehézségeit mutatja be: mikor felszáll a villamosra, akkor a születést ábrázolja. Mennyire nehéz és fájdalmas pillanat, aztán ugye múlnak az évek, egyre több mindennel találja magát szembe, végül mikor a villamos megáll, és ugye írja az utolsó szót, hogy VÉGÁLLOMÁS, akkor tulajdonképpen a halálról beszél, hogy nincs tovább vége. Annyira egyértelmű.. de ha nem érted, ha csak azt látod át, hogy panaszkodik ott magának, akkor tudom ajánlani a Vörös ökör c. fejezetet, mikor Kornél iskolába megy. Az pl. hasonlít mind az én, mind a te elsős tanévkezdésedhez. Teljesen hétköznapi esemény. Elmegy az iskolába, fél, haza akar menni, nem tudja mit válasszon, magára marad, aztán mégis bemegy a terembe, de már ott találkozik a társadalmi rétegekkel. Írja is: " az alsóház is és a felsőház is pártkülönbség nélkül" kizárta. Vagyis, hogy könnyű egymásra szitkokat hányni, de mikor mást kell szidni, akkor teljes az összhang. Aztán egyetlen ember lesz, a tanár úr, aki rávilágítja őt arra, hogy hangosan és érthetően kell beszélnie, hogy a tehetségünkkel, a kiemelkedő képességeinkkel meglelhetjük helyünket ebben a világban. Ha pedig Móriczot sem érted (mert az csak egy példa volt a sok közül amit írtam, akkor javaslom lapozd fel a könyvet vagy olvasd el egy-egy művét). Egyébként most veszekedhet egy humán beállítottságú, meg egy olyan, aki a reált szereti jobban - nincs értelme. Kb. olyan, mint ez a vicc:

- Mi az abszolút pletyka?

- ???

- Mikor a néma elmondja a süketnek, hogy a vak látta a bénát szaladni.

2011. okt. 19. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

"Egyébként most veszekedhet egy humán beállítottságú, meg egy olyan, aki a reált szereti jobban - nincs értelme."


Nem is az, hogy nincs értelme, mert nincs, hanem ez a két dolog szorosan összefügg. Értelmetlen lenne, ha csak reál vagy csak humán tárgyakat tanítani, a kettő együtt adja az egészet.

2011. okt. 19. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:
Igazad van, az ilyeneket én nem látom át és az is igaz, hogy teljesen jól leírja az élet nehézségeit. De továbbra se értem, hogy ez miért jó, hogy leír triviális dolgokat hétköznapi dolgokkal.
2011. okt. 19. 20:45
 20/23 A kérdező kommentje:
Engem jobban zavarnak a 18-19. századi költők mint a 20. századi írók. Mert az már gusztustalan, amit ők csináltak.
2011. okt. 19. 20:52
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!