Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Lerágott csont szinte, de...

Lerágott csont szinte, de hogy van ez a bölcsészekkel?

Figyelt kérdés

A következő jelzőket szedtem össze: buta, műveletlen és hasztalan. Alternatív, szürke egér, primitív(?), ápolatlan, könnyebb elvégezni.


- sokszor nagyobb az alapműveltségük, mint az átlagnak, mert sokat olvasnak


- vitatkoznék, hogy kinek könnyebb: ha egy mérnök bekerülne pl. magyar szakra nem hiszem, h. olyan jól megtudna vele birkózni (ha komolyan jól akar teljesíteni) és fordítva is igaz természetesen! Szóval annak igenis nehéz és kőkemény munka ez is, aki tényleg akar valamit a szakmájában dolgozni.


- én pszichoanalízissel és hungarológiával szeretnék foglalkozni és tanítani szeretnék, mert ezzel kapcsolatban érzek elhivatottságot, de fizika faktra is jártam és nem érzem úgy, h. nem tudnék megoldani egy-egy kisebb egyenletrendszert


- sokan járunk bölcsészek színházba, néptáncolni és tény, h. az "alternatívnak" mondott öltözködés nagyon is jellemző éppúgy mint azokra a mérnökökre és jogászokra, akik néptáncolnak, népi kultúrával foglalkoznak


- álmodozónak tartom magam, de ez nem jelenti azt, hogy "buta" lennék, csak azt, h. képes vagyok a realitásokon túl is látni bizonyos helyzeteket


- hasztalan: olvastam egy nagyon jó hozzászólást másutt: semmilyen szakma sem hasztalan, hiszen az a bölcsész angol tanár, aki szakmai nyelvet tanít üzletembereknek, a gépészmérnök által tervezett autóval jár be a nyelviskolába. Vagy: a mérnök ember, aki hazamegy a munkából és kikapcsolódik, olyan filmeket néz meg, olyan híreket hallgat, olyan könyvet olvas, amik mögött mind valamilyen bölcsész (társadalomtudós, író stb. áll)


Persze nem vitatom, hogy van pl. szabadbölcsészet, amit nagyon sokan azért tanulnak, mert nem jut más eszükbe, de én nem tartom jónak, hogy ez alapján ítéljünk meg bármit is.


2011. aug. 28. 15:22
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
83%

Én nem ítélem el a bölcsészeket, semmivel sem butábbak , mint a mérnökök, de az is igaz, hogy van egy-két szak, ami -mondjuk ki- nevetséges. De ilyen elég sok, hacsak nem minden karon, előfordul. Természetesen szükség van bölcsészekre is, inkább azért vannak kicsit lehurrogva mostanában, mert túl sokan választják ezt a pályát, annak ellenére, hogy se érzékük se elhivatottságuk nincs hozzá. Ez egyfajta mentő út , mert nincs más ötletük.

Őszintén megmondom egyébként, ha nekem nem jön össze az orvosi én is anglisztikára megyek, mert az az egyetlen , ami még szimpatikus.


Egyébként szeretnék egy konkrét példát mondani arra, hogy néha a mérnökök adnak elő hülyeségeket. Édesapám villamosmérnök és persze éjjel nappal azt hallgatom tőle, hogy meg se próbáljam a bölcsész kart, mert hülyeség és blablabla. Na most édesapám egy értelmes mondatot nem tud kimondani, nem képes szavakat hibátlanul kiejteni, és ha nem tudnám, hogy megint mit akar magyarázni, egy szót sem értenék abból, amit mond. Helyesen írni még annyira sem tud, mint beszélni , nyelveket egyáltalán nem beszél, ha mégis találkozik az angol nyelvvel mindig engem hív oda, hogy fordítsam le, illetve diktáljam le, hogy ez meg az a szó, hogy van, mert az internetes szótár működése is meghaladja a képességeit. Tehát ennyit arról, hogy a mérnökök mennyivel "okosabbak". Persze mindig van kivétel!

2011. aug. 28. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
51%

"Persze mindig van kivétel!"

Ja, szerintem a kivétel édesapád.

Ahogy itt leírtad, szerintem vette a diplomáját, vagy valami nagyon gyenge helyen, gyenge eredményekkel végzett. A mérnökök többsége nem ilyen, és nem is ilyennek kellene lennie.


Egyébként nekem személy szerint az a bajom a bölcsészekkel, hogy nagyon egysíkúak. Míg én tudok olyan dolgokat, mint a bölcsészek, ők szinte biztosan nem tudnak olyanokat, mint én.

Persze, nyilván van kivétel, de szerintem ez az általános.

2011. aug. 28. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

"Míg én tudok olyan dolgokat, mint a bölcsészek." Mert nem értek a deriváláshoz, meg az integráláshoz? Na bumm. Megtanuljam neked?


Egysíkúnak titulálsz. Én néprajz-magyar szakon vagyok. Érdeklődőm a pszichológia iránt, érdekel a biológia, a genetika is és számtalan könyvet is olvastam ezzel kapcsolatban. A genetika meg a nyelvészet "összeegyeztethető" érdeklődési kör? Fizika faktra is jártam, pedig alapvetően a történelem érdekelt mindig.


Nem tartom magam egysíkúnak, csak mert nem tudok megoldani bonyolult matematikai egyenleteket. Egysíkúnak akkor tartanám magam, ha én azt mondanám, h. azért tanulok MAGYART, mert én csak ABBAN vagyok jó és minden másból BUKTAM az iskolában. Ez egysíkúság. Ostoba ember az, aki csak egy dologban jó. Egy értelmes, érdeklődő ember nem csak abban jó, ami a szakmája, de a szakmájában jeleskedik.

2011. aug. 28. 16:03
 4/16 A kérdező kommentje:
És akkor kíváncsi vagyok, h. tudod-e mi az Annales-iskola vagy ki volt Saussure és mit tett le az asztalra vagy tudod-e, hogyan befolyásolta a felvilágosodás eszmeisége az etnográfiai megismerés kezdeteikor a térről és időről alkotott elképzeléseket? Mert bár ez utóbbi egy néprajzi kérdés, de a néprajz is egy bölcsész szak és én ezt tudom. Te is tudod?
2011. aug. 28. 16:10
 5/16 A kérdező kommentje:

És kivétel: kivételek vannak itt is, ott is. Szerintem meg az nem általános, h. a mérnökök érdeklődőek és olvasottak.


Neked hogy esne, ha most neked esne több 1000 bölcsész, hogy a mérnökök/természettudósok milyen ostobák? Én elég sok olyan TTK-st is ismerek, aki meglehetősen műveletlen. Most mondjam, hogy ők nem érnek semmit?

2011. aug. 28. 16:14
 6/16 anonim ***** válasza:
83%

A válasz írója 74%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 15:39

Olyasmit légyszíves ne írjál, amiről fogalmad sincsen. Nem vette a diplomáját, sőt a szakmájában az egyik legjobb szakember, kiváló állása van, immáron 20 éve ugyanott dolgozik, csak másik (jobb) beosztásban. Amit írtam azzal rá akartam világítani arra, hogy az egyik ehhez ért, a másik meg ahhoz, de a mérnököknek sem kéne elájulni attól, hogy mérnök...én meg képzeld soha nem tudnék egy autót megszerelni, apumnak meg pillanatok alatt hibátlan munka hagyja el a kezét.

Lehet, hogy te vetted a diplomádat (már ha van), de ilyet ne írjál olyanról, amiről fogalmad sincsen. Erre mondják azt, hogy mindenbe beleüti az orrát... És ezzel az írásoddal pedig csak saját magadat minősítetted.

2011. aug. 28. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

"én meg képzeld soha nem tudnék egy autót megszerelni, apumnak meg pillanatok alatt hibátlan munka hagyja el a kezét" Erről beszélek. A legtöbb mérnök meg valószínűleg nem tudna stilisztikailag helyesen lefordítani egy idegennyelvű használati utasítást.


Persze átfedések vannak: van olyan mérnök/bölcsész, aki ért ehhez is, meg ahhoz is. De ez nem mérnök/bölcsész függő, hanem emberfüggő.


És a mondás: nem az az okos, aki azt mondja, h. mindent tud, hanem az, aki tudja, hol kell utána járnia annak, hogy még mit nem tud. Én tudom, h. van, amit nem tudok, de ha kell megtanulom. Te meg merészen kijelented (nem előző válaszoló), h. mindent tudsz, amit a bölcsészek is!?


Na látod, engem ez idegesít, amikor ez a téma előjön...

2011. aug. 28. 17:01
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Én közgázra járok, ezt is sokan szidják. A sulinkban van bölcsész-kar, így ismerek onnan néhány embert. A gond nem ott van, ha valaki elhivatott a magyar nyelv, a kultúra, a művészetek iránt, ha valaki már régóta xy szeretne lenni és aként szeretne dolgozni. Ez mind jó és az ilyen emberek ténylegesen vinni fogják valamire bölcsész diplomával is. És igen, általában műveltebbek is, mivel többet olvasnak, bár ez a fajta műveltség nem olyan valóságos tudást jelent, mint amilyen tájékozottságot a reálos szakokra járók képviselnek. Szerintem műveltség terén a társadalomtudományok a legfontosabbak és leghasznosabbak, ha már itt tartunk.

Azonban a gond ott van, és ezért nézik le ezeket a hallgatókat, diplomásokat, mert a nagy része azért megy bölcsész szakra, mert nem tud magával mit kezdeni és nincs igazi célja. Szerette a suliban a törit, a magyart (lehet csak azért, mert jófej volt a tanár), erre elmegy bölcsész szakra. Elmegy olyan szakra, aminek semmi értelme. Nálunk a suliban készítettek pár hónapja egy videót, megkérdezték a bölcsészeket, miért választották az adott szakot és mik akarnak lenni... 10 emberből kb 9 nem tudott értelmes választ adni! Ezenkívül ismerek onnan pár embert, hát... olyanok, akik gimiben bukdácsoltak, olyanok, akiknek még 2 értelmes szót nem hallottam a szájukból, olyanok akarnak magyartanárok lenni, akik minden hétvégén s*gg részegek és k*rválkodnak... Az ilyesfajta emberek elítélendőek. 18 év alatt kicsit több is kifejlődhetne az ember személyiségében, tudhatná már, hol akar kikötni és hol akar dolgozni, hogy mi az, ami érdekli, nem pedig elmegy csak azért egy szakra, mert jól hangzik, meg különben is, anyuci legalább addig nyomatja a pénzt és nem kell dolgozni menni. Ez az, ami gáz... De ne foglalkozz az általános véleménnyel, örülj neki, hogy te különbözöl, hogy te nem ilyen semmirekellő vagy. :)

2011. aug. 28. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 ausonia ***** válasza:
100%

szerintem is az a baj, hogy túl sokan mennek bölcsész szakra, mert fogalmuk sincs mit kezdjenek magukkal, és nem azért járnak egyetemre/főiskolára, mert elhivatottságot éreznak magukban valami iránt, hanem mert apuék elvárják tőle/kényelmesebb,mint dolgozni.

azok a bölcsészek azonban,akik tanulni mennek a szakra, ugyanolyan kiváló szakemberek lehetnek a területükön, mint egy bármelyik másik szakon végzett.nagyon sokan vannak,akik lenézik a bölcsész szakosokat, tény,de ezekre szerintem nem kell odafigyelni.büszkék magukra, hogy bejutottak egy mérnök/informatikus stb. szakra,és lehetnek is, de azok,akiknek ilyen pocskondiázó vélemény hagyja el a száját, nem érdemelték volna meg azt sem, hogy egyáltalán átléphessék egy felsőoktatási intézmény küszöbét. az intelligens ember képes alázattal viselni a tudását.

a többi meg le van ejtve :)

2011. aug. 28. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

Na látod, sokan ezért nem csípik a "bölcsészeket". Például a kérdéseddel mi a célod, ha megtudhatom? Olyan dolgokról nyitsz róla vitát, amelynek értelme nincs. Nyilván mindenki máshoz ért, mindenki mást szeret, stb. Ha nem így lenne, nem jutna előbbre a világ! Az emberek szeretik a másik szakmáját lehúzni, lenézni egymást, kiröhögni a másikat.. Ezért nem kell foglalkozni vele, ki, mit gondol a választott szakmádról. Ha hiszel benne, hogy eredményt fogsz vele elérni, és érzel magadban elég ambíciót, hogy ezzel foglalkozz egy életen át szívvel lélekkel, akkor megérte. Ha nem szereted, akkor meg megette a fene. Nem másokkal kéne örökké foglalkozni, hanem magunkkal...

Üdv.

2011. aug. 28. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!