Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Van esélyem bekerülni? Miért...

Van esélyem bekerülni? Miért ilyen változóak a ponthatárok?

Figyelt kérdés
kb 300 pontom lenne összesen (legkevesebbel számoltam inkább) és ahova jelentkeztem ott 295 volt tavaly. Van esély, hogy bekerüljek? Szerintetek mennyit változnak a ponthatárok? És hogy lehet az, hogy 2008 ban 162 pont volt a határ, 2009 ben 230, idén 295?
2011. ápr. 9. 19:42
 1/8 anonim ***** válasza:

Minden évben emelik a minimum ponthatárt, meg az egyetem is igyekszik válogatni. Egyre felkapottam lesz a szak, akkor többen jönnek, akkor ott kell húzni a ponthatárt. Sok dolog befolyásolja.

Megkérdezhetem, hogy ez milyen szak lenne? :)

Amúgy szerintem van.

2011. ápr. 9. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Úgy lehet, hogy szinte mindig növekednek a pontok, egyre többen akarnak menni felsőoktatásba, ezért többen jelentkeznek --> több lesz a pont
2011. ápr. 9. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt másképp is számolják, másrészt a ponthatár kifejezés eleve baromság.

Az a lényeg, hogy van x hely, oda felveszik a legtöb pontot elért x diákot (már azok közül, akik oda jelentkeztek). A ponthatár az a pont lesz, amivel még utolsó helyen be lehetett jutni. Tehát az x. diák pontszáma.

Szóval attól függ a dolog, hogy a többi jelentkezőnek hány pontja lett. Ha van x, akinek több mint neked, akkor nem kerülsz be, ha nincs, akkor igen.

2011. ápr. 9. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
ELTE-TÓK (tanító). Értem. Szóval akkor van esély rá, hogy kiesnek előlem, mert mondjuk nem ezt a sulit jelölték meg elsőnek.
2011. ápr. 9. 19:51
 5/8 A kérdező kommentje:
Mennyire népszerű manapság a tanító szak?
2011. ápr. 9. 19:53
 6/8 anonim ***** válasza:

Az ilyen kis pontszámú szakoknál nagyon extrém változások is előfordulhatnak. Lehet, hogy idén már 350 lesz, lehet leesik 250-re.


Ez viszont nem olyan, mint a középiskolai felvételi, hogy kiesnek előled. Kiderülnek a pontok, sorrendbe rakják őket, és megnézik, hogy valaki befér-e az első helyre. Ha nem, megnézik a másodikkal, ha akkor se, megnézik a harmadikkal. Szóval pont, hogy nem kiesnek előled, hanem beesnek eléd, feltéve, ha több pontjuk van, és nem vették fel őket máshova.

2011. ápr. 9. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Egyáltalán nem az, kevés a gyerek, nem sokan mennek. Sajnos sokan alkalmatlanok, csak azért mennek ide, mert ide felelnek meg.
2011. ápr. 9. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

OFF

akkor egy picit rakjuk helyre ezt a felvételi meg ponthatár dolgot.


- Az egyetemi felvételit pontosan ugyanazon az elven döntik el, mint a középiskolait, az algoritmus, amit az egyetemi ponthatárok meghúzásához használnak, az a középiskolai felvételiket eldöntő algoritmus valamelyest továbbfejlesztve. Tehát a lényegét tekintve pont ugyanúgy működik a kettő (annyira, hogy ha az egyetemi felvételi algoritmust a középiskolai felvételire használnánk, akkor pont azt csinálná, mint a középiskolai algoritmus)


- Az algoritmus lényege, hogy mindenki bepróbálkozik az elsőnek megjelölt egyetemi szaknál/középiskolánál, onnan a felesleget elküldik. Azok akkor mennek tovább a listájukon következő helyre, és lehet hogy oda meg több pontjuk van, mint az előző körben odakerülteknek, akkor őket kitúrhatják. Minden körben az éppen szabadon lévő emberkék mennek tovább a listájukon következő helyre.


- amiben más a középiskolai és egyetemi felvételi, hogy míg a középiskoláknál egyértelmű rangsor van, hogy melyik középiskolánál hányadik helyen állsz a sorban, addig az egyetemen pontok vannak az adott szakokra, és pontegyenlőség is fennállhat, tehát lehet, hogy holt versenyben állsz az 50-59. helyen még 10 másik emberkével. Pontegyenlőség esetén pedig nem lehet válogatni, hogy téged felveszlek, téged meg nem, így vagy az összes azonos pontszámút felveszik, vagy egyiket sem.

Ezért van az, hogy van olyan, hogy az egyetemnek hiába van X helye, lehet, hogy mégse tud felvenni X embert, mert ha csökkentené a ponthatárát, akkor pontegyenlőség miatt több embert kéne felvennie, mint amennyi szabad helye van még.


Tehát a ponthatár kifejezés egyáltalán nem hülyeség, és nagyon nem arról van szó, hogy ha az adott szakra mondjuk 100 embert veszek fel, akkor az oda jelentkezett embereket sorrendbe rakva a 100. ember pontszáma lenne a ponthatár - azért sem, mert abból az első 100 emberből csomót lehet, hogy már máshova felvesznek, amit előbb jelöltek meg, így kiesnek a sorból (pont mint a középiskolai felvételinél), meg azért sem, mert simán lehet, hogy nem fognak 100 embert felvenni oda, csak 93-at (ez csak az egyetemeknél van)

2011. ápr. 9. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!