Egyetem mellett mennyire tudok majd dolgozni? Nappalira jelentkeztem és a lehető legtöbb óraszámban dolgoznék. Anyu kijelentette, hogy semmivel nem fog támogatni, mert születik kistesóm.
Attól függ, milyen lehetőséged van. Igazából nem az óraszámra érdemes rámenni, hanem hogy jól fizető munkád legyen. Pl. én most kb. két és félszer annyit keresek, mint az átlag diákmunka órabér, így szépen megélek anélkül, hogy betegre dolgoznám magam.
Az egyetemen igényelj szoctámot és alaptámogatást, valamint ha akkortájt születik a testvéred, akkor rendkívüli szociális támogatást. Ha megítélik, ezekkel már egész jól el lehet lenni.
Ha otthon laksz, akkor tulajdonképpen elég is, mert az egyetemet nagyon olcsón ki lehet hozni, szinte semmi nincs, amit köteles vagy megvenni.
Ha kollégiumban, az kicsit drágább, de havi 40ből már megélsz. Érdemes inkább nyáron dolgozni, hogy legyen tartalékod, mert az első szoctámot csak októberben kapod, és addig is élni kell valamiből. A munkával meg csínján bánj, nehogy az egyetem rovására menjen.
ha apud kap havi 100at akkor teljes mértékig...
ha 70t, akkor kapsz
Hát ezt mindenképp számoljátok ki, hogy jöttök ki jobban, nálunk 60 ezer egy főre eső jövedelem volt a határ, és pl. nagycsaládosként ha megkapom, akkor kapásból 23-at kapok havonta. De idén 61500 volt a jövedelmünk :(
A jegyzetek drágák, de sokkal olcsóbban megúszod, ha beiratkozol a könyvtárba és félév elején kikölcsönzöd ami kell. A beiratkozás ingyenes vagy csak 1-2 ezer Ft és annyi könyvet viszel haza, amennyit csak akarsz.
Ennek a továbbfejlesztett változata, hogy kiveszed a könyvet és beszkenneled: ez elég sok időt vesz igénybe, szóval úgy érdemes csinálni, hogy baráttal, barátnővel találkozni akkor és beszélgetni, és mellesleg szkennelni a könyvet. Ha nincs szkennered, akkor a barátnál is meg lehet csinálni, de már 10 ezer körül lehet venni, és még így is bőven megtérül a befektetés (kb. egy félévben akár 15-20 ezret is ki kellene adni jegyzetekre, szóval elég hamar behozza az árát). És tanuláskor is tök jó, hogy minden fenn van a laptopodon :) na meg az évfolyamtársak imádni fognak, hogy te mindig minden jegyzetet el tudsz küldeni.
Ja, a dolog továbbfejlesztett változata, hogy elosztjátok az évfolyamon, hogy ki mit szkenneljen be, így nem is sok munka.
"Viszont akkor a családi pótlék nem lenne annyi, mivel most többet kapok"
Családi nem jár egyetemista után (kivéve speciális eseteket, de alapból nem). Tudtommal adójóváírás sem.
Ami egy egyetemista után jár, az az, hogy a többi jogosult gyerek úgy kapja a családit és a jóváírást, mintha annyian lennétek (mert ezek gyerekenként is magasabb, ha többen vannak).
Remélem tudod hogy a földrajz egy elég kemény szak. Nagyon arra vannak ráállva hogy minél kevesebben maradjanak akik végül diplomával végeznek. Rengeteget kell tanulni. A munka mellette gyakorlatilag lehetetlen.
A jegyzeteket meg fénymásolhatod is, már ami kell. Földrajzra általában jó ha megvan 1-2 könyv. Néha érdemes pénzt áldozni a könyvekre, jegyzetekre. De ha államira vesznek fel, akkor kapsz jegyzettámogatást(7000körül) és szegedi bérletet is. És ha az 1. félévben jól teljesítettél ösztöndíjat is kaphatsz, bár most felére csökkentették azt is :S
Szóval inkább tanulj és nyáron dolgozz a tartalékok miatt :) Vagy ha anyud rád sózza a tesók felügyeletét kérj pénzt, ha már ilyen hogy nem akar támogatni, meg apudtól is nyugodtan lehet, hisz a lánya/fia vagy. Igazán segíthetnek neked is!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!