Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért van az, hogy elte...

Miért van az, hogy elte szabadbölcsészeknek 120e/félév a költségtérítés, míg bme-s mérnök infosként 240e/félév -et kell fizetnem?

Figyelt kérdés
AZ ÁLLAM MOST SZABAD BÖLCSÉSZEKET AKAR KÉPEZNI???? EZ NEKEM MAGAS?!
2011. jan. 18. 21:54
 1/10 anonim ***** válasza:
Nem erről van szó... hanem arról, hogy később mennyit fogsz keresni a megszerzett diplomáddal. Tehát egy piacképesebb diplomáért többet kell fizetned. A bölcsész szakok nagy része büfészak, nehéz elhelyezkedni és alacsony a fizetés... ezzel szemben egy mérnöki diploma sokkal többet ér.
2011. jan. 18. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Kikapcsolhatod a Caps Lock-ot és nyugodtan elgondolkodhatsz ezen. Nem, az állam nem akar szabad bölcsészeket képezni. Az állam senkit sem akar képezni, aki költségtérítéses szakra jár. Örül neki, hogy elvégzed, de ez teljes mértékben az egyetem üzlete: ő vesz fel téged költségtérítéses szakra a képezhető létszám erejéig. Ráadásul amennyire tudom, az egyetemek határozzák meg egy szak költségtérítésének mértékét (de majd jönnek a nálam okosabbak és kijavítanak, nem ástam bele magam a törvényi szabályozásba).

Na, de mondjak választ is: nektek, mérnök-infósoknak lehet, hogy némiképp drágább a képzésetek. Kellenek laborok, ahol gyakoroltok, ezeket fenntartani nem olcsó. Kell sok-sok külföldi szakirodalom, ezeket be kell szereznie a tanszéknek, ráadásul mindig jönnek az újak, mert ez fejlődő terület. Ezzel szemben a szabad bölcsészeknek - nem kötekedésként mondom - csak előadóterem, tábla és kréta kell. Meg jó sok könyv, de tapasztalataim szerint a bölcsészettudományok terén sokkal kevesebb az új szakirodalom, így nekik erre is kevesebbet kell költeniük. Labor nincs, vagy ha van is, nem olyan drága, mint a tiétek. Ráadásul nem kizárt, hogy az ELTE-BTK anyagi helyzete megengedi, hogy kevesebbet kérjenek egy félévért, mint a BME-VIK-n.

2011. jan. 18. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

de könyörgöm, ha valakinek nincs rá pénze, akkor miből fizesse ki, hiába többet ér???

meg az államnak nem az lenne a feladata, hogy befolyásolja a képzés előtt álló hallgatók preferenciáit, hogy talán olyan szakot végezzenek el, amiből ő(az állam) is profitál???

biztos, hogy nekünk egyiptológusokat kell képeznünk (120e-ért), amikor k*rva nagy hiány van (vagy legalábbis a válság előtt volt) gépészmérnökökből (nekik ~300e/félév)???

2011. jan. 18. 22:05
 4/10 A kérdező kommentje:

"de ez teljes mértékben az egyetem üzlete:"


igen, ebben igazad van, csak tudod miben nincs igazad?


HOGY ENNEK NEM ÍGY KÉNE LENNIE.


igen, rövid távon ez az "üzlet" valóban így éri meg az államnak (egyetemnek), de hosszú távon???

Biztos, hogy a mai magyar munkaerőpiacon ennyi bölcsészre van szükségünk?

2011. jan. 18. 22:11
 5/10 anonim ***** válasza:

Szia!

Jól írták le előttem, azért olcsóbb az egyik, mert kevesebb könyv, labor, technikai háttér kell.

Amúgy, ha ezeket az egyszerű összefüggéseket nem látod át, akkor ne csodálkozz, ha csak költségtérítésesre vesznek fel, alacsonyabb ponttal.

2011. jan. 18. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Még az előző vagyok:

Ebben az országban nagyon sok dolog nem úgy működik, ahogy működnie kellene. Ez Magyarország.

2011. jan. 18. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A helyzet a következő az állam igazából nagyon jófej, mert sok más országgal ellentétben, az első diploma megszerzéséig ingyenes a tanulás. Kivéve ha valaki tanulás helyett inkább kiperkálja a költségtérítést, de ez már az ő egyéni problémája.

A második diplomáért meg természetes, hogy fizetni kell, ugyani az államnak az a jó, ha a diplomásai mielőbb elhelyezkednek, ezért nem éri meg finanszírozni a másoddiplomát.

Egyébként a díjak közötti különbségek, mint azt előttem már leírták a képzés eltérő volta miatt különbözőek. Orvosin például egy millió egy félév, mert az egyetem rengeteg pénzt költ vegyszerekre, különböző berendezésekre, a boncolt tetemek temetésére stb.

2011. jan. 18. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Igen, az állam befolyásolja a diákok döntését, de nem a költségtérítéseken keresztül, mert ahhoz jóformán semmi köze. Az államilag támogatott helyek számában korlátozza, hogy miből mennyi kell. Gondolkodj egy kicsit. Mérnök infóra 370 volt a ponthatár tavaly. Azért valljuk be, ez nem egy túl nagy követelmény. Azért, hogy ennyit kell fizetned, csak magad okolhatod, te döntöttél így. Akár az első, akár a második diplomád szerzed.
2011. jan. 19. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

22:03-asnak van igaza.

Azért olcsóbb a bölcsészek képzése, mert kell nekik egy terem aztán kész is.

Egy mérnöknek kellenek ilyen-olyan gépek, felszerelés, számítógép stb.


Nyilván orvosra is jó nagy szükség van, még is egymillió/félév a költséges képzés. Pont azért, mert több minden kell ahhoz, hogy egy orvost kiképezzenek, mint ahhoz, hogy egy bölcsészt.


Nem tudom ezen mit nem lehet felfogni egyébként. A piacon is úgy van, hogy amit nehezebb előállítani az drágább is.

2011. jan. 19. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Én is BME VIK mérnök infós vagyok, 4 féléven keresztül csengettem ki a nem kevés tandíjat, aztán átsoroltak államira. Tényleg sok az a tandíj, de szerintem is az lehet az oka, amit már a többiek is leírtak előttem: drága a felszerelés.
2011. jan. 21. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!