Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » MI van, ha valaki nem volt...

MI van, ha valaki nem volt gyakornok pedagógusként?

Figyelt kérdés
Jelenleg gyesen vagyok itthon 2 éves kisfiammal. Szeptemberben megyek vissza tanítani. 1,5 évet tanítottam, mielőtt elmentem gyedre. Ezt az időszakot rendesen végig is csináltam gyakornokként, hospitáltam, írtunk értékelést mindent. Elvileg még 1,5 évet kellene így végig csinálnom. És mi van, ha elmarad? Mert most ugye változik majd a tv. Vannak évfolyamtársaim, akik szintén tanítóként dolgoznak, de semmi gyakornoki időt, teendőt nem csináltak az iskolájukban. Van így valaki? És ha még nem telik le a 2 vagy 3 év, akkor újra kell majd kezdeni az új tv szerinti gyakornoki időt? Meg vizsgázni, holott osztályom lesz, és már 2007 óta státuszban vagyok? Igaz, abból 2009. január óta itthon.
2011. jan. 12. 15:40
 1/8 anonim ***** válasza:

ÖÖÖ bocs, hol a túróban tanítasz?

Csak a jogon van 3 év gyakorlati idő, aztán vizsga. Szerintem átvertek.


A rendeletek engedik, sőt javasolják az egy éves próbaidőt, de nem a gyakornokiságot, mert ilyen nincs. Előfordul az is, hogy valakit rögtön kineveznek, ha van státusz szabadon.


Ha nincs szabad státusz, vagy szerződéssel akarnak foglalkoztatni, akkor is pont ugyanazok a jogok illetnek meg, mint a kollégáidat, kivéve, ha Te erről írásban le nem mondtál - kevesebb fizetés, de a mindenkori bértábla minimumánál nem kevesebb vagy egyéb vállalt ingyenes plusszok. Ha Öt évet lehúztál egy helyen, akkor viszont kötelező kinevezniük.


Más tészta viszont, hogy a kinevezésed ma már nem tesz automatikusan védetté, egy létszámleépítésnél előbb a szerződésesek mennek, mert nincs végkielégítés, majd valamilyen ürüggyel a kinevezettet is leépíthetik.


Remélem, nem keserítettelek el, a kinevezésed státuszfüggő (igazgató és fenntartó szerv), nincs köze az évekhez.


/értékelés: Azt a vezetőknek minden évben vagy két évben el kellene végezniük mindenkinél, nem csak nálad/

2011. jan. 12. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Általános iskolában tanítok, és igen, mindenkire kötelező már az értékelés, de rólam kettőt kell csinálni. É elvileg minden pedagógus először a 3 év gyakornoki idejét tölti. Ez nem gyakorlat, hanem gyakornoki idő.
2011. jan. 12. 16:26
 3/8 anonim ***** válasza:

Nem, valóban jól tudja a kérdező. A frissen végzett pedagógusoknak ma már 3 év gyakorlati idejük van. Ez azt jelenti,hogy aki 2007 után végzett azt 3 évig vagy csak szerződéssel foglalkoztathatják vagy szakvezetővel. A szakvezető pénz, óra kedvezmény és rengeteg plusz munka mind a gyakornoknak mind a szakvezetőnek, ezért általában a szerződéses munkát szokták csinálni. Valóban,ha véglegesíteni akar kell egy értékelést csinálnia rólad a fenntartó számára,de ezt lehet szóban is. Ezt egyébként is nyilván megteszi, de a lényeg,hogy a fenntartót kell meggyőznie arról,hogy téged alkalmazni kell határozatlan időre. Vizsgázni nem kell, és ne lepődj meg ha régi csoporttársaiddal nem csinálják ezt, önkormányzat illetve intézményvezető függő,van ahol jobban betartják a törvényt van ahol nem. A 3 év az foglalkoztatást jelent, tehát,neked semmit nem kell előröl kezdened, nem kell gyakornoknak lenned,megcsináltad ennyi.

Ha már én is kérdezhetek, mégis mi változik és mikor azzal a bizonyos törvénnyel amit emlegetsz ugyanis nekem még van egy évem hátra ebből a gyakornoki hülyeségből.

2011. jan. 12. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Véglegesítve vagyok, határozatlan idejű szerződéssel. Az a kérdés, meg kell-e csinálnom a kimaradt 1 évet. De gondolom igen. Az új törvénymódosítás szerint rengeteg dolog változik.

Itt olvashatsz pár dolgot

[link]


De ha beírod a google-be, hogy "pedagógus életpálya modell törvény koncepció", csomó mindent kidob. És el lehet olvasni az egészet is. Rögtön az első link egy pdf dok, ott elolvashatod az egészet.

2011. jan. 12. 22:14
 5/8 A kérdező kommentje:
Ja! És a következő tanévtől lesz egy próbaév, és utána már mindenhol érvényes lesz. De szerintem már jövőre is.
2011. jan. 12. 22:16
 6/8 anonim ***** válasza:

Az első vagyok.


Hát most dobtam egy hátast!


Pedig nálunk is dolgozott egy németet tanító kollegina, aki 2007 után végzett, de szó sem volt gyakornoki időről.

Az a poén, hogy körkérdést intéztem ebben a témában a kollégáim, más városban tanító pedagógusok, igazgatók körében, és alig volt, aki tudta, hogy ez így működik.


Köszönöm az információt!


Nálunk mentori rendszer van, de semmi külön juttatás nem jár érte, pusztán annyi, hogy a tapasztaltabb kolléga mentorként segíti az első 1-2 évben a pályakezdőt.

2011. jan. 13. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Pedig az eredeti mentor képzésben bruttó 50 ezer jár érte havonta, igaz hospitálnia kell, óratervezeteket átnéznie hasonló.

Kérdező, közben eszembe jutott,hogy melyik új törvényről beszélsz. Csak az még nem nem törvény, sőt még most lesz ugye a vita ahol ki-ki szervezet vagy magánember elmondhatja,hogy hogyan és miben módosítaná azt, és elvileg aszerint majd átdolgozzák. Én gyógypedagógus vagyok hát vannak benne ciki elírások meg olyan dolgok is amik egyenesen baromságok. Kérdésedre válaszolva igen akkor neked is mint mindenki másnak akár a 30 éve gyakorló pedagógusnak le kell tenni a minősítő vizsgát,kettőt minimum. De a gyesen töltött éveidet is elszámolják úgyhogy a Pedagógus I-be való belépéshez szükséges vizsgát egyből teheted is le.

2011. jan. 13. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Igen, tudom, hogy még csak vitairat, de a 2/3-os többséggel ez olyan, mintha már tvjavaslat lenne :(

És tényleg vannak benne nagy baromságok.

2011. jan. 14. 09:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!