Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hallottátok, hogy 17 évre...

Hallottátok, hogy 17 évre csökkentik a tankötelezettséget?

Figyelt kérdés

Csökken a tankötelezettség korhatára


2010. november 11. 14:46


Várhatóan 2012-től lesz duális a magyar szakképzés


Várhatóan 2012-ben vezetik be Magyarországon a duális szakképzést, de kísérleti jelleggel már 2011 szeptemberétől élhet a német szakképzési rendszer - jelentette be Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár. Ezzel 18-ról 17 évre módosul a tankötelezettség korhatára.


A duális képzés lényege, magyarázta Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár, hogy három év lesz a szakképzés ideje, és már az első évben - akkor még tanműhelyben - nagyobb hangsúlyt kap a gyakorlati oktatás. A változtatás célja, hogy a piacképes tudást szerezzenek a diákok a szakmunkásképzőkben és "visszaállítsák a kétkezi munka becsületét".


Az államtitkár mérföldkőnek nevezte a duális szakképzési rendszer bevezetését. Szavai szerint az eddig 5-6 évig tartó szakképzés nem adott piacképes szakmát a diákok kezébe. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy jelenleg a munkanélküliek és az inaktívak között 900 ezer nem rendelkezik semmilyen szakképesítéssel. A három tanév elegendő a szükséges gyakorlat és szakmai ismeretek megszerzésére. A kormány nem csak az iskolarendszerű, hanem a felnőttképzést is be kívánja vonni a szakképzés átalakításába - fűzte hozzá.


Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az oktatásügy legkritikusabb láncszemének nevezte a szakképzést. Jelenleg az intézmények tanulóinak 30 százaléka már az első két évben lemorzsolódik, mert ehhez annyi idő alatt "össze tudtak szedni elegendő bukást". Ennek megszüntetését a három évig tartó bevezetési programtól várja az államtitkár asszony. Hangsúlyozta: a közoktatás színvonalát is emelni kell ahhoz, hogy a szakiskolákból ne funkcionális analfabéták kerüljenek ki, hanem "jól képzett, fejlett kompetenciájú, idegen nyelvet is beszélők". Ehhez bevezetik a munkanevén "Híd programot", amely az általános iskolát gyenge eredménnyel elvégzők számára egyénre szabott programmal segít felzárkózni akár a szakiskolába, akár a gimnáziumba történő bejutáshoz. Hoffmann Rózsa megjegyezte: a szakiskolák eddig ugyanazokat a közismereti tárgyakat tanították, mint a gimnáziumok, de erre nincs szükség. Véleménye szerint aki sikeres a szakmájában, az a későbbiekben szívesen tovább tanul majd. Ezért nyitottá kívánják tenni a rendszert, hogy lehetőséget adjanak a továbbtanulásra: "a munka világában szerzett tapasztalatokat részben egyenértékűvé teszik az érettségivel" - mondta.


Azt reméli - tette hozzá - hogy növekszik a szakmák szerepe, a szakiskolák tanulói sportolnak, idegen nyelvet tanulnak és műveltségi anyagokkal felvértezik őket.


mti/hirado.hu


2010. nov. 22. 00:39
1 2
 1/11 anonim válasza:
50%
nagy baaaj. nem akarom, hogy elbutítsák ezt a szép országot :(
2010. nov. 22. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem hallottam még, de nekem tetszik az ötlet. Rengetegen "tanulnak" mindenféle szakközépiskolákban, de valójában csak melegedni járnak be. Nem egy ismerősöm van, akinek nincs feje a tanuláshoz és inkább elment (volna) dolgozni 16-17 évesen.

Aki nem akar tanulni, azt felesleges és drága az iskolába kényszeríteni.

Egy gond lesz ezzel: a tanulni nem vágyók jó eséllyel lesznek munkanélküliek. Ez a mai helyzetben sajnos nem a legszerencsésebb. De ezek az iskolák gyakorlatilag nem csinálnak mást, mint elkendőzik a munkanélküliséget, így legalább tisztább képet kapunk a helyzetről.

2010. nov. 22. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
67%
Röhögnöm köll! Föltalálták a hároméves szakmai képzést!A 90-es évekig egy villanyszerelő kovács lakatos 3 év altt tanulta ki a szakmáját és tudtak dolgozni!
2010. nov. 22. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
71%
Én jó ötletnek tartom, ha valaki úgyis csak azért jár iskolába mert kötelező, de már tudna dolgozni is, az úgysem veszi sok hasznát annak a plusz egy évnek. Ha valaki meg alapból tovább akar tanulni, annak úgyis mindegy.
2010. nov. 22. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
87%
Ha 17éves korára meg tud tanulni egy szakmát akkor miért tartanák ott tovább? Tehát miért lenne kötelező 18éves koráig maradni? Szerintem semmi baj ezzel.
2010. nov. 22. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
85%

"A duális képzés lényege, magyarázta Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár, hogy három év lesz a szakképzés ideje, és már az első évben - akkor még tanműhelyben - nagyobb hangsúlyt kap a gyakorlati oktatás. A változtatás célja, hogy a piacképes tudást szerezzenek a diákok a szakmunkásképzőkben és "visszaállítsák a kétkezi munka becsületét"."


Nagyon jó célkitűzés, más kérdés, sikerül-e majd megvalósítani.


Igazából a tökéletes a svájci módszer lenne, ahol az oktatás az üzemekben folyik és alig végeznek az emberek egyetemet, mégis többet ér a munkájuk, mint a legtöbb más európaié.

2010. nov. 22. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek a svájci módszerrel. A rendszerváltás előtt nálunk is csak 3 év volt a képzés,és jó szakmunkások lettek a tanulók. Heti 3 napot legalább valamelyik üzemben,vagy jó kisiparosnál töltöttek,és a legjobb szakminkások tanították őket a szakma fortélyaira.

Ma viszont egy jól-rosszul felszerelt tanműhelyben oktatja őket egy tanár. Aki többnyire maga sem igazán jó szakember.Azok ugyanis nem mennek el oktatni,hanem dolgoznak. A végzősök többet tudnak a történelemről esetleg,mint a szakmájukról. Arról nem is beszélve,hogy az iskola elvégzése után nem tudnak sehol elhelyezkedni.

2010. nov. 22. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
67%
háát én ebben a szövegben kb 20 ellentmondást találtam, de hát ez a sok üres beszédre teljesen jellemző, nem is szabadna meglepődnöm, tehát egyszerre csökkentenek mindent, és nem kellenek az általános tárgyak de azért "műveltségi anyagokkal felvértezik őket". Tiszta vicc komolyan.
2010. nov. 22. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Valamelyik korábbi hozzászólóval egyetértek, 3 éves szakképzés eddig is volt, csak megszüntették. Nem értem, hogy mi ebben a német rendszer. (Vagy csak utána kell olvasnom jobban.)

Jó ötlet az, hogy szakiskolában már ne akarjanak gimnáziumi szintű irodalmat meg törit tanítani. Arra szerintem tökéletesen elég lenne az általános iskola, csak akkor azt viszont nagyon jó színvonalra kell hozni. Középsuliban amúgy is szinte ugyanazt a tananyagot kezdik el megtanítani az emberrel (a humán tárgyaknál), amit általánosban már átvettek (talán kicsit részletesebben).

Azt viszont nem értem, hogy a szakiskolásokat hogy akarják bejuttatni az egyetemre. Nem lenne feltétel az érettségi?

2010. nov. 22. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
54%
enyhén szólva kusza egy ötlet ... de ez valamiért nem lep meg
2010. nov. 22. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!