Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ez vajon tényleg így van?...

Ez vajon tényleg így van? Vagyis a SZÜLŐ dönti el elsősorban?!

Figyelt kérdés

Egy weboldalon találtam ezt a cikket, ahol a tanulók jogai vannak leírva + az Oktatási jogok biztosának elérhetősége és annak leírása, hogy MINDEN olyan esetben ide lehet fordulni ha valaki úgy érzi, hogy megsértették a jogait. Amin itt meglepődtem az ez a cikk volt: "- Az iskola nem teheti meg, hogy szabálysértési eljárást kezdeményez a szülővel szemben, ha a tanköteles tanuló - szülő által igazolt - „igazolatlan” óráinak száma meghaladja a 10 órát. Az Alkotmány szerint elsősorban a szülő felel gyermeke oktatásáért, nem lehet korlátozni, hány órát igazol gyermekének a 250 óra „hiányzási” kereten belül. "


Ez tényleg így lenne? A szülő IGAZOLHAT elvileg 250 órát is? Én eddig úgy tudtam, hogy egy tanév alatt maximum 3 X 3 napot vagy külön igazgatói engedéllyel még néhány napot, de csak komoly indok esetében.


Akkor most melyik igaz?


És azon is meglepődtem, hogy az iskola "NEM teheti meg" azt, hogy szabálysértési eljárást kezdeményez a szülő ellen?


Én eddig úgy tudtam, hogy 30 igazolatlan után már kötelező az iskolának ezt jelenti a területileg illetés jegyzőnek és a Gyermekjóléti szolgálatnak. Akkor? Mi az igazság?


2010. nov. 12. 08:51
 1/5 anonim ***** válasza:

A szülő kérvényezhet olyat, hogy a gyermekét otthon szeretné oktatni. Ennek vannak feltételei, pl az előírt vizsgák teljesítése.

Szerintem ezzel keverték össze az igazolás dolgot.

2010. nov. 12. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Szerintem,ami az alkotmányban áll.Ha az iskola nem e szerint cselekszik,akkor nyilván alkotmány sértő.
2010. nov. 12. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az alkotmánynak semmi köze az iskolai hiányzásokhoz!!!

A hiányzások kezelését az iskolai házirend szabályozza, amit viszont a fenntartó önkormányzat ellenőriz, tehát jogszerű kell, hogy legyen. Ebben pedig az iskolák korlátozni szokták a szülői igazolások számát. Ha korlátlan szülői igazolást elfogadnának, akkor nem létezne az a fogalom, hogy igazolatlan hiányzás, tehát szankciókra se lenne szükség, meg orvosi igazolás mint fogalom is elvesztené az értelmét. És bizonyos néprétegeket se lehetne rábírni, hogy a szülők a koldulás (stb...) helyett iskolába járassák a gyereküket. A szülő köteles a gyereke iskoláztatásáról gondoskodni, egyébként 250 óra felett, ha igazolt, ha nem, mindenképpen osztályozóvizsgát kell tenni, de a hiányzások számától függetlenül is, ha nincs elég jegye. Tehát nem gazdaságos a dolog. Egyébként ilyen kérdésre, hogy "olvastam egy weblapon" nem lehet értelmes választ adni, linket ide a weblapot, hogy lássuk, miféle honlap, mennyire megbízható. Ugyanis Kis Ibolyka blogja is egy "weboldal", az idézetből nem derül ki, hogy ez tény (nem az) vagy óhaj, vélemény.

2010. nov. 12. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Ezt olvastam ott azon az oldalon:

" Az iskola nem teheti meg, hogy szabálysértési eljárást kezdeményez a szülővel szemben, ha a tanköteles tanuló - szülő által igazolt - „igazolatlan” óráinak száma meghaladja a 10 órát. Az Alkotmány szerint elsősorban a szülő felel gyermeke oktatásáért, nem lehet korlátozni, hány órát igazol gyermekének a 250 óra „hiányzási” kereten belül. "


Itt a link: [link]

2010. nov. 13. 03:16
 5/5 anonim ***** válasza:
Na mit ad isten, mit mondtam? Ez egy blog. Aláírás és felelősségvállalás nélkül. Már a címe is rosszul hangzik. Az idézett mondathoz nincs törvényi hivatkozás, abból a tényből, hogy a szülő felelős a gyerek iskoláztatásáért, egyáltalán nem következik, hogy a szülőnek jogában áll minden hiányzást igazolni. Mókás, hogy más helyen meg éppen a házirendbeli szabályozásra hivatkozik ugyanez az oldal. Tudni kell használni az internetet, ésszel, kritikus szemmel, mert számos előnye mellett ezekből következik a hátrány is. Az információkhoz megbízható forrást kell találni, jogi kérdésekhez például törvényt. Nem névtelen blogok törvényinterpretációját. Remélem, ezt a tanácsot hosszú távon megfogadod.
2010. nov. 13. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!