Érettségivel felvehetnek iskolai rendszergazdának? Mi a feladata egy rendszergazdának?
Pc boltban dolgoztam alkalmazottként, de bezárt...
Gondolom itt is hasonlóak a feladatok.
De ha munka mellett lehetséges elmennék képzésre is, hogy papírom legyen róla...
Tudsz programozni?
Szerintem mindegy is, mert oda nem fognak felvenni képzettség nélkül.
"Tudsz programozni?"
Programok telepítésére gondolsz?
2. Nem, programok létrehozására gondolok, vagy éppen egy szerver hiba helyrehozására, kijavítására!
De a kérdésed mindent elmond, te semmit sem tudsz, amit egy rendszergazdának kéne.
Rendszergazda-rendergazda között is óriási a különbség. Van olyan munka ahol kell egyetemi, főiskolai végzettség.
Sima sulis rendszergazda a legalapabb, alltalaban nyomtatóban cserélnek patront, hibás pc-be rendelnek, cserelnek alkatrészt, megigazítják a kábeleleket ha kell , telepítenek ilyesmik...
#1 iskolai rendszergazdának minek programozni?
Amit nálunk csinál: Eszközök beszerzése, karbantartása, ami olyan, azt el is küldi javításra vagy karbantartásra.
Nyomtató, fénymásoló figyelése, patron rendelés és csere.
Tanárok által kért programok telepítése.
Ha valami bedöglik, vagy meghal a hálózat, akkor neki kell szólni, megkeresi a hiba okát és meg is csinálja - ez a legstresszesebb rész, mert persze minden azonnal kéne. A legszebb amikor reggel elszáll valami hálózati eszköz és 3-4 ember nem tudja nyomtatni az órára szánt feladatlapjait.
Végzettség kell hozzá, általában középfokú is elég.
Ha a suliban nincs 200 tanuló csak félállást fizetnek, azt meg sok esetben az infótanár elviszi. Bekerülni nem könnyű, mert viszonylag könnyű a meló (egy komoly cég rendszergazdájához képest mindenképpen) és a legtöbb helyen van ismerőse valakinek. A fizu tudtommal minimálbér körüli. Ezek fényében dönts.
Szia, én egyetemi rendszergazda vagyok. Technikusi végzettségem van, ahogy a kollégámnak (főnökömnek) is.
Programozni nem kell (bár én tudok), még scriptelni sem.
A feladataink: eszközök beszerzése, az informatikát érintő pályázati adminisztráció (ez csak minimális van), hálózat megtervezése, méretezése, kivitelezése azaz hálózatépítés (optikai és UTP kábellel), switchek (nálunk HP, Aruba, 3Com és egypár CISCO van), routerek, AP-k telepítése és konfigurálása, VLAN-ok elkészítése, wifi controllerek és a hozzájuk tartozó AP-k telepítése, karbantartása, kamerarendszer kezelése.
Aztán, gépek telepítése, klónozása, nyomtatók beüzemelése és kezelése.
Windows és Linux szerverek telepítése (kluszterben is), frissítése, a szükséges szolgáltatások (DNS, DHCP, WINS, nyomtató- és fájlszerver, RRAS, VPN, stb.) telepítése, konfigurálása. Az oktatásban használt web alapú szoftverek (Moodle, Coospace, CourseGarden, stb.) és asztali ill. szerverprogramokhoz a megfelelő környezet kialakítása, telepítés, karbantartás, frissítés. Nálunk műszaki és gazdasági oktatás zajlik, így olyan programokat kell használniuk az oktatóknak, mint SolidEdge, EdgeCAM, Topsolid, Arduino IDE, R studio, RLB (könyvelés, bérszámfejtés, stb.), Visual Studio és hasonlók. Ezen programok licenszeinek beszerzése is a mi feladatunk.
Aztán, vannak egyetemi rendezvények, saját és vendégelőadókkal, ott is kell segédkeznünk ill. felügyelnünk. Ha jön új dolgozó vagy új oktató, őt be kell tanítanunk a rendszereink használatára.
A hallgatóknak is sokszor kell segítség, mert nem megy a VPN, nem működik a Neptun, stb.
A legkönnyebb része a munkánknak talán az, amikor jön mondjuk egy-két tanteremnyi (20-40 db) SSD, és ki kell cserélnünk a gépekben lévő HDD-t, telepíteni a rendszert a programokkal, majd klónozni. Ez ilyen rutinszerű feladat, én az elmúlt héten megcsináltam ezt vagy 80 géppel.
A nehezebb része pedig az, amikor valami nem megy a hálózatban, és hogy a különféle switchek néha kissé eltérően működnek, ráadásul vannak 15-20 évesek is, amiket csak parancssorból lehet konfigolni. Van, amelyik eléggé döglődik is, egy áramszünet után fél óráig kell szórakozni vele, mire visszaindul. A kamerák is néha olyanok, hogy random időközönként meghal egyik-másik, aztán egyszer csak újraindul, aztán két nap múlva megint megáll...
És tényleg gyakori, hogy egyszerre kellünk mindenkinek, mert a koliban nem mennek a kamerák, a könyvtári rendszer meghalt, közben a Tanulmányi osztályon nem megy a nyomtató...
A fizetés nem sok, kb. a garantált bérminimum, vagy kicsivel több. De sokszor vannak pályázatok, és ha rá tudsz kerülni valamelyikre, az plusz pénzt hoz. Én kettőn is rajt vagyok, mert bevállaltam néhány feladatot a kötelezőkön túl.
A középiskolai rendszergazda is nagyjából ugyanez, mi kettővel is dolgozunk együtt, mert vannak egy középsulival közös óráink az egyik épületben. Csak nálunk általában többféle rendszer van, és az egyetemek telephelyei az esetek többségében nagyobb kiterjedésűek.
Előző vagyok, még egy dolog: sima érettségivel legfeljebb akkor vesznek fel, ha nagyon nincs ember. Valamilyen középfokú szakirányú végzettség szinte minden suliban elvárás, tehát valamit azért végezz el.
De ha rám hallgatsz, inkább fejlesztő vagy devops irányba menj el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!