Mit jelent vagy mit takar a "matematika" tantárgy közgazdász szakokon?
Az egyes karok honlapján tájékozódhatsz részleteiben a tananyagról. Nyilván van egy közös alap, amit minden egyetem kg karán megtanítanak, meg van eltérés is.
Mi annó tanultunk magyar Ptk-t, gazdasági közjogot (adótörvényekkel együtt) és nemzetközi jogot is.
Matekból volt elméleti matek, differenciálgeometria, differenciálegyenletek, függvények, halmazok... (ugyanaz mint matekszakon az első 2 félévben), statisztika (3 félév), valószínűségszámítás (2 félév), operációkutatás és mindezekből szigorlat is.
Matek alatt kb ezeket értik: Számsorozatok, függvények folytonossága, határértéke, szélső érték és monotonítás számítása, mátrixok, vektorok, deriválás, integrálás. Utóbbi kettő amin talán a legnagyobb a hangsúly. Egyetemen belül általában minden szakon ugyanazt adják le, közösen van a szakoknak, mert alapozó tárgy, de lehet egyik egyetemen X dolgon van nagyobb hangsúly és abba mennek jobban bele, Y-nál meg inkább máson. De direktbe ezekre nem kell készülni, a gimis anyag legyen meg (függvények és sorozatok főleg), aztán a többit nulláról tanítják.
Magyarul végeztem a szakot, ott "generál" nem csak üzleti jog volt. A jog kialakulásától kezdtük, milyen jogrendszerek vannak, utána kicsit konkrétabban vettük a magyart, aztán EU-s jogrendszert, szerződéses dolgokat. Szerintem azért ha angolul is tanulnod elmondanak néhány alapvető dolgot a magyar jogrendszerről, de inkább az EU-s és nemzetközi lesz hangsúlyban.
Ha magyar egyetemen tanulsz, akkor a képzés nyelvétől függetlenül a tananyag ugyanaz lesz, hiszen ez a szak KKK-jában (képzési és kimeneti követelmények) van meghatározva, ami a szaktól függ, nem a nyelvtől.
Maga a matematika, hogy jelenleg mit takar, az adott egyetemtől függ. Én kb. 10 éve jártam hasonló üzleti alapszakra, akkor volt egy félév analízis, egy félév mátrixalgebra, egy félév valszám meg két félév statisztika. Függetlenül attól, hogy hol tanulsz, és minek hívják ezeket (láttam, ahol az analízis kalkulus, matematika1, gazdasági matematika... stb. néven fut), a tematika nagyjából ugyanaz- az más kérdés, hogy a kurzusok tartalma, mélysége, akár a követelményei nem biztos, hogy megegyeznek.
Köszönöm a válaszokat. Én 17ben érettségiztem. 4 évig buktam matekból, úgy kellett átrugdosni. Érettségire azért engedett a tanár, mert tudta, hogy úgyis megbukom, és választhattam, hogy év végén, vagy ott hasalok el. Elmentem 3 4 matekórára egy olyan tanárhoz, akihez addig apa nem engedett, mert anya legjobb barátnője, és így nem fogom komolyan venni, nem fogok rá odafigyelni, stb... 4 óra alatt, átvettük a 4 évnyi anyagot, és 79%-ot írtam, azaz 1 pont híján ötöst.
Nemrég elkezdtem egy magántanárral újra dolgozni, hogy felkészítsen, hogy jövő szeptemberben be tudjak jelentkezni egy ilyen képzésre. Bár meglátjuk, hogy milyenek lesznek a pontok majd amikor már az új remdszer szerint számítják, hogy nő e a bejutási küszöb, vagy csökken. Szóval lehet, hogy újra fogok érettségizni matekból.
De lehet, hogy nem kell. A lényeg, hogy addig mindenképpen el fogom sajátítani a gimnáziumi anyagot, és szeretnék azért az egyetemi dolgokba is belekóstolni. Nyilván az egyetrm alatt is fogom magántanár segítségét kérni. Egyértelmű, hogy kelleni fog. De amiket itt leírtatok már jó kiindulási pont, hogy mikre számítsak. Köszönöm.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!