Érdemes volna Elte Btk-ra mennem?
Ezt nem lehet igazán külsös embernek megválaszolni. De mégis szükségem van valami útbaigazításra. 17 éves fiú vagyok és a gimnáziumomban is a történelem és főleg az irodalom érdekel. Addig a borzasztó pontig, hogy már verseket is írok. Nyíltan látszik, hogy humán beállítottságú vagyok. Sokáig azt mondtam, hogy jogásznak megyek, ügyvéd leszek. Mert kb. az az egyetlen út amit egy humán érdeklődésű fiú mehet, ha nem akarja, hogy szülei lennézék s nem akar éhen pusztulni ( ez mondjuk még így sem biztos).
Az irodalom tanárommal jó viszonyt tartok fent, külön tehetséggondozáson mentorál is engem egyszer ezt mondta: "Ha eltudod képzelni, hogy akármi mással foglalkoz az irodalmon kivül, tegyem és élvezzem." ill. ezt: " Nálad "bölcsészebb" diákom még egy sem volt". Kikértem az ő véleményét is, arról, hogy ha elmegyek is és nem akarok tanár lenni akkor mit tegyek? (Tudom irány a McDonalds) Azt állította rengeted más lehetőségem lesz, fiatal vagyok, meg kell lépnem ezt a lépést most, később úgysem lesz alkalmam. Fiatalon van teljesen nyugodtan terepem kockáztatni. Mondhatni kisebb-nagyobb kétségeimet elűzte. Beszélt szüleimmel is, négyszemközt egyettértettek vele de látom rajtuk, hogy nem nagyon hagyják jóvá ezt a jövőbeli választásom. Mindig ilyen csipkelődő megjegyzéseket tesznek, amikor szóba jön ez a téma. Egy újabb példa: Egy barátommal találkoztam a városomban (ő eléggé biztosan ügyvédnek megy szülei is azok), róla meséltem itthon. Amikor említettem, hogy jogásznak készül, csak ennyit kaptam: beszélj már vele többet, hátha te is annak mész.
Leginkább a jövőbeli anyagi helyzetem miatt aggódom és azt hiszem nem is válaszra, hanem megnyugtatásra, megerősítésre (jobb szó igénye híján) vágyok.
Jó irodalmárként bent maradhatsz az egyetemen, vagy válthatsz médiás irányra. Nyilván akár író is lehetsz.
Mit mond a szíved? Az én leghumánosabb gyerekemből például mezőgazdász kutató lett. Pedig mi is jogot vízionáltunk szülőként. Helyén van, szerti. Jobb ez így.
Én az ELTE BTK-n végeztem, majd tanítottam 10+ évig, és PhD-m is van.
Csak azért menj bölcsésznek, mert érdekel, de mindenképpen tanulj valami piacképeset mellette. Irodalmárnak csak akkor menj, ha jó a kommunikációs készséged, és mindenképpen keress a médiában (vagy az új médiában, csak könyörgök ne a Megafonnál) munkát, építs fel egy kommunikációs karriert. Akár nagyvállalatnál. A bölcsészkar mellett iratkozz be gazdasági szakra szombati levelezőn (egy évvel elcsúsztatva megteheted), és szerezz legalább egy turizmus vendéglátás, de inkább kereskedelem és marketing végzettséget. Vagy vegyél fel legalább egy nyelvtanàri szakot is, és taníts németet vagy angolt.
Nekem volt például saját TV-sorozatom annak idején; írtam újságcikkeket; de később elmentem inkább marketing szakra (már a PhD-képzés mellett), mert valamiből élni kellett.
Én is ELTE BTK-ra jártam, romanisztikára. Sztem is csak akkor jelentkezz, ha tényleg érdekel az irodalom, nyelvészet, kultúra, stb., mert nagyon sokat ott tanulni, kell hozzá a kitartás meg a hatékony időmenedzsment. A jó nyelvtudás elég piacképes, de valóban kell hozzá más is, hogy pénzzé tudd tenni a tudásod: M. Office ismeret (főleg Excel), jó kommunikációs meg probléma-megoldó készség, stb., szóval érdemes ezeket is fejleszteni.
Nézz csak meg egy konkrét pozíció leírását, elvárnak vagy 5-10 dolgot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!