BME GTK-n matek 1 tantárgy mit takar?
Mit nézzek át előzetesen?
Idén felvételizek.
Ha úgy van felbontva, hogy Matek I, Matek II, akkor ugye általában nincs külön Calculus, Analízis, stb.
A Matek I szokott lenni általában a vektorok, mátrixok, limesz, illetve a függvényvizsgálat.
A Matek II pedig integrálás, szétválasztható változójú differenciálegyenletek, kombinatorika (esemény és valószínűség), eloszlás és sűrűség, várhatóérték és szórás, diszkrét (binomiális, hipergeometrikus, Poisson) eloszlások, folytonos (normális, standard normális) eloszlások, exponenciális eloszlás.
De ez csak az általános felosztás, természetesen egyetem/kar/szak/professzor választja, de "nagyjából" így szokták felosztani a Matek I-II. tárgyakat.
Re4: persze nem kell elhinni, de matematikus szakon végeztem. Amit ti egyetemi matek szintjén tanultok azt mi már gimiben messze túlszárnyaltuk matek tagozaton. De ezt sem kell elhinni.
Elég csak kicsikét utánaolvasni, hogy mikor alakult ki a differenciál és integrálszámítás, és most hanyas évet írunk.
No meg ott is eltérés van, hogy szinte csak matek szakon van bizonyítás. Még egy fizikus szakon is csak elhadarnak 2 Cauchy tételt a kezdetiérték problémára, de már nem bizonyítják be.
Ez ugyan Elte, de fizikus szak, diff.egyenletek:
https://www.youtube.com/watch?v=TTcrZ0I_Brk&list=PLVHr_3VT00..
És ez nem vicc! Előadás, ahol egy nyomorult tételt sem bizonyítanak be az egész félév alatt. Persze itt kezdődik a matek, illetve kezdődne.
Tanultok, tanítanak nektek bármely BME nem matematikus szakán mondjuk algebrai topológiát ? Na, ugye. Kicsivel több a matematika mint ovis szintű integrálás. Ez kb. már 300 éves tudás.
Persze lehet ásítózni és ajvékolni, de messze mélyebbre ment a matek mint mondjuk a biológia, lásd DNS kettős spirál szerkezetét simán tanítják bármelyik gimiben, pedig ez 1953-as felfedezés. Kémiából még általános iskolában a periódusos rendszer a tananyag legelején van, pedig ez 1869-as felfedezés.
Matekból még a 19 századot sem éri el az egyetemi matek a nem matematikus szakon, de nem is kell, hogy elérje, ha úgysem használnátok, lásd algebrai toplógia. Persze ezt is lehet lepontozni, de ettől ez még igaz, és lehet tovább ásítózni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!