Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Szerintetek meddig számít...

Szerintetek meddig számít valaki félárvának?

Figyelt kérdés

Így érdekesen hangozhat a kérdés, de 27 éves vagyok és egyetemi szoc. ösztöndíj miatt kérdezem. Nappali tagozatra járok, nem lustálkodásból. Korábban elvégeztem egy FOKSZ képzést ami után dolgoztam is azzal a végzettséggel 4 évet. Aztán felvettek az alapszakra államira. Levelezőre mentem volna, de a munkahely nem szimpatizált ezzel, mivel az órák csütörtökön és pénteken néha szombaton vannak. Havonta van mikor 1x van mikor 2x. Munkában pedig nyilván ott kell lenni nyitvatartási időben. Mondták, hogy 2 év én pedig úgy voltam vele, hogy akkor befejezem amit elkezdtem és a foksz képzés után megcsinálom az alapszakot. (Ezt csak azért írtam le, hogy nem semmit tevés miatt iratkoztam vissza az egyetemre)


Tehát szoc. ösztöndíj. Édesapám elhunyt, amikor gimis voltam, tehát már a FOKSZ-is félárvaként csináltam. Az árvaellátás 25 éves korig jár, ezzel tisztában vagyok. Valaki lehet azt mondja, hogy 27 évesen miért nem dolgozom egyetem mellett. Azért mert nekem a tárgyakat be kellet sűrítenem, hogy 4 félév alatt végezzek, még így is hogy volt amit foksz-on megcsináltam, sok tárgy maradt. Anyukám beteg. Rokkantnyugdíjas sokat kell neki segíteni. Fix munkát nem mertem elvállalni mert tartottam tőle, hogy nem fogom bírni a munkát is meg a tanulást is meg anyukámat is kísérgetni folyamatosan orvoshoz. Mehettem volna másik helyre dolgozni, de szerintem nem sok helyen nézték volna jó szemmel azt, hogy havi 1-2 alkalommal nem megyek dolgozni. Én pedig szerettem volna úgy elvégezni az iskolát, hogy nem csak elégséges eredménnyel éppen átmegyek, hanem meg is tanulom amit kell...


Kérdésem, hogy szerintetek mennyire jogos, az hogy 27 évesen félárvának tekintve magam adtam le ösztöndíjat? Természetesen már leadtam, csak kicsit furán éreztem/ érzem magam hogy 27 éves vagyok és még (azaz ismét) hallgató és félárvának "minősítem " magam. Fix munkahelyen nem dolgozom csak diákmunkát, ha van olyan ami nem követeli meg azt hogy naponta menni kell. Én részemről jogosnak érzem az ösztöndíjat, mert apa nélkül nőttem fel, anyukám tartósan beteg, sokat kell neki segíteni. Rokkant nyugdíja 100 ezer Ft. Tudom nem kéne mások véleményével foglalkoztam, de mégis kicsit bántott is, hogy 27 évesen itt tartok, hogy egyetemi szoc. ösztöndíjat adok le. Persze tudom, hogy nyáron végzek és ismét munkába állok, csak mégis kicsit olyan rosszul esett leadni. De tudom nagyon jól, hogy vannak olyanok akiknek az anyukája keres 350 e Ft nettót, apuka 300 e Ft nettót és leadják, mert nekik elváltak a szüleik. Szerintem ennél én jobban "megérdemlem" még akkor is ha ennyi idős vagyok.


Vélemények? Jogos, hogy leadtam a kérelmem az ösztöndíjra vagy már ciki?

(Hozzáteszem, hogy minden féléven fokszon is és alapszakon is kaptam és nem sok az az összeg, megélni nem lehet belőle. 13.000-25.000 Ft között kaptam mindig) attól függően, hogy hányan jelentkeztek, de ebbe benne vannak azok is akiknek a szülei jól keresnek, jól élnek csak éppen külön élnek)


febr. 3. 14:15
 1/4 anonim ***** válasza:
58%

Egyrészt szerintem egy 27 éves ember már semmiképpen sem "árva", mert ezt a szót gyerekekre használják, te pedig felnőtt vagy. Úgyhogy jogosnak semmiképpen sem találom. Hogy a szabályzat lehetőséget ad-e rá, az más kérdés, ezt nem tudom.

Másrészt viszont mi az, hogy "vannak olyanok akiknek az anyukája keres 350 e Ft nettót, apuka 300 e Ft nettót és leadják, mert nekik elváltak a szüleik"?? Szerinted a 350-ből egyedülálló szülőként olyan rohadt kényelmesen meg lehet élni, hogy irigykedhetsz rájuk?

febr. 3. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

25 éves koráig jár az árvaellátás, tehát ennyi erővel amit leírtál akkor nekik sem jogos, mert 18-től már felnőttek. És félárvát írtam, nem árvát. De szerinted aki 18-at betölti, már felnőtt onnantól kezdve nem lehet félárva/ árva?


Másrészt, honnan veszed, hogy 350 e Ft nettó mellett nem kap a másik szülőtől, gyerektartást?!

Sehol nem írtam hogy irigykednék!

Mellesleg szerintem 350 e Ft-ból akinek lakása van (nem albérlet) igenis ki lehet jönni (nem Pest megyében élünk itt nem olyan magasak a fizetések). (+ gyerektartás apukától.)


Anyukám 120 e Ft-os rokkant nyugdíjához képest néztem ezt a 350 e Ft-os nettót. Ő 2 gyereket nevelt (akkor még kevesebb pénzből).

Mellesleg természetesen akik leadták ezt a 350 + 300 e Ft nettóval a kérelmet nem kaptak ösztöndíjat. Nem ítélték meg nekik, ezt csak nekem mondta egy HÖK-ös, hogy ezt képzeljem el, ilyen is van.

Átlagban itt 250-300 a nettó azért lepődött meg ő is.

febr. 3. 15:06
 3/4 anonim ***** válasza:
Az egyetemek, képzések esélyegyenlőségi programját, tanulmányi osztályt/tanulmányi hivatal megfelelő ágát kell megkérdezni, hogy neked mi jár, és mi nem. Innentől kezdve teljesen mindegy, hogy jogos-e az igényed, vagy nem. Ha megadják jó, ha nem, akkor megpróbáltad legalább. Én amúgy a helyedben, ha államilag támogatott vagy, anyukád rokkantnyugdíja kapcsán utánanéznék, hogy esetleg járhat-e ezen az alapon valami támogatás. Nem biztos, hogy kap az ember bármit, akkor sem, ha egyébként a szabályzatnak megfelel, mert mindig a leghátrányosabb helyzetűeket próbálják segíteni elsőként, de megpróbálni mindent meg lehet, nem is értem, hogy miért csinálsz ebből lelkiismereti kérdést, teljesen mindegy, hogy szerintem vagy szerinted ki meddig számít félárvának, ha a szabályzat alapján lehet adni támogatást. Ha valaki jogosult lehet valamire, miért ne próbálja meg megigényelni? Az egyetem megmondja, hogy számára ki meddig félárva, stb., és csak ez számít. Hogy az ember kap-e valamit, és mennyit, az már a többi jelentkezőtől is függ. Az embernek mindig minden segítség jól jön, amúgy meg senkire nincs ráírva, hogy kap-e támogatást.
febr. 4. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Nem tudom miért csinálok ebből ilyen lelkiismereti kérdést, mindig ilyen vagyok, mindent magamra veszek, vagy túlgondolom.


A tanulmányi osztály nem foglalkozik az ösztöndíjakkal, a HÖK foglalkozna, de jelenleg nincs még HÖK csapat (akik voltak a gyakorlati félévüket töltik, már lemondtak az új választás pedig még nem történt meg)


Itt úgy szokott lenni, hogy van egy keret és azt osztják szét azoknak akiknek gondolják (egyenlő összeget) de olyanoknak akiknek jól keresnek a szülei csak éppen elváltak nem szoktak adni, mert nem is számít hátrányos helyzetnek. Ismerek olyat is, hogy anyuka és apuka is vezető pozícióban dolgozik és a hallgató leadta a kérvényt, mert elváltak a szülei, természetesen elutasították.


Előző félévekben az volt, hogy a HÖK-re (fiatal hallgatótársak) volt bízva a pénz és mondták nekik, hogy kell félretenni X összeget, ha valaki év közben ad be ilyen pályázatot rendkívüli esetre (meghal valaki vagy bármi történik) csak ők rosszul értelmezték és az összeg 60%-át tették félre pedig sokkal kevesebbet kellett volna. Nem is értem, hogy miért olyanok foglalkoznak ezzel (hallgatók) akiknek fogalmuk sincs hogy működik ez, mihez milyen igazolás kell, arról nem beszélve, hogy közük sem lenne más hallgató életéhez. Volt hogy pl. híresztelték, hogy xy csak örökbe lett fogadva, nem ismeri a szüleit stb. Szerintem ehhez hallgatóknak nincs közük, én biztos nem bíznám rájuk. Lényeg, hogy mivel nem jól értelmezték egy csomó pénz félretettek ahelyett, hogy akiknek "járt volna" azaz meg lett ítélve az ösztöndíj kiosztották volna és év végén csináltak egy bulit abból a pénzből, hogy "ha már megmaradt". Szerintem több értelme lett volna kiosztani, mint "elherdálni", de ők nem tudták mennyit kell félretenni.


Máskülönben igazad van, hogy adjam le, ha kapok kapok, ha nem nem, nincs mit veszíteni. Főleg úgy, hogy tényleg olyanok is leadják akik abszolút nem hátrányos helyzetűek. Valószínűleg fogok kapni, mert eddig is kaptam (25 felett). Csak kicsit elgondolkoztam, hogy "megérdemlem e", mármint rászorulni mindenképp rászorulok, meg amit bele írtam igazak is, igazolva van minden. Tudom, hogy sokan ilyenkor átjelentkeznek mama lakcímére, hogy kapjanak pénzt, közben meg teljesen jól élnek és szemrebbenés nélkül tetszik. Nem tudom miért vagyok ilyen kishitű, pedig a max. az 25 ezer Ft volt amit kaptam, de többségében tizen ezrek.


"Én amúgy a helyedben, ha államilag támogatott vagy, anyukád rokkantnyugdíja kapcsán utánanéznék, hogy esetleg járhat-e ezen az alapon valami támogatás."

Erről még nem hallottam, de utána nézek (82%-ban károsodott)


Köszönöm a hozzászólást.

febr. 4. 19:14

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!