Az orvosi relatíve könnyen elvégezhető egyetem??
ELTE infó karra jöttem. 8-12 vizsgám van egy vizsgaidőszakban, orvosis ismerősöktől hallom, hogy nekik csak ilyen 4-5.
Nem értem, miért tartják az emberek nehéznek az orvosit, alig vizsgájuk 7 hétre. Másnak 2 hét alatt kell teljesíteni dupla annyit. Még ha nehéz is, egálban van mind a kettő szóval nem nehezebb.
4-5? De milyen? A szigorlatok nem valami poénos dolgok. Az tök mindegy, hogy hány darab vizsgád van, nem a mennyiség számít. A nehézség elég durva egy informatika szakhoz képest, ahol van legalább tölteléktárgy, orvosin meg töményen minden.
Nem az számít, hogy hány vizsga van, hanem az, hogy mennyit kell rá készülni. Hiába volt olyan vizsgaidőszak, mikor csak 3 vizsgám volt, ha mind a háromra 2-2 hetet kellett készülni. Harmadéves vizsgaidőszakban kórélettanból 244 tétel, patológiából 192 tétel, mikrobiológiából 120 tétel. De talán a belgyógyászat volt a legtöbb, kb. 270 tétel..
Én nem orvosira jártam, de nálunk is a kevesebb, de "fajsúlyosabb" tárgy volt a jellemző. Számomra mindig furcsa volt azt hallani, hogy 2-3 kreditenként kell a tárgyakat "összeguberálni", ami persze egy félévben sok tárgyat (és ezzel sok vizsgát jelent), míg nálunk egy tárgy min. 4 kredit volt, de a szigorlatokra 7 kreditet is kaptunk.
Így darabszámra kevesebb vizsgánk volt, de attól még nem volt olyan egyszerű az ügy, mint amilyennek első hallásra esetleg látszott (mondjuk egy ilyen 7 kredites vizsgára mi is tanultunk 2 hetet éjjel-nappal, pedig félév közben is voltak számonkérések) Én vizsgaidőszakban általában max. az utolsó héten voltam szabad, de volt, hogy csak az utolsó pár napban. Szóval értem én, hogy a szomszéd kertje mindig zöldebb, de más kívülről látni a dolgokat és más benne lenni.
Nyilván nem, de azért ez eléggé sejthető. Orvosi egyetem. Nem egzakt tudomány, brutál sokrétű, a molekuláris biológiától és biofizikától a makroszkópos anatómián át a patofiziológiáig, és ezek még csak az alapok. Meg nyilván neked sem minden vizsga egyforma nehézségű. Én fogorvosit végeztem a PTE-n, akkor még együtt voltunk az általános orvosokkal 3. évig. Anatómia szigorlatra pl úgy készültem 2 hetet, hogy abban új anyag nem volt, az csak ismétlés. Az igazából 3 tárgy volt egyben, mert szövet-és fejlődéstannal volt együtt, maga a vizsgázás szóban 4 órán át tartott, 2 anatómia tétel, amit le is kellett tudni rajzolni kézzel, értelmezhetően, aztán tetemséta, ahol egy háton és egy hason fekvő tetemen kellett bemutatni dolgokat (így például a "minek kéne itt lennie", "hová tart ez a képlet" vagy "ez minek a fejlődéstani maradványa" voltak igen gyakori kérdések, nem az, hogy "mi ez"), ezt követték az ún. preparátumok (nyílirányban félbevágott fej, agyszeletek, felezett medence, gége pl, amiből nekem kellett felelni tételtől függetlenül), aztán jött a 2 db szövettani metszet és végül a fejlődéstan. Szerintem már leírás alapján sejtető, hogy azért ez igen nehéz, hatalmas mennyiségű anyag, mindezt egy boncteremben prezentálva, penetráns formalinszagú tetemek társaságában. Ez könnyű szerinted?
Egy barátnőm mondta mindig, hogy akár orvos is lehetne, hiszen tesi-média szakos tanárin nyilvánvalóan orvostudományt tanulnak. Ehhez képest, mikor mesélt a vizsgaidőszakáról, hogy 2 hét alatt letudta az egészet, ebből volt beadandó (egyszer nem volt ilyenem, mégis miből lett volna?), vagy délutános vizsgára ugyanazon a napon délelőttön készült fel (az említett anatómia szigorlatos anyagot ennyi idő alatt végig sem lehetett volna olvasni, nem hogy gyakorlásképpen mindent lerajzolni), akkor kicsit kinyílt a bicska zsebemben, boldog ember voltam, ha 7 helyett 6 hét alatt végeztem mindennel úgy, hogy végig folyamatosan tanultam reggeltől estig úgy, hogy a legtöbb tárgyból becsületesen készültem évközben is. Az említett anatómia példánál maradva pl 3 zh volt évközben, amire nullás eredményt is lehetett kapni, asszem 50 %tól kaptál 1-est (ebben pont nem vagyok biztos, már nem emlékszem), magyarán ha 1-est írtál azt jelentette, hogy tudtál valamit. Igen, beleszámított a vizsgán teljesített jegyedbe, ha te 3 db nullással, vagy akár 3 db 1-essel állítottál oda, nem voltak túl jók az esélyeid. Ez könnyű?
Ha azt gondolod, hogy a félévenkénti vizsgák száma és az adott szak nehézsége között bármiféle erős korreláció van, akkor tévedsz. Minden szakon félévenként kb. 30 kreditpontnyit kell teljesíteni, s ez összejöhet 5 darab 6 kreditpontos tárgyból ugyanúgy, mint 10 darab 3 kreditpontos tárgyból. Szóval ha teljesen igaz volna az az általános elv, hogy az Európai Felsőoktatási Térségben minden szerzett kreditpont mögött nagyjából ugyanannyi, 25-30 óra befektetett szellemi munka van, akkor nem volna jelentős különbség bármely két szak nehézsége között, függetlenül attól, hogy a félévenkénti 30 kredit hány tárgyra van szétosztva.
A gyakorlatban ez nincs így teljesen, mert az egyes tárgyak kreditértéke és a befektetendő szellemi munka között még egy-egy szakon belül sincs szoros összefüggés. Ezt bárki tudja, aki egyetemre járt. Rengeteg múlik az adott egyetem adott oktatóján, hogy mennyire nehéz levizsgázni egy tárgyból, függetlenül a tárgy kreditértékétől. De azért az nagyon ritka, hogy egy 5-6 kreditpontos tárgy vizsgája könnyű legyen. Úgyhogy azokon a képzéseken, ahol félévente csak 4-5 kollokvium van, legtöbbször elég durvák azok a kollokviumok. Például az általános orvosi vagy a jogász szakon egy 5 kreditpontos tárgy kollokviumához simán lehet követelmény egy 400 oldalas könyv szinte betéve tudása.
💀💀💀 remelem ez vicc.
Orvosi első félévében 12 vizsgám lesz;) persze vannak benne töltelék tárgyak is, amikből valószínű irtó egyszerű lesz a vizsga, de azért legyszi ne vegyük egy kalap alá a programozást és a anat, kémia, sejttan, biofizika kombot. Persze én nem akarok leszolni semmilyen egyetemet, valószínű infós szakon én is vért izzadnek mert a matek nem az erősségem, azért is jöttem orvosira mert a biosz, kémia érdekelt. Amikor 4-5 vizsga van egy félévben azok valószínű szigorlatok. Olyanokat képzelj el egy félévben, hogy farmakologia, patosz, korlettan. Ezek nem megtanulhato tárgyak, legfőképpen megkell érteni őket és egy anyagmennyiseg is akkora, hogy hetek kellenek rá, nem 3 egyszerre. Mert ezek egy vizsgaidoszakban vannak;))
Nem tudom, miért kell vitatkozni és egy olyan egyetemet könnyűnek beállítási ahol emberek eletei fognak rajtad múlni, nem véletlen kell ennyit tanulni..
Hát végülis könnyen elvégezhető. 🤷🏻 Már, ha nem zavar, hogy egy vizsgára nem 1 napot tanulsz hanem 16-ot :D
Ekkora hülyeséget
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!