Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogy mūködik a magyar oktatási...

Hogy mūködik a magyar oktatási rendszer?

Figyelt kérdés

Németországban élek és soha nem is éltem magyarországon, viszont szeretném tudni, hogy hogyan müködik ott az oktatás.


Jelenleg a 10. osztalyba járok egy Oberschuleba, ami csak 10. osztályig van, azaz az utolsó évemet járom. A 10. után tanulhatok szakmát (Ausbildung), csinálhatok érettségit (Abitur/allgemeine Hochschulreife 11.,12.,13. osztály), vagy Fachhochschulreife-t (ami tudomásom szerint a szakérettségi - 11.,12. osztály ezeken a szakokon; egészség és sociális, technika, gazdaság, tervezés, Mezőgazdaság, bio- és környezettechnológia). Az Abitur végzésével lehet egyetemen és fõiskolán is bármilyen szakot tanulni, Fachhochschulreife elvégzésével csak fõiskolán lehen tanulni és csak egy pár tártományban néhány egyetemen lehet vele tanulni, viszont csak olyan szakon, aminek köze van a szakhoz, amin elvégezted a Fachhochschulreifet. Ezenkívül Orvosi-, Jogi-, Pedagógiai szakra csak Abiturral vesznek fel.


A kérdéseim:

A Fachhochschulreife magyarországon szakérettségi?

Lehet szakérettségivel egyetemen tanulni például jogot vagy orvostudományt?

Mi a külömbség magyarországon a fõiskola és egyetem között?

Ha németországban elvégeztem a 10. osztályt, de nem egy gimnáziumban, elvégezhetem 2 év alatt a teljes érettségit a 11. és 12. osztály elvégzésével?

Tanulhatok magyarországon német bizonyítvánnyal?


Köszönöm elõre mindenkinek, aki válaszol legalább csak egy kérdésemre. Esetleg ha tudtok egy weboldalt, ahol ezeknek a dolgoknak jobban utánaolvashatok, hálás lennék a linkért.



2023. szept. 27. 19:25
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Amire tudok, megpróbálok válaszolni.

Magyarországon egységes érettségi van, attól függetlenül, hogy gimnáziumba vagy szakgimnáziumba jársz, mindenki ugyanazt az érettségit írja meg, csak szakközépiskolákban kötelező szakmai tárgyból is vizsgázni, tudtommal, de nem ilyenbe jártam. Tehát teljesen mindegy, milyen gimnáziumba jártál, bármilyen érettségivel jelentkezhetsz egyetemre. Nálunk pontrendszer van, ezzel nem tudom mennyire vagy tisztában (egyébként 2024-től változik), 500 pont van összesen, ebből 200 pont úgynevezett tanulmányi pont, ami az utolsó 2 év fő tárgyainak a jegyeiből és az érettségi átlagodból tevődik össze, 200 pont érettségi pont, ezeket úgy számolják, hogy minden szaknál fel vannak sorolva beszámítható érettségi tantárgyak, ebből 2-t kell kiválasztani és azoknak az eredményeit összeadva kijön a max 2 pont. Általában ezek közül az egyiknek emeltnek kell lennie, vagy mindkettőnek. Nálunk van középszintű és emelt szintű érettségi, általában abból tesznek az emberek emeltet, ami fontos az egyetemhez, pl. aki orvosira megy, az kémiából és biológiából.


Magyarországon nem nagyon vannak már főiskolák, csak egyetemek, de a szüleim elmondása szerint eddig az volt, hogy a főiskola 4 éves volt, az egyetem meg 5 éves és magasabb szintűnek számított.


Mármint a 11.-12.osztály elvégzését Magyarországon gondoltad? Azt, hogy milyen a német rendszer és mennyire vennének át, nem tudom, de vannak esti iskolák, ahova 16 éves kor felett lehet menni, kb bárkit felvesznek amíg van hely. Ezek nem a legszínvonalasabb helyek, de ha tanulsz, akkor rajtad múlik, hogy tudsz-e egyetemre menni.


Biztos vagyok benne, hogy német bizonyítvánnyal is tanulhatsz itt, valószínűleg le kell fordíttatni, de nem tudom, mi ennek a menete.


felvi.hu jó weboldal a felvételivel, egyetemmel kapcsolatos ügyekhez.

2023. szept. 27. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
*A pontrendszerhez annyit, hogy ugye 500 a max, nagyobb, nevesebb egyetemeken, népszerűbb szakokon mind 400 felett van a ponthatár, sokszor 440-470 pont között, ami nagyon sok, ezeket nehéz elérni.
2023. szept. 27. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Mar regen jartam iskolaba Magyarorszagon, de en ott föiskolat vegeztem. Most megneztem a neten, föiskola meg mindig letezik. Pl. Epitöipari Müszaki Föiskola. Gondolom a föiskola elnevezes Hochschule-nak felel meg, bar Svajcban az ETH (Eidgenössische Technische Hochschule) egyetemnek felel meg. Szoval a föiskolak 3 evesek, az egyetemek 5 evesek. Az orvosi 6 eves. Mindkettöhöz erettsegi (Abitur) kell, es felveteli vizsga.
2023. okt. 2. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Utolsó kérdésedre tudok leginkább válaszolni, a többire ahogy látom már kaptál választ.

Magyarországon a gimnázium 9.-től 12.-ig tart, 11.-12.ben tanulsz emelten. Ha még nem vagy 16 amikor beiratkoznál, akkor tudsz nappalin, rendesen beiratkozni. Mivel 16 után már nem vagy tanköteles, így utána csak estin tudsz érettségizni, ami ahogy már írták nem túl színvonalas.

Azt is el tudom képzelni, hogy hiába végezted el kint a 10.-et, mivel más a tanterv, ezért egyel lejjebb tesznek, tehát lehet itt újra kell csinálnod a 11.-et. (barátnőm Angliából jött, nála így volt pl)


Egyetemhez még annyit fontosnak tartok megemlíteni, hogy egyes szakokhoz vannak tantárgyi követelmények. Pl orvosihoz emelten kell érettségizned bioszból és kémiából/fizikából. Joghoz asszem töri kell emelten + másik tantárgy (pl magyar, idegen nyelv).

2023. okt. 2. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!