Budapesti Gazdasági Egyetemről vélemények? Sajnos a Corvinus nem sikerült, pótfelvételin beadtam a BGE-re, de vagy újrafelvételizek a Corvinusra vagy átvetetem magam. Jöhet Corvinusról is vélemény :)
Oké a GPME az egy másik történet. Nagyon nehéz szak. Ha nem vettek fel egyből, akkor nem is érdemes erőltetni, mert ez elit gimnáziumok kitűnő tanulóinak való szak, nagyon elméleti, nagyon sok matekkal.
Makroökonómiai elemző nagy valószínűséggel nem leszel a BGE psz után, viszont nem is gondolom, hogy az lenne az elsődleges célod. A pénzügyben meg rengeteg lehetőséged van -- ha tényleg a quant irány érdekel (amiben a GPME-sek hasítanak), akkor elmész a BGE-s alapképzés után egy biztosítási és pénzügymatematikai mesterszakra és kb. ugyanott vagy. Addig mire te végzel, rengeteg adattudány / data science mesterszak lesz, és külföldön már most is vannak econometrics, quantitative finance stb. mesterszakok.
Szóval a helyedben most arra törekednék, hogy az alapokat minél jobban megtanuljam, és ahogyan a 12. írja, a munkához szükséges legfontosabb skilleket rendesen tanuld meg.
Én a multiról tudok nyilatkozni, a mi osztályunkon (nagy multi stratégiai osztálya) dolgozott 3 BGE-s, talán 3 Corvinusos, legalább 5 PTE-s (elég, ha egy vezető lesz PTE-s és máris lejteni kezd a pálya... de amúgy tényleg jó a PTE) a többiek meg mindenféle kisebb egyetemről. És nagyon sok BGE-ssel találkozom ma is, még külföldön is, sőt a külföldön dolgozó magyar vezetők között is. (Én is külföldön vagyok menedzser azóta -- a BGE-s diplomámmal.) Szerinted...?
A GPME sajnos családi ok miatt nem sikerült, édesapám halála közbeszólt az érettségi felkészülés közben, nem bírtam tanulni. Nagyon tetszett a szak, a mintatanterv alapján is. Ezért gondolkodom az átjelentkezésen is majd.
Akkor tényleg megnyugtató hogy nem "gagyi" egyetem :)
Oké tehát. Fontos megérteni, hogy a közgazdaságtan egy nagyon szerteágazó dolog. Klasszikus értelemben a közgazdaságtan egy társadalomtudomány, amely a szűkös erőforrások melletti versennyel foglalkozik. Ennek azután vannak különböző realizációi, pl. makroökonómiai (amely a társadalmi alrendszereket elemzi), mikroökonómiai és azon belül vállalatgazdasági (ez a pénzügyhöz vagy gazdálkodás és menedzsmenthez áll közel) vagy az egyéni döntésekkel foglalkozik (ez a marketing).
Hogy ezek közül pontosan mi fog téged érdekelni, azt nehéz így megmondani, de hidd el, a GPME -- azon túl, hogy nagyon jó matematikai alapokat ad, de azt vérrel és verítékkel -- nem mindenkinek való. Nagyon sok benne a játékelmélet és a makroökonómiai okoskodás. Ez egyébként rendben van, de nem dől össze a világ, ha nem GPME szakra jársz.
A pénzügy inkább az alkalmazott irányba tolódik, de viszonylag sok benne a statisztika és a matek, ami jó alapokat ad egy erős mesterszakhoz. A GPME-hez képest ez mindenképpen egy előny, mert a GPME-n ott fogsz rohadni 5 évig, akár akarod akár nem, és ha Erasmusra is mész, akkor meg 6 évig... Egy jó pénzügy alapszak után meg mehetsz pénzügy mesterszakra, számvitel mesterszakra, MBA-re, biztosítási matekra, alkalmazott közgáz mesterre, quantitative finance-re (külföldön), vagy elte survey statisztikára, vagy ökonometria vagy data science mesterszakra (leginkább külföldön) stb. Pont az az előnye a bolognai rendszernek, hogy enged szakosodni, sokkal nagyobb szabadságot biztosít, mint az 5 éves osztatlan szakok.
A gyakornoki állásokra neked kell pályáznod. Nem tudom pontosan hogy megy ez mostanában a BGE-n, de mindig keresnek gyakornokot a befektetési bankok, nagy multik stb. Legyél ezügyben proaktív, nézegesd meg mik vannak, és menj fel a nagy cégek (Telekom stb.) honlapjára is, nézegesd meg milyen gyakornoki programjaik vannak.
Ami még szuper hasznos, rászokni arra, hogy Google, Meta stb. certifikációkat gyűjts a Courseráról. Például a Google Data Analytics Certificate specialization biztosan nem árt meg, viszont jól mutat a CV-dben akkor is már, amikor gyakornoki állást keresel: [link]
Használd ki azt a remek lehetőséget, hogy a BGE psz könnyebb egy negyed fokkal, mint a korvó GPME, és a felszabadult energiáidat fordítsd arra, hogy a magyar oktatásnál sokkal jobb minőségű és érthetőségű kurzusokat végezz a youtube-on, udemy-n, courserán (ez utóbbi ad certifikációt is, ha befizetsz), pl. [link]
Ui: rossz linket másoltam ki a google-ből, ez a jó link: [link]
de ez csak egy példa volt, a lényeg, hogy érdemes ilyen plusz kurzusokat is végezni diákként (is), mutatja az érdeklődést, és új ismereteket is szerezhetsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!