Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért utálod az irodalmat?

Miért utálod az irodalmat?

Figyelt kérdés
2023. júl. 1. 17:57
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
75%

#9: Azért a könyvpiac általad leírt állapotával nem teljesen értek egyet. Valóban sok a tömegfogyasztásra szánt gyenge ponyvaregény a könyvpiacon, de azért nem kell megszakadni a válogatásban annak sem, aki minőségi szépirodalmat szeretne olvasni. Irodalmilag színvonalas regények és verseskötetek is jelennek meg rendszeresen, magyar és nemzetközi szerzőktől is. Annyi biztosan, hogy a legelvetemültebb és legigényesebb könyvmolyoknak is mindig lesz újabb és újabb olvasnivalójuk, arról nem is szólva, hogy a régebben íródott minőségi könyveket is gyakran újra kiadják. Ha pedig valakinek nincs pénze, vagy olyan könyvet szeretne olvasni, amit legutoljára több, mint 20 éve adtak ki, annak ott vannak a könyvtárak.


Mindig is voltak tehetségtelen íróktól származó fércművek és ponyvaregények a könyvpiacon. Most is, húsz éve is, és száz éve is. Nekem alkalmam volt a nagyapám egyik közeli rokonának a régi könyveit átböngészni, hát ne tudd meg, micsoda pocsék regények is megjelentek (azóta rég elfelejtett szerzőktől) a két világháború között.


Akinek van érzéke hozzá, annak elég belelapozni a könyvesboltban egy könyvbe, és két oldal után érzékelhető a színvonal. Vagy egy másik módszer, ha valaki megnézi az irodalmi folyóiratok rovataiban olvasható kritikákat, s ezek alapján választ. Ezeket is el lehet érni egy nagyobb könyvtárban, nem kell értük pénzt sem kiadni. S akkor még nem is szóltam arról, hogy meg lehet nézni, hogy a rendszerváltás óta melyik magyar szerző kapott Déry Tibor- vagy József Attila-díjat, vagy melyik angol szerző kapott Booker-díjat, vagy kik kaptak irodalmi Nobel-díjat; mert ezeket nem szokták érdemtelenül odaítélni.


Egyébként pedig szerintem még ponyvaregényt olvasni is jobb, mint egyáltalán nem olvasni. Az olvasás ugyanis fejleszti a képzelőerőt, s emiatt százszor jobb, mint a tévé képernyőjét bámulni, ahonnan egyébként is szinte kizárólag kultúrszemét árad az emberek lelkébe.

2023. júl. 2. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

8-as válaszoló, neked aztán fogalmad sincs, hogy miket zagyválsz össze. A gondolkodó embert (kezd kihalni) mindig is érdekelték ezek a témák: születés, élet, öregedés, elmúlás, halál, túlvilág, emberiség célja, eredete, politika, háború, történelem, szerelem, család... a költők pedig éppen ezekről írnak, a legkülönbözőbb formában, szimbólumok, toposzok, költői képek, alakzatok mögé rejtve a mondanivalót, s aztán a befogadó, azaz az olvasó a saját élethelyzetére szabja, miközben értelmezi.

Pl. Ady jól írt az elnyomó, zsarnoki rendszerről, bírálta a magyarság tunyaságát, semmittevését, Petőfi Szeptember végén című versében úgy ír az elmúlásról, hogy még én magam is beleborzongok, pedig eléggé zsenge korban vagyok még, de igenis foglalkozni kell ezekkel a témákkal, ettől vagyunk emberek.

febr. 11. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!