Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért utálod az irodalmat?

Miért utálod az irodalmat?

Figyelt kérdés
2023. júl. 1. 17:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
53%
Kifejezetten imádom.
2023. júl. 1. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
38%

10 éve érettségiztem.

Jogász vagyok, eddig semmi hasznát nem vettem a magyar iskolában tanított irodalomnak.

Ha rajtam múlna, gimiben nem heti négy irodalom lenne még tizenkettedik osztályban is, hanem jogi alaptan, közgazdaságtan, mentál higénié, pszichológia, informatika (ami alatt nem a word használatát értem, 50 évvel ezelőtti, felesleges programnyelvekkel...). Ezeken kívül a nyelvoktatás színvonalán kellene javítani.

Ez csupa olyan javaslat, amitől elveszi az időt Radnóti és Petőfi.

2023. júl. 1. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
48%

"Ez csupa olyan javaslat, amitől elveszi az időt Radnóti és Petőfi."

Neked tényleg felesleges volt az irodalom.

2023. júl. 1. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
40%
Nem csak nekem volt felesleges, hanem minden középiskolásnak az 8. osztálytól felfele.
2023. júl. 1. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
59%
Miért utálnám?? Mi okom lenne rá? Sőt, szeptembertől magyar szakos egyetemista leszek; van még kérdésed? 😄
2023. júl. 1. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
64%

"Nem csak nekem volt felesleges, hanem minden középiskolásnak az 8. osztálytól felfele."

Ez nem igaz. Voltak köztük értelmesek is. A gimnázium pont attól nem szakmunkásképző, hogy nem csak egy szakmához szükséges ismereteket akar átadni, hanem némi kultúrát is akar a tanulók agyába csöpögtetni. Elhiszem hogy te ezt feleslegesnek tartod - nálad nyilván az is volt -, de hidd el, teljesebb életet él az az ember, aki képes értékelni a művészetet! A művészet inspiráció, útmutatás, segítség a mindennapokban...

2023. júl. 1. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
69%

#2, mondjuk az irodalom tanítása, ha normálisan csinálják sokkal többről szól, mint az egyes költők műveinek és életrajzának bemagolása. Célja lenne az is, hogy segítsen megtanulni a szövegértést és értelmezést. Nem csupán alapszinten, tehát, hogy értsd amit oda írtak és ki tudd belőle szedni az alap, téged érintő információkat (sajnos egyre többeknél már ez is gondot okoz), de ennél magasabb szinteken is. Egy gimnáziumot végzett ember jó lenne, ha képes lenne értelmezni egy költő képet, metaforát, utalást stb... és meglátná azt ami nincs leírva a szögeben in concreto, hanem csak utalnak rá. Az se árt, ha az ember megérti a mögöttes mondandót vagy éppen észleli az iróniát. Aki sokat olvas normális irodalmat, annak nő a szókincse, igényesebben választékosabban tud fogalmazni élő szóban és írásban is.

Ezek szerintem a mindennapokban igencsak hasznos dolgok, amiket pont az irodalom órákon kellene elsajátítani.

2023. júl. 1. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
51%
Mert unalmas, értelmeten és sehol nem lehet használni. Senkit nem érdekel az irodalom. Őszintén ha van is valami hasonló előadás az egyetemen oda beül az a 3 fél lábbal a koporsóban lévő professzor meg 2 fanatikus kiégett, akinek ennyi az élete öröme. Amit a #2 írt azt szétadom. Idegen nyelv, informatika, jog, közgazdaságtan, meg még hozzátenném a természettudományokat (megreformáltan). Ezeknek van értelme és jövője nem a sokszáz éve halottak irományainak, aminek semmi hatása a jelenre és a jövőre. Akit annyira érdekel majd elolvassa, aztán élvezkedik rajta egymaga, emiatt felesleges megnyomorítani generácók sorozatát, és húzni mindenkinek az idejét.
2023. júl. 1. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
73%

Nekem nem volt /nincs vele különösebb bajom, inkább csak azzal, ahogy tanítják és ami "övezi" a társadalomban.


Mindig jó voltam irodalomból, szerettem olvasni, volt érzékem a műelemzéshez (93%-os érettségit írtam belőle anno).


Viszont sosem értettem, hogy miért hurcolnak meg valakit azért, ha irodalom vagy történelem területén nem rendelkezik a megfelelő lexikális tudással. Leírják a legtöbb embert és butának tartják, ha nem vágja az idézeteket, műcímeket, szerzők nevét, évszámokat, miközben sok "humán agy" egy másodfokú egyenletet nem képes megoldani. Komolyan, ha valaki a praktikus, természettudományi tudás tekintetében ennyire életképtelen és hülye, milyen alapon bírál másokat, akik egyébként haszontalan információkat nem képesek puffogtatni?


A másik a könyvpiac. Minden szart kiadnak, gusztustalanul színvonaltalan irományokat találni, egy csalódás a legtöbb. Mindenki rinyál, hogy aki olvas, az mekkora szent ember, természetesen az olvasás csak regény formájában történhet, publikációk és szakkönyvek kilőve. Ez régen lehet, hogy megállta a helyét, de amilyen moslék könyvek vannak a boltokban, sok ember jobban jár, ha csak Facebook kommenteket olvas meg gyakorit. Pedig ha valami, az nem a színvonal csúcsa az írott források tekintetében. És mindezt miért? Mert nem az igazi művészek érvényesülnek, hanem akinek van pénze és ismerőse. Nagyon klassz, minőségi irományokat találni online... A hobbiírók jelentős részének a lába nyomát nem csókolhatnák azok az emberek, akiknek jelent meg könyve nyomtatott formában (tisztelet a kivételnek). Szóval az irodalom köré épülő okafogyott sznobság az, amit nem értek és nem támogatok semmilyen formában.


És egyébként attól, hogy egy mű régi, nem lesz jó. Ezer jobbat lehetne olvasni néhány kötelező olvasmánynál is.


A tanítás formája meg... Mindannyian átéltük a versmagolás örömeit és egyes költők élettörténetének darálását. Nálunk évszámokat kellett tudni betéve, hogy az ipsével mi történt milyen évben. Verselemzésnél sok dolog lógott a levegőben, mert tényeket tanultunk, nem összefüggéseket. Ez ebben a formában élvezhetetlen és haszontalan. Pedig nem kellene szükségszerűen így tanítani.


Részemről ennyi.

2023. júl. 2. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
82%
Mert egyszerűen nem érdekel, de ugye azért ott kellett ülnöm nekem is irodalmon, holott már akkor tudtam, hogy egyáltalán nem fogok később se azzal foglalkozni, hogy Petőfi mikor írta ezt és azt, meg hogy épp elemezgessem a Kőszívűt.
2023. júl. 2. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!