Egyetemen milyen költségekre számítsak?
Sziasztok, ugye jelentkeztem egyetemre, és mivel viszonylag tisztességes pontszámot szedtem össze, remélhetőleg fel is vesznek. Az a kérdésem, hogy milyen kiadásokra kell számítani? Az étkezést, ruházkodást nem számolom ide, mert az akkor is van, ha mondjuk nem iratkozok be. Most csak azokat a költségeket keresem, amik kifejezetten a sulival függnek össze. Segítenétek összeszedni?
Ami nekem eszembe jut:
Esetleges költségtérítés
Utazás egyetemre és onnan haza
Tankönyvek (gondolom, ez szakonként is változik, hogy mennyi a papír alapú tankönyv, amit meg kell venni, ugye?)
Papírra szeretek jegyzetelni, úgyhogy nem vennék emiatt laptopot, csak füzeteket, jegyzettömböket - vagy ez hülyeség és kellene? (Asztali gépem nyilván van.)
Táska? Aki nem hord laptopot, az manapság milyen táskával jár egyetemre? Mi lenne praktikus?
Könyvtári beiratkozás szükséges lesz, ugye?
Mi az, amit kihagytam? Ha ez számít, nem leszek kollégista.
Két szakon tanultam eddig, nekem ezek a tapasztalataim:
-könyveket, jegyzeteket sosem kellett vennem, vagy megvolt évfolyamszinten szkennelt változatban vagy az egyetemi könyvtárban, vagy online valahol (scribd például). A tárgyak 95%-ának teljesítésére az órai anyag elég volt.
-a közlekedés valóban kerülhet pénzbe
-hogy mire jegyzetelsz, az nagyon ízlés kérdése, én sokat jegyzeteltem laptopon, mert sok darálós tárgyam volt, amin esélytelennek tűnt kézzel, papírra gépelni. A matekos, rajzolós tárgyakat papírra írtam, később kaptam ajándékba egy tabletet, aminek eleinte ellene voltam, a végére meg már levegőt sem tudtam venni nélküle és mindent azzal jegyzeteltem (vagy tollal vagy billentyűzeten). Ennek kapcsán felmerülő költség lehet még a tanulásra szánt jegyzetek nyomtatása. Sokan nem tudnak gépen tanulni és kell a lapozgatás élménye nekik. Eleinte nagyon-nagyon sokat nyomtattam, hogy utána kihúzgáljam és összefirkálhassam a jegyzetet. Aztán ezt is leváltotta a tablet. :)
Szóval szerintem írószerre költöttem a legtöbbet
-táskát nem vettem kifejezetten egyetemre, bármelyik utcára is használt női táska jó a célra, fiúknak oldaltáska/hátizsák volt. Nem kell nagyon semmi, ha nem szeretsz kv-t venni, akkor max annyi lehet a szempont, hogy egy termosz vagy palack víz beleférjen.
-nem szükséges beiratkozni a könyvtárba. Az egyetemi könyvtár hallgatóknak nálunk ingyenes volt, a fszekbe meg csak tanulni jártam, de a második szakomon már az is kikopott. Ez abszolút opcionális.
Ami eszembe jutott: Neptun
Pótleadásért és második pótvizsgáért fizetned kell a legtöbb helyen, bizonyos kérvényekért, a diákigazolvány is valami minimális összegbe kerül majd. Ha önköltségesre mész, akkor a tandíj egyértelműen. Készülj majd némi pénzzel erre is. Kötelező tesi szokott lenni sok szakon, bizonyos sportágak szintén pénzbe kerülnek a teremhasználat miatt.
Egyetemi rendezvényekre ha szeretnél menni, annak a költségével is számolj. Nem érdemes teljesen kimaradni szerintem, néha nézz el kolis meg hasonló bulikra. 😊
Napközbeni kaja, nasi. Írtad, hogy a kaja az nem számít, de igazából de. Más életvitel, lehet, hogy más költségekkel jár. Napközbeni kv, közös ebéd valamilyen kifőzdében ahelyett, hogy vinnél kaját... Eleinte sok órád lesz, akár egész nap benn kell lenned, előfordulhat, hogy inkább veszel valamit készen, minthogy otthonról cipeld. Főleg ha fárad az ember agya és muszáj cukrot meg valami koffeint bevinni, különben azt sem tudod, milyen nyelven beszélnek már... 😅
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!