Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ezzel a végzettséggel lehet...

Ezzel a végzettséggel lehet ebben dolgozni?

Figyelt kérdés
Alapfokú pszichológia diplomával lehetek olyan pszichologus akihez terápiára járnak, teszteket tölt ki stb?

2023. jún. 28. 10:25
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem. Az MA után sem lehetsz még terapeuta, csak tanácsadó. Az alapszakkal viszont semmire nem mész önmagában.


Ha terapeuta szeretnél lenni, akkor még az MA után kell csinálnod klinikai szakképzést és utána terapeuta képzést.

2023. jún. 28. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Akkor alapfokú végzettséggel hol lehet elhelyezkedni?
2023. jún. 28. 11:00
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

#2

Kb. sehol, legalábbis az alapján, amit én hallottam.

Én úgy tudom, hogy a pszichológia az a szak, ahol az alapfok semmire sem elég.

De az #1-es biztos javít, ha rosszul tudom.

2023. jún. 28. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Felvin úgy láttam, hogy lehet rendes pszichologuskent is dolgozni alapszakkal
2023. jún. 28. 11:13
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem lehet vele dolgozni pszichológiai szakmában. Az alapszakos végzettség neve: viselkedéselemző. Nincs ilyen munkakör. Az MA-s végzettség neve pszichológus, de az még nem terapeuta. A bölcsész alapszakok nagy része önmagukban nem ad teljes szakmát. A bolognai rendszer óta szedték szét a rendes 5-6 éves képzések egy részét alapszakra és mesterszakra. Azóta van ez a probléma a pszichológia szakkal. Ezt a szakot nem kellett volna szétszedni, mert az alapszak önmagában nem elég, a mesterre pedig csak pszichós alapszakkal lehet menni. Szóval a pszichológia szakra érdemes úgy tekinteni, hogy 5 éves képzés.
2023. jún. 28. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Ahogyan az 5-ös mondja.
2023. jún. 28. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
És ha a mesterszak is megvan utána lehet már benne dolgozni?
2023. jún. 28. 11:59
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Ezt is hagyhatták volna 5 éves osztatlan képzésnek, ha semmi sem ér önmagában, nettó ökörség volt szétszedni.
2023. jún. 28. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Az 5 év után, ha klinikai szakirányon csináltad a mestert, akkor tanácsadóként dolgozhatsz, de az még nem terapeuta végzettség. Pl. egy iskolapszichológus is csak tanácsadást csinálhat. A komolyabb eseteket tovább kell küldenie egy terapeutához. A terapeuta végzettséghez még ráképzések kellenek a mester után, mert az extrém nagy felelősség és ott már jobban szűrik is, hogy ki végezheti el.


Tehát a pszichoterapeuta végzettség megszerzése nagyjából ugyanannyi időbe telik, mint az orvosit megcsinálni, rezidenssel együtt, mert ugyanakkora felelősség.

2023. jún. 28. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Mesterképzést végzett pszichológusként rengeteg olyan dolog van, amit nem csinálhatok a munkám során. Az alapképzés semmire sem elég, ez egy "rejtett osztatlan képzés". Viselkedéselemző diplomát kapsz a BA után, olyan állást meg még soha sehol nem hirdettek meg. Pszichológus diplomát az MA elvégzése után kapsz.

Ha az 5 év egyetemmel megvagy, akkor el kell kezdeni továbbképzésekben gondolkodni. Vannak szakképzések (amik 2-4 évesek), illetve módszerspecifikus képzések. A módszerek mindig jól jönnek, fontos őket csinálgatni, de úgy igazán nem adnak magasabb végzettséget. Ahhoz a szakképzés kell, oda viszont nem egyszerű bejutni.

A tanácsadóihoz kell munkatapasztalat, tehát nem kezdheted el egyből az egyetem után, és egy 2 éves képzés.

A klinikai szakképzés 4 éves, ráadásul nagyon nehéz bejutni, és olyan munkahely kell hozzá, ahol klinikai jellegű munka folyik (magyarul kórház, ahova kezdőként csak akkor vesznek fel, ha protekciód van, vagy esetleg pedagógiai szakszolgálat, de ők nem feltétlenül tudják ezt támogatni). Ez a szakképzés szükséges ahhoz, hogy pl. mentális betegekkel is foglalkozhass, de itt is sok olyan dolog van, ami már pszichiáteri kompetencia. És nem csak a gyógyszerfelírásra gondolok.

Mindenhol előny, ha van már X extra képzettséged vagy ilyen-olyan tapasztalatod, de semmilyen képzés nem olcsó az egyetem után. Itt többszázezres-milliós összegekről van szó összesítve.

Ha tehát megvan az 5 év egyetem és a 4 év klinikai szakképzés (ami nem 9 évbe telik, mert lényegében esélytelen, hogy az egyetem után felvegyenek klinikaira), akkor elkezdhetsz pszichoterapeutának tanulni, és egy konkrét pszichoterápiás módszerben kiképződni.

De a mesterdiploma is feljogosít arra, hogy tanácsadóként dolgozz, így sok kezdő megy pl. iskolapszichológusnak vagy pedagógiai szakszolgálatokhoz, ahol jó esetben csapatban lehet együtt dolgozni, tanulni az idősebb, tapasztaltabb kollégáktól. Járhatnak hozzád gyerekek vagy szülők, és bizonyos teszteket is fel lehet velük venni, de ez nem terápia. Nem olyan könnyű munka ez, mint egyesek gondolják, hiába ez a "ranglétra legalja", mert a fizetés alacsony, és a többség továbbáll, amint szerez elegendő képzettséget és tapasztalatot. Egyetem után egyből magánba menni viszont teljesen etikátlan, akkor is, ha ez egyeseket nem érdekel, és nulla gyakorlati tapasztalattal osztják az észt jó pénzért. Aztán csodálkozunk, miért van ennyi panasz a pszichológusokra... Szóval az a lényeg, hogy ez egy olyan pálya, ahol évtizedekig, kis túlzással életed végéig folyamatosan képezni kell magadat, és csak egy mesterdiplomával sem csinálhatsz valódi terápiát.

2023. jún. 28. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!