Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Pestre vagy Pozsonyba éri meg...

Pestre vagy Pozsonyba éri meg jobban fogorvosira menni / továbbiakban élni?

Figyelt kérdés

Szlovákiában élek és nem tudok dönteni, hogy hova menjek továbbtanulni. Pozsonyban a fogorvosi 6 év, nehéz bejutni, de ha bent vagy, akkor már nem valószínű, hogy kidobnának. Az oktatás viszont nem olyan színvonalas, mint Pesten, kevés a gyakorlat is nagyon, szinte semmi. Pozsony nagyjából 40 perc autóval és van lakásom az egyetemhez közel.

Pestre viszonylag könnyű külföldiként bekerülni, csak különbözeti vizsga kell. De mivel egy sokkal színvonalasabb iskola a Semmelweis, félek, hogy esetleg kidobnának, mert esetleg hiányzik, hogy én nem ugyanazt , ugyanolyan szinten tanultam, mint a magyarok. Pest nagyjából 2 óra tőlünk autóval. Maga a város, Pest viszont sokkal jobban vonzza a szívem, mint Pozsony.

Az is egy szemszög, hogy Magyarországon tényleg annyival kevesebbet keresnek a fogorvosok, mint nálunk? Egy magánrendelővel Pesten csak nem lehet átlagosan keresni…

Válaszodat előre is köszönöm!



2023. máj. 14. 21:28
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
A kezdőtőke nem lenne baj, Pesten albérletet nem okozna gondot fizeteni, és egyetem után bármikor magánpraxist nyitni. Szerencsére ilyen téren minden támogatás megvan otthonról.
2023. máj. 14. 21:58
 2/14 anonim ***** válasza:

Az egyik meghatározó dolog az, hogy egyaltalan hova vesznek fel. Mert mindket helyre beadhatod a jelentkezesedet, vagy talan meg is tetted.


Ha a Semmelweisre felvesznek, es ugy erzed, h nincsenek meg a jo alapjaid, azt talan meg be lehetne hozni a tanulmanyok megkezdese elott. A tanulmanyaid soran joval tobbet is kell tanulnod majd annal, es rovidebb ido alatt.


Vagy pedig a pozsonyi egyetemrol kulonbozeti vizsgaval atvesznek? Arra is fel lehet keszulni. Jo sokat kell, es akkor ilyen modon hozod be az esetleges lemaradast.


Az, h van lakasod Pozsonyban az egyetemhez kozel, nagyon nagy elony, de nem minden. Azt a lakast el lehet adni, es lehet Pesten is venni, nyilvan talan egy kulso keruletben egy kicsi panelt... nem ismerem az ottani lakasok erteket. De csak akkor erdemes ezt tenni, ha van ilyen komoly celod a valtoztatasra, es a Pesten maradasra. Fogorvos hallgatokent viszont nem tanacsos a messzirol bejarkalas az egyetemre, ezt is figyelembe kell venni. Talan kaphatnal kollegiumot, mig a lakasodat kiadhatod, akar hol is legyen az.


Ha Pest jobban vonz, mint Pozsony, akkor erre csak azt tudom mondani, barmikor johetsz, szivesen latunk, akkor is, ha majd itt tanulsz, akkor is ha csak turistakent vagy vendegkent jossz. A tanulmanyaid soran nem sokat fogsz sajnos a varosbol elvezni, de valamennyit biztosan. Valoszinuleg annyit nem, amennyit szeretnel. De ha ugyes vagy evkozben, akkor a nyari szunet ott marad neked szabadon a city-ben.


Az egyetemi gyakorlat nagyon fontos szempont. Viszont amennyiben megis Pozsonyban végzel, mint ahogyan masok is tették már elotted, valahogyan csak fogsz szerezni gyakorlatot, es azutan kesobb is atjohetsz dolgozni.


A fogorvosok Magyarorszagon is es Szlovakiaban is jo egzisztenciat tudnak felepiteni maguknak, nincsen oriasi kulonbseg. Nyilvan ha nem fogorvos dinasztiabol szarmazol, es nem orokolsz meg egy praxist minden felszerelessel egyutt, akkor mindket helyen valamennyire nehez elindulni, de azutan szepen meg fogsz tudni élni, ha nem csinalsz nagy baromsagot.


Az, hogy 40 perc vagy 2 ora alatt ersz haza kocsival, szinten nem sokat jelent, mert a vizsgaidoszakban orulsz, ha levegot tudsz venni. Valoszinuleg nem fogsz tudni sokat utazgatni. Ha pedig igen, akkor nem ezen fog mulni.


A penz latom nagyon erdekel. Erre azt valaszolnam, hogy ott elj, ahol jobban erzed magad, es ahol teged jobban megbecsulnek! Nem fogod megerezni az anyagi kulonbseget annyira, mint amennyire jobban kedveled majd az egyik helyet a masikkal szemben.

2023. máj. 14. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Bocs, a kommentedet nem lattam, mert kozben irtam :-) Haaat, tolts el hosszabb idot Budapesten, es menj be a SOTE-ra is!
2023. máj. 14. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors választ, nagyon sokat segítettél!

Még lenne 1-2 kérdésem, sokat segítene ha ugyanilyen hasznosan tudnál válaszolni😅

2023. máj. 15. 15:58
 5/14 A kérdező kommentje:

Nagyvonalakban el tudnád mondani, hogy hogyan működik a pontszámítás felvételinél, miket számolnak bele, különbözeti vizsga stb? Főleg hogy következő iskolaévtől valamik változni is fognak.

Szerinted a pesti egyetem tényleg annyival nehezebb lenne és többet kellene tanulni, mint Pozsonyban a Komenskýn?

Nagyon sok embert kidobnak az évek alatt? Az első 2 év tényleg vízválasztó, és utána már nem nagyon valószínű, hogy kiesnél?

2023. máj. 15. 16:11
 6/14 A kérdező kommentje:
Bocsánat, hogy ennyit kérdezek, csak állandóan ezen jár az eszem, hetek óta aludni sem tudok miatta és megállás nélkül fogyok a stressztől. Még 1 évem hátra van a gimiben, és most nyáron mindenképp sürgősen el kell kezdenem készülni valamelyik egyetemre. Mindkettőre őszintén szerintem szinte lehetetlen bekerülni, és talán nem is éri meg ezt megcélozni, mert a végén még sehova sem vesznek fel.
2023. máj. 15. 16:18
 7/14 anonim ***** válasza:

Azt gondolom, az orvosi/fogorvosi szakma az egy hivatas is egyben. Vele tehat nemcsak egy diplomat szerzel, amit zsebre tehetsz, amikor megvan. Ha ezt valasztod, es ez a celod, valamint megvannak a kepessegeid es a hajlandosagod is a tanulasra, akkor nem mondhatsz ilyet, hogy lehetetlen bekerulni, hiszen sokan masok is bekerultek mar, es elvegeztek az orvosi egyetemet. Lattunk mar ilyet :-)


A kepzesrol nem sokat tudok, de vannak ismeroseim, akik kepesek voltak vegig csinalni a SOTE-t, es azt mondtak, h nincs olyan, hogy majd konnyebb lesz. Olyan van, h mar megtanultak alkalmazkodni a tengernyi tananyaghoz es a vizsgakra hatekonyabban tudtak mar tanulni, es mar felismertek, h sok mindenen tul vannak, de meg sok minden all elottuk. De nyilvan ha mar otodevig/hatodevig eljutottal, akkor be is tudod fejezni. Az orvosi, fogorvosi, gyogyszeresz kar azert egy hatalmas kuzdelem, nemigen csinaljak meg csipobol. Aki jol tudja a celjat, azt az viszi, hajtja elore. Aki bizonytalan, az hamarabb feladhatja. Fogalmam sincs, h mennyien buknak ki a szakrol, ezt a kerdest majd ird ki kulon, hatha fogorvos hallgatok tudnak valaszolni ra. Tobb kerdes van itt a SOTE-val es a tanulmanyokkal kapcsolatban, olvasgasd at oket!


Szerintem ha ezt akarod, es kemenyen a fejedbe veszed, valamint nagyon jo eszu vagy, akkor csak meg kell tanulnod hatalmas mennyisegu anyagot tanulni, es eros akarattal ki kell tartanod. Kb. ez a titka, h mindig a szemed elott lebeg a cel. Egyaltalan nem lehetetlen bejutni sem, elvegezni sem, de az biztos, h van, amikor az ember igy erez ezzel kapcsolatban. Sajnos orvosi egyetemeken mindig tortenik bekattanas, ongyilkossag. De azt mi kivulrol nem tudhatjuk, h az illeto mennyire volt labilis, mi allt a hatterben, szoval ez ne tantoritson el a szaktol.


A multkor veletlenul rabukkantam egy regebbi youtube videora, ahol kozepiskolasokkal "reklamoztak" egy kozepiskolat. Biologia ora volt eppen, azt hiszem a 11. evfolyamon. (ez itt a 3.gimnaziumi ev a 4-bol.) Azok a diakok, akiket megszolaltattak, es azt valaszoltak az interju soran, h azert mentek oda, mert orvosira keszulek, mar azota mind elvegeztek az orvosit. Direkt rakerestem a nevek alapjan:-) Ok mind tudtak mar ilyen fiatalon, h ez a celjuk. Keszultek is ra rendesen, es el is ertek.


Oszinten, en nem tudok olyanrol, h Szlovakiabol kulonbozeti vizsgaval atvesznek magyar orvosi egyetemre, fogorvosi szakra. Lehet, hogy igy van, fogalmam sincs, ezt te irtad igy. Nem tudom hogyan mukodik, vagy lehetseges-e egyaltalan. Nalunk az egyik egyetemrol a masikra nagyon jo atlaggal es nagyon jo indokkal lehet atkerulni, es igen, elo is irhatnak valamibol kulonbozeti vizsgat, vagy ujravizsgazast. De akkor sem mindenki vag neki ennek, hiszen nem mindig van szabad allamilag finanszirozott hely azok szamara, akik valtani akarnak kepzesi helyszint. Szoval nem annyira egyszeru meggondolni magat az embernek. (De nem lehetetlen.)


A pontszamitast nem olyan konnyu elmagyarazni, a jovore nezve meg foleg fogalmam sincsen, ezert kuldok neked linket arrol, h hol olvashatsz rola. (Kicsit kesobb megkeresem.)


Nem ertem, h miert fogysz a stressztol akkor, amikor meg nincsen stresszelni valod. Most csak sajat magadnak csinalod a feszultseget, mi lesz akkor veled, ha majd mas teszi? Nincsen semmi problema, nem kell stresszelned. Meg akkor sem, ha nem vesznek fel elsore. Sosem tudhatod, h mit nyersz vele, ha lemaradsz, hiszen az Elet hatalmas rendezo:-)

2023. máj. 15. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Itt minden le van irva a felvetelirol, csak figyelmesen el kell olvasni. Ennel jobban talan senki nem tudja elmagyarazni neked, de ha meg kerdesed van, talalsz benne email cimet es telefonszamot, ahol felteheted.


felvi.hu Felveteli tajekoztato 2023 szept.


[link]


Hivatalos kiegeszites:


[link]


Pontszamitas 2023:


[link] /2_pontszamitas


Kulfoldi vegzettsegekrol:


[link] /5_kulfoldi


Pontszamitas valtozas 2024-tol (ez azert meg nem teljes info)


[link]


SOTE FOK: (fokent a felveteli reszt ajanlom, de amugy mindet.)


[link]

2023. máj. 15. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Haaat, a felvi linkek nem mind mukodnek, bocs, de a menubol ki tudod valasztani a megfelelot, amit keresel.
2023. máj. 15. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Arra nem tudok sajnos valaszolni, h a Pozsonyi Egyetem Fogorvosi Kara milyen szinvonalu, es h mennyivel alacsonyabb tudasszinttel vesznek oda fel embereket, ha egyaltalan igy van. Olyan embert/embereket kellene talalnod, akinek ebben sajat tapasztalata van. De meg akkor is csak egy-ket velemenyt hallottal, amibol nem lehet altalanositani. Azt tudom, h a SOTE egy nagyon jonevu, vilaghiru egyetem, a pozsonyi orvosi egyetemrol pedig nem is tudtam, h letezik, csak lehetett sejteni, h egy fovarosban azert megis talalhato egy ilyen intezmeny. De sokszor a hirnev nem minden. Vannak mas tenyezok is. Peldaul a kieses veszelye, a kulonbozo merteku stressz, az oktatok hozzaallasa, a tananyag felosztasa, a vizsgaztatas modja, a vizsgalehetosegek szama, stb, stb. Amirol meg mar szo volt, egy fogorvosi szak eseteben a gyakorlat nagyon sokat jelent a biztos elindulashoz. Persze a pacienseknek sem lesz mindegy, es ez a ketto nyilvan szorosan osszefugg :-)


Irj ki kerdest konkretan a pozsonyi egyetem fogorvoshallgatoinak cimezve. Szerintem egyik helyen sem egyszeru az orvosit elvegezni, mindig vannak szivatos tanszekek, tanarok, tantargyak. De en is valoszinunek tartom, h a SOTE kemenyebb es jobb szinvonalu.

2023. máj. 15. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!