Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Idén szerintetek többen vagy...

Idén szerintetek többen vagy levesebben jelentkeztek egyetemre?

Figyelt kérdés
2023. febr. 12. 14:08
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
40%

"Pont ettől félek, hogy az egyetem fogja eldönteni, hogy kit akar felvenni és kit nem."


Maximum 100 pontot adhst talán, ha jól olvastam egy egyetem, valaki 50-60-at írt. Ha 100-at is ad, a másik 400-at továbbra is tanulmányokból szedik össze, igaz kicsit változhat ennek is a számítása, viszont ez objektív marad. Szóval nem ezen múlik, viszont ha valaki jól szerepel, ezzel kicsit javíthat egy esetleges gyengébb érettségin.


"Egy főorvos szülő gyereke szerinted nem előnnyel fog indulni orvosin? "


Egyelőre azt se tudni nem lesz-e egy kialakított pontrendszer, amit közzétesznek, hogy mit néznek. Még csak találgatások vannak, és már spekulálnak néhányan, ez kár szerintem. Eleve biztos nem egyetlen ember dönti el, hogy mennyi pontot adnak, gondolom lesz több fős bizottság, esetleg külsős is be lesz vonva.


Ha meg már ennyire protekcióról beszélsz, egyes helyeken régen is volt, hogy érettségit gazdag szülők kevésbé értelmes gyerekei pénzes estin színötössel letették érdekes módon, és jobbat írtak, mint akik jó tanulóként saját sulijukban megírták. Vajon miért? Kettőt tippelhetsz.


Nekem az eddigi rendszer volt fura, hogy kettő érettségi jegy dönti el, hogy bejutsz-e egy szakra vagy sem, meg hogy az egyetemnek ebbe semmi beleszólása sem volt.

2023. febr. 12. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

"Ha 100-at is ad, a másik 400-at továbbra is tanulmányokból szedik össze, igaz kicsit változhat ennek is a számítása, viszont ez objektív marad. Szóval nem ezen múlik, viszont ha valaki jól szerepel, ezzel kicsit javíthat egy esetleges gyengébb érettségin."


Ha az orvosis példánál maradok, akkor bizony döntő lehet. Ugyanis akik ilyen pályára terveznek menni, azok általában kitűnőek, vagy max 1-2 négyesük volt évvégén és a középszintűeket is 90% körülire írják, tehát a tanulmányi 200 pontból általában mindenki megszerez legalább 190-et. Eddig a 2 emelt miatt fixen megkapták a 100 plusz pontot, tehát az emeltek százaléka döntött. Viszont azoknál se volt nagy a szórás, mert nagyon magas pontokkal lehetett bejutni és aki átlagban nem teljesítette a 65-70%-ot a két tárgyból, azt nem is vették fel. Tehát a 200 érettségi pontból is valójában 130-140 mindenkinek megvan és csak a maradék 60-70 pont volt a döntő. Ebből már látszik, hogy a szóbeli elbeszélgetésnek igenis nagy súlya lesz jövőre, hisz az is kb ennyit fog érni. Ha valaki az emelteket csak 60%-ra írja meg, de szóbelin max pontot kap, akkor ugyanott lesz mint egy 80%-ot elért diák, akit a szóbelin lepontoztak és ott mondjuk csak 20 pontot kapott meg a maximális 60-ból. Az a 20% nem tűnik soknak, de tudásban és belefektetett energiában óriási különbség van az emelt kémián/bioszon elért 60% és 80% között. És szerintem nagyon nem mindegy, hogy valaki azért jut be, mert kemény tanulással megdolgozott érte, vagy azért, mert valaki fia/lánya.


"Ha meg már ennyire protekcióról beszélsz, egyes helyeken régen is volt, hogy érettségit gazdag szülők kevésbé értelmes gyerekei pénzes estin színötössel letették érdekes módon, és jobbat írtak, mint akik jó tanulóként saját sulijukban megírták."


Középszinten lehetett ilyen, de emelten (ami ugye a döntő felvételi szempontjából) nem saját tanár javít/vizsgáztat. A javító tanárok azt se tudják, hogy kinek a dolgozatát javítják éppen, hisz nem névvel fut, hanem számmal. Azt meg pláne nem tudják, hogy az adott dolgozat "gazdája" milyen egyetemre készül. Ami pedig még ennél is fontosabb, hogy konkrétan le van írva, hogy minden egyes pont mire adható meg, ott nem lehet 30-40 pontokat elcsalni. Majd ha az egyetemi szóbelinél is kiadnak egy értékelési útmutatót, akkor valóban igazságos lesz a rendszer, de így azt vesznek fel akit akarnak.

2023. febr. 12. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:
Na többen jelentkeztek :D
2023. márc. 7. 17:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!