Szabad Bölcsészet szakkal mit lehet kezdeni, milyen mesterszakok, munkahelyek érhetőek el vele?
Remélem, hogy még nem késő válaszolni, mert tudok adni egy általános leírást a szakról. A szabad bölcsészet több tudományterületet foglal magában, azt hiszem, hogy az első félév után kell valamilyen specializációt választani (média, filozófia, esztétika, film, vallás, színháztudomány), viszont bármelyik specet is választod, lesznek átfedések (filmen rengeteg filót és esztétikát kell tanulni, esztétikán pedig a felsoroltak közül szinte mindent). A mesterképzést folytathatod ugyanazzal a specializációval, vagy választhatsz mást. Néhányan kulturális antropológián folytatták a mestert, és most művészetterapeuták, vagy irodalomtudományon, és most műkritikusok.
Fontos kihangsúlyozni, hogy a megélhetést ne a szabad bölcsészettel akard biztosítani magadnak. Nem véletlenül éri rengeteg támadás ezt a képzést, viszont sok az alaptalan kritika is. A formai részéhez még annyit fűznék hozzá, hogy az elszántabbak az egyetemen maradnak kutatni, és mire megkapják a doktorit, addigra már kiépítettek maguknak egy pályát és hírnevet felsőbb körökben, így mindig lesz "vevő" a szakmai tevékenykedésükre.
És akkor most jöjjön a lényeg. Egy intellektuális közegbe csöppensz bele, a társadalom egyik legprivilegizáltabb kisebbségébe fogsz tartozni. TGM fogalmazott úgy, hogy olyan munkát végez, amit más kívánni sem merne (egész nap könyveket olvas és elmélkedik). Igen, ez egy kiváltságos helyzet, és ezt fontos tudatosítani, főleg egy piacorientált, kapitalista társadalmi berendezkedésben, ahol értékelennek számít mindaz, amit nem lehet áruba bocsátani. Bármelyik specializációt is választod, ha komolyan veszed, akkor nagyon sok szellemi kihívással fogsz találkozni. Kapsz egy többdimenziós szemléletmódot, kritikus gondolkodást, rengeteg új ismeretet a társadalom működéséről, az emberi pszichológiáról, satöbbi. A tanárok többsége pedig egyszerűen zseniális.
Mind a mai napig belém van égve az a kép, amikor a folyosóról behívtak minket a szóbeli vizsgára, és Bacsó tanárúrnak mindig pipa lógott a szájából és a háttérben mindig Bach vagy Mozart szólt. Épp idén lett nyugdíjas, de sokunknak felejhetetlen élményt okozott, minden egyes óráján csak pislogtunk és tiszteltük a hatalmas tudását, látásmódját.
A szellemi kihívást azért hangsúlyoztam az előbb, mert ha alapból depressziós hangulatban vagy akkor egy természettudományos tantárgy nyilván nem lesz rád hatással, de egy öngyilkosságról és az élet értelmetlenségéről szóló kurzus már igen. Nem túl kellemes élmény, de cserébe nem leszel felszínes. Plusz, ha az életben szembesülnöd kellene pár fájdalmas meg ijesztő élménnyel, akkor tudsz majd olyan könyvek és szövegek után nyúlni, amik miatt kevésbé fogod magad egyedül érezni.
Az is ezerbiztos, hogy érzelmileg sokkal komplexebben fogod látni a világot, a kapcsolatokat. Sokan nem értik, hogy ebben mi a jó, vagy hogy ez mire jó, de ez egyáltalán nem baj. Ehhez a szakhoz szükséges egyfajta személyiségtípus, mint ahogy patológusnak vagy baleseti sebésznek sem megy el akárki, úgy a filozófia és az "underground bölcsészet" sem való akárkinek.
Ha szeretsz gondolkodni, a felszín alattit kapargatni, akkor meleg szívvel ajánlom a szakot. Viszont az senkit sem fog nagyon érdekelni, hogy hol és hogyan tudsz majd elhelyezkedni. Nem is nagyon téma ez. Ha neked ez releváns kérdés, akkor érdemes előbb vagy később egy olyan szakot elvégezni, ami stabil állást ad.
"Ezek a gazdasági szakok nem rendes egyetemi szakok, inkább csak emelt szintű OKJ-k, teljesen jó ötlet, hogy végezz valami igazi egyetemi szakot is"
Végül is egy olyan szak, amivel már vezető is lehetsz idővel és tapasztalattal, és nagyon jól fizető állások vannak már pályakezdőként is valóban "csak egy emelt szintű okj", teljesen logikus. Ellenben egy semmire nem való, munkaerőpiacon semmit sem érő szaknak valóban nagyon nagy értéke van. 🤣🤣
Egyébként az előző előtti nagyon jól leírta, ezt a szakot inkább úgy éri meg elvégezni, ha már stabil megélhetési hátere van valakinek, elhiszem, hogy ez egy nagyon jó, elméleti szak, hatalmas műveltség elsajátíthatóságával, csak sajnos valóban ez van, hogy egy kapitalista rendszerben monezizálható tudás kell mindenkinek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!