Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Egy alkén moláris tömege...

Padve kérdése:

Egy alkén moláris tömege 84g/mol. Számítsd ki az n értékét, írd fel a képletét, szerkezetét, két izomerét és nevezd meg őket? Írd fel az égési reakcióját is?

Figyelt kérdés
Állítólag minden ilyen feladat egy séma szerint épül fel és ha egyet ki tudsz számolni, akkor mindegyik ki tudod. Esetleg el tudnád nekem valaki magyarázni, hogy hogyan kell ezeket megcsinálni? Előre is köszönöm!

#Kémia 10. osztály
2022. nov. 10. 09:00
 1/1 anonim válasza:

A szénhidrogénekre van általános képlet. Alkánokra C(n)H(2n+2), alkénekre C(n)H(2n), alkinekre C(n)H(2n-2). (Feltéve, hogy egyszeresen telítettlen.)

Esetedben az alkén képletével számolunk: C(n)H(2n) azaz móltömegekkel: 12*(n)+1*(2*n)=84 azaz 14*n=84, ebből megkapod keresett alként.

(Ugyanígy lehet számolni az alkánt és az alkint a megfelelő általános képletből.)

A szerkezetét remélhetőleg fel tudod már rajzolni, viszonylag sok szerkezeti izomer lehetséges.

Az égését is lehet számolni az általános képletből:

C(n)H(2n) + (x) O2 ---> (n)CO2 + (n)H2O

Ez alapján az oxigénből kell: X=n+1/2n

Neked majd a fenn kiszámolt (n) értékkel kell felírnod az egyenletet, csak azért írtam általánosan, hogy értsd, hogyan kell a többi esetben is megcsinálni. Remélem, segítettem.

2022. nov. 10. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!