Hány évesen fejezed/fejezted be a tanulmányaidat és milyen iskolákat végeztél?Mit gondolsz kell a mai világban diploma ?
Nem kell. Csak akkor kell diploma, ha az adott szakma csak diplomával érhető el. Ha elérhető szakképzéssel, és csak ott, akkor meg azt éri meg megcsinálni.
Tehát egy kőművesnek, gázszerelőnek nem kell diploma. Mégis tudnak sikeresek, vagy épp gazdagok lenni, egyáltalán nem lenézendő szakmák.
Míg pl építészmérnök, orvos, jogász nyilván nem leszel egy két éves középfokú szakképesítéssel.
1# vagyok.
Egyébként 23 évesen szereztem meg az első diplomámat, most 26 vagyok, és épp egy diplomámra épülő 2 éves szakmérnökit csinálok. 28 évesen fogom megkapni róla a papírt, ha minden jól megy. :)
Férjem már 17 évesen abbahagyta a tanulást, elment dolgozni szakma nélkül, érettségi nélkül. Külföldi munkatapasztalat útján volt szerencséje papírt kapni arról, amiben dolgozott, így 25 évesen lett egy szakmája. Eközben szerzett egy targoncás és egy T-s jogsit is. Több lábon áll, többet keres mint én. És még iskolába se járt mondhatni. :)
30 éves vagyok, 3 diplomával és a 2. szakmám olyan, hogy életem végéig képezhetem magam, így jelenleg is tanulok. (Ez mondjuk posztgrad képzés, mostanában több diplomát nem tervezek, de pl. ez is 4 év lesz)
Nekem fontos a diploma, de ez nálam kompenzáció valamiért, reálisan nézve azt gondolom nagyon sok piacképes szakma van.
Nem fejeztem még be. Fiatalon főiskolát végeztem, jövőre tervezek elkezdeni egy egyetemet. És ugye a különböző nyelvek ismeretét is folyamatosan fejleszti az ember.
39N
3
Azt mondtam szerzett targoncás és T-s jogsit, nem azt, hogy targoncásként dolgozik jelenleg, vagy hogy épp abból lenne szakmája (az csak egy jogsi amugyis, nem szakma).
És bocsi, de nem egy mezei raktárban melózik 3 műszakban miközben raklapokat pakolgat targoncával, hanem építésvezető ahol jól jön hogy tud targoncázni és kb 3x annyit keres mint én, diplomával.
De egyáltalán nem nézném le ha csak targoncázna is, mert azt szeretné, vagy ha földet szántana.
Semmit nem számít, hogy ő már 17 évesen építkezéseken melózott és 25 évesen kapott belőle egy papírt, kb suli nélkül. Szinte soha nem tanult. Mégis sokra vitte.
Buta ember lenne a férjem? Vagy szánalmas? Vagy alacsony lenne az IQ-ja? Egyiket sem hinném. :)
Akármiről ellehet vele beszélgetni.
Akkor is ellehetne, ha tényleg targoncázna csak egy gyárban. Nem minden a szakma. Nem egyenlő az intellektussal.
Max az olyan IQ és EQ nulla embereknek, mint te.
26 éves vagyok, még nem fejeztem be. Van egy alapszakos és egy mesterszakos diplomám, most járok a második alapszakos képzésem vége felé és télen jelentkezem az ehhez tartozó mesterszakra is. Pályaváltás miatt alakult így egyébként, bár hosszú távon a két terület összehozható. Tervben van utána még egy doktori képzés, de arra azért úgy gondolom, nagyobb szakmai felkészültség kell, mint amivel jelenleg rendelkezem. Ott már újat kell alkotni, ahhoz meg nem árt egy olyan szakmai múlt.
A papírokat konkrétan nem szeretném megnevezni, mert elég specifikus kombó. 😅 Viszont jelenleg informatikai területen dolgozom és ezen a területen is szeretném későbbiekben kamatoztatni azt a (főleg természettudományokban szerzett) tudást, amit eddig magamra szedtem.
Na most, az informatikában jellemzően a lőtéri kutyát sem érdekli, hogy milyen papírod van, egyáltalán, hogy van-e. A konkrét munkakör, amiben vagyok és amiben szeretnék előrelépkedni, az viszont kutatói, tehát hosszú távon elvárt tőlem a szakirányú msc, erősen preferált a phd. Épp emiatt fogalmaznék úgy, hogy vannak olyan helyek és munkakörök még az it-n belül is, ahol íratlan (vagy akár írott) szabály az, hogy te is szerezz idővel diplomát, többet is. Viszont itt is az alapján döntenek valakinek a sorsáról, hogy mit tud és mennyire tudja, a papír inkább a második lépcsőfok, amit kihajtanak belőled. Főleg az R&D miatt van erre szükség, több jogod van kutatóként, minél magasabb a végzettséged. Pl. phd nélkül nem vezethetsz kutatást egyáltalán, bscvel nem lehetsz kutató, csak asszisztens. Viszont az még itt sem érdekel senkit, hogy hol szerezted azt a papírt. A szakmában egyébként is inkább az a jellemző, hogy a tudást várják el. Van olyan szakma, ahol szükséges a diploma, van, ahol nem, de a tudást sehol nem tudod kikerülni, ha nem droid vagy aktatologató akarsz lenni.
Egy biztos, nem mondom, hogy kell a boldoguláshoz diploma úgy általában, de azért jó, ha van és ha valaki magas szintű szellemi munkát végez, szerintem illik is, hogy legyen neki szakirányú végzettsége. Több kaput kinyit (ld. kutatás, vállalkozás (tevékenységi körök hahó), pályázati lehetőségek, diplomáskvóta). Ellenben nem tolnám el a fiatalságom és minden jó szakmai lehetőségem és képességem olyan képzésekre, ami mellett mást nem tudok csinálni. Egy ilyen "all-in" papírral elszórakozni közvetlen érettségi után még talán oké, de az is csak akkor, ha évekig nem csúszol vele. Annak meg aztán tényleg nincs értelme, hogy valaki papírt gyűjtsön főállásban minden más értékelhető dolog helyett és ott álljon a végén 0kmes pályakezdőként (az iparról beszélünk, nem olyanról, mint pl egy orvosi). Rengeteg tini hiszi azt, hogy a papír presztísze és mibenléte számít, de nem számít. Max ha jogász vagy vagy nem tudom, arra a szakmára nincs sok rálátásom, de ott szoktak hatalmas műsort csinálni abból, hogy Pázmány vagy ELTE meg társai. Én is csak azért csinálom még az egyetemesdit, mert munka mellett tudom csinálni és mert a munkáltatóm igényli is, hogy csináljam. Ha munka helyett kellene, mint egy üres ígéretet magam felé, hogy lesz utána jó állásom, integetnék, mert 26 évesen az ezredik képzésen szórakozni tapasztalatszerzés helyett csak rombolja az ember a karrierjét, nem építi... Így, 4-5 éve ebben dolgozva, gyakorlatilag elindított karrierrel kicsit más a helyzet. Nagyon sok tini megy kemény szakra, amihez egyértelműen kevés (vagy a képességei vagy az idő, amit rá tud szánni) és évekig tengődik és csúszkál ott, mire egy alapszakos diplomát szerez. Ezt ne csináljátok, nem ér annyit. Főleg nem a hiúságotok miatt. Menjetek egy olyan képzésre, amit el tudtok végezni időben és amin a diploma mellé le tudtok tenni mást is az asztalra. Végezhettek bárhol, mindig előnyben lesz hozzátok képest az a jelölt, akinek több tapasztalata van. Mindig motiváltabbnak és jobb szakembernek tűnik az a jelölt, akinek nem csak a diplomája szerepel az önéletrajzban. Jó erről azelőtt gondoskodni, mielőtt lenne diplomátok. Pontosabban azzal párhuzamosan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!