Milyen szakra menjek az egyetemen?
Ugyan viszonylag még messze van az egyetem, de eddig úgy gondoltam a jog az ami hozzám való, a mai világban a jogok ismerete szerintem elengedhetetlen és lenne is kedvem jogot tanulni, de jobban utánanéztem és többen mondták hogy nagyon nehéz és vért izzadós valamint a fizetés sem kiemelkedően jó. Ha nagyon belemélyedek akkor tudok tanulni huzamosabb ideig úgy hogy meg is értsem az anyagot és meg is maradjon, de azért 5 évig még minden más mellett nem hiszem hogy bírnám, ráadásul a legjobb egyetemeken nagyon pontosan rákérdeznek mindenre és rengeteg minden kell (gondolok én itt az ELTEre és a Pázmányra).
Én inkább reál beállítottságúnak mondanám magam és a matek az ami nagyon megy, de az értettségin hogyha jogi karra akarok menni oda töri és magyar kell amit annyira nem érzek magaménak. A turizmus- vendéglátás szak az ami még tetszene de ennek még nem néztem utána pontosan, nyitott vagyok új ötletekre is. Úgy vagyok vele hogy jobb viszonylag időben eldönteni hogy milyen szakirányt válasszak, hogy tudjam melyik tantárgyakra érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni. Az átlagom kiemelkedően jó mindenből így nem érzem ,hogy ezzel gond lenne. Minden választ előre is köszönök
A joggal kapcsolatban az előző válaszoló leírta belsősként, amit tudni kell.
A turizmus-vendéglátás szerintem felejtős. Borzasztó túlképzés van, ráadásul ha megnézed, a turizmus-vendéglátás ágazatban a legalacsonyabbak az átlagfizetések (és nem csak azért, mert a szobaasszony bére annyira lehúzza).
Ha tényleg a matek megy a legjobban, akkor a helyedben a műszaki és az informatikai területen gondolkodnék (hozzátenném, hogy mérnök vagyok, úgyhogy könnyen lehet, hogy elfogult :) ). Hogy állsz a fizikához illetve a kémiához? Ha az előbbit szereted, akkor gépész- vagy villamosmérnöki, ha az utóbbi nagyon bejön, akkor vegyészmérnöki szakot ajánlanék. Az építő- és építészmérnöki szakma ugyan szép és klasszikus mérnöki terület, de sajnos ma Magyarországon nehéz velük jól fizető helyen elhelyezkedni.
Ha sem a fizika, sem a kémia nem tetszik (vagy akár akkor is, ha igen), akkor érdemes elgondolkodni az informatikai pályán. Akár a nyáron elkezdhetsz autodidakta módon programozni tanulni (van egy csomó jó anyag a neten), csak annyira, hogy kiderüljön, mennyire jön be. Veszíteni semmit nem veszítesz vele, viszont lehet, hogy rátalálsz egy olyan területre, amivel szívesen foglalkoznál.
Ha a matek nagyon megy, akkor átgondolnám az adattudomány (data science) szakmát. Ez adatelemzéssel és tanuló/prediktív algoritmusokkal (mesterséges intelligenciával) foglalkozik. Egyrészt nagyon változatos (de tényleg az: vannak közöttünk közgazdászok, marketingesek, pénzügyesek, biológusok, szociológusok, fizikusok, informatikus stb. stb.), másrészt nagyon-nagyon rugalmas (lehetsz vele hardcore programozó éppen úgy, mint mindenféle menedzser stb. – nem predestinál annyira a kockaságra, mint egy sima info szak), harmadrészt meg iszonyúan jól fizet.
Data Scientist többfelől lehetsz. Ha a gazdasági / humán szakok amúgy is érdekelnek, akkor például
1. Szociológia alapszak + elte survey statisztika mesterszak
2. Kereskedelem és marketing alapszak + elte survey statisztika mesterszak (én ez utóbbi területen “utazom” amúgy)
3. Pénzügy-számvitel alapszak + elte survey statisztika mesterszak, vagy üzleti adatelemző szakosító szak (Corvinus), vagy – addig még 1000 ilyen képzés lesz…
Ugyanez hardcore verzióban:
4. Gazdaság- és pénzügymatematikai osztatlan képzés, azaz GPME (BCE vagy PTE) [igazából szakmailag ez a csúcsok csúcsa Magyarországon, de kő nehéz]
5. Alkalmazott közgazdaságtan alap és mesterszak, mellette SCM képzés [ez van olyan jó, mint a GPME]
6. Sima matek alapszak + biztosítási és pénzügyi matematikai mesterszak [állat jó párosítás, másik kedvencem]
7. Sima matek alapszak + alk. matek mesterszak
Továbbá:
8. Sima fizika alap+mesterszak és rátanulsz otthon, vagy valami data science mesterszak
9. Biológia alapszak + bioinformatika vagy biostatisztika mesterszak [külföldön?]
Végül, de nem utolsósorban:
10. Programozó informatikus alap+mesterszak, data science szakirány
Igen, jól látod, rengeteg alacsony felvételi pontszámos és kevésbé népszerű szakot soroltam fel, de ez ne zavarjon. A magyar emberek többsége nem érti, nem látja át sem a modern üzleti folyamatokat, nem érti a trendeket, és nem érti a szakokat sem. A fenti szakok bármelyikével művészet havi 500 ezer nettónál kevesebbet keresni, és simán megvan az 1 millió is pár év gyakorlattal… a munka pedig változatos és izgalmas, és nagyon sokféle! Csak “kicsit” matekos. ;)
Ui: egyébként, hogy a marketing szakot is reklámozzam kicsit, itt írtam a szakról bővebben:
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb..
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul.. – 15. hozzászólás
#5: Az, hogy miből tudnál érettségizni, az igazából nem számít, jóval hosszabb távú döntést kell meghoznod. Tudom, nem könnyű, és úgy tűnik, manapság nem sok támogatást kapnak ebben a középiskolások, fogalmuk sincs, milyen lehetőségek vannak az egyes pályákon - szerintem nagyon jól teszed, hogy érdeklődsz, ha már nem mutatják meg nektek a lehetőségeket!
Ha tetszik a fizika, és amúgy is érdekel, hogy miért úgy működik valami, ahogy, akkor mindenképpen a mérnöki pályát javasolnám. Persze ha van valami, amit kimondottan magadénak érzel, akkor lehet, érdemesebb arra mozdulni, de én azt érzem a soraidból, hogy inkább bizonytalan vagy, és nincs meg benned egy "gyerekkorom óta vonz a vasút, úgyhogy mindenképpen ahhoz közel szeretnék dolgozni"-jellegű érzés. Nyilván ez csak megérzés, nem feltétlenül pontos.
Szerintem jó lenne, ha leírnád, mik érdekelnek úgy nagy vonalakban, lehet, úgy könnyebben javasolnánk szakot. (#2)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!