Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Melyik egyetemet választanátok?

Melyik egyetemet választanátok?

Figyelt kérdés
Fizikus szeretnék lenni. Szegeden élek, így magától értendő hogy az SZTE-re kellene mennem. Nagyon tetszik az SZTE TTIK családias hangulata, az oktatók is szimpatikusak. Azonban az ELTE is felkeltette az érdeklődésem. Ti melyiket választanátok?

2022. ápr. 28. 00:02
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%

"Nem is igazán tudják az iparban a mérnök főnökök, hogy mire jó egy fizikus, s nem is bíznak meg túlzottan bennük. Kutatás-fejlesztést, ahol fizikusok alkalmazása egyáltalán szóba kerülhet az iparban, pedig nagyon kevés cég végez. Az én fizikus ismerősömnek több évig tartott, míg talált az iparban termékfejlesztői jellegű állást, pedig még doktorija is volt!"


Nem tudom, ez mikor volt, de nekem például - az MSc és a PhD képzés közötti néhány éves szakaszban, amikor egy kicsit kiléptem a "piacra" kapásból napokon (illetve heteken) belül bejött egy állás a Bosch - nál, meg egy a Semilab - nál, illetve több helyen is lett volna lehetőségem klinikai fizikusként is elhelyezkedni (főleg onkoradiológiákon (például Budapesten, Szombathelyen és Kaposváron is) (besugárzástervezőként)).


Ennek már több, mint 10 éve.


Nem lehet, hogy a fizikus ismerősöd nem állt valamilyen szempontból a helyzet magaslatán? (Nem mondom, hogy így volt, de valami nekem nem stimmel abban, amit írtál...)

2022. ápr. 28. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

Az SZTE most nagyon meg van szorulva és nagyon szüksége lenne a fizikus hallgatókra. Az előadóink tőlünk kérdezik kétségbeesetten, hogy szerintünk mivel lehetne megfogni a mai középiskolásokat, hogy Szegedre jöjjenek, mert el akarnák kerülni, hogy elfogyjunk. Szóval ha jót akarsz tenni a Szegedi egyetemmel és hozzá akarsz járulni ahhoz, hogy a Fizika Intézet ne szűnjön meg, akkor válaszd mindenképp Szegedet.


Amúgy az ELTE belső életébe és az ott folyó oktatásba nem látok bele, szóval nem tudom megmondani, hogy maga a fizikus képzés egy szoporoller, vagy csak az SZTE csinálja elég rosszul, de én a szegedi fizika szakot senkinek nem tudnám jó szívvel ajánlani.

Üdv, egy másodéves.

2022. ápr. 29. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%
#12es meselsz pls hogy mi a baj a szegedi fizikaval? En bme fizika 3ad eves vagyok s akk igy ossze tudom hasonlitani
2022. ápr. 29. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
100%

#11: Az ismerősöm egy vidéki városban élt a családjával, ezért kizárólag a lakhelyéhez közeli állást keresett. Neki tehát egyáltalán nem volt mindegy, hogy hol van az az állás, mint neked. Ha egy adott vidéki település környékén keres valaki fizikusi állást, akkor nagyon nehéz dolga van. Lehet, hogy évente csak 1-2 álláslehetőség nyílik meg egy adott környéken, s persze ezekre jócskán akad jelentkező, úgyhogy nem garantált, hogy éppen neki adják. Sajnos ez a magyar valóság. Részben azért is jelentkeznek olyan kevesen fizikusnak, mert sokan kötődnek a lakhelyükhöz, akár érzelmi okokból, akár kényszerből, s tudják, hogy így viszont az elhelyezkedési lehetőségeik egy fizikus diplomával egész életükben nagyon beszűkültek lesznek.


De ugyanez a helyzet a vegyészekkel is. Van egy vegyész ismerősöm is, aki elhelyezkedett egy vidéki városban egy vegyipari cégnél, családot alapított, aztán egyszer csak önhibáján kívül megszűnt az állása, és borzasztó nehéz volt neki másikat találnia a környéken. Márpedig akinek családja van, azt el kell tartani, és a másik városba költözés egyáltalán nem olyan egyszerű dolog, vagy akár egyenesen megoldhatatlan is lehet (pl. idősödő szülők gondozása miatt). Egy mérnöknek lényegesen nagyobb mozgástere van a munkaerőpiacon, hiszen mérnököket szinte minden termelő cég foglalkoztat. Kis túlzással minden második utcában van egy gépészmérnöki munkahely. Fizikusokra és vegyészekre sokkal kevesebb cégnek van szüksége.

2022. ápr. 30. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

#14


(11 vagyok) Ezt megértem, azonban mindez már akkor tudott kell, hgoy legyen az illető előtt, amikor belekezd a képzésbe. Távol álljon tőlem bármiféle "áldozathibáztatás", de mondjuk az, aki fizikus pályára adja a fejét (főleg, ha doktorál is), egyfelől feltételezhetően tudományos pályára készül, ami - ezen a területen

legalábbis - nemigen megy "lehorgonyozva" (lásd pl posztdoktori ösztöndíjak, ilyen - olyan külföldi kutatói / oktatói pályázatok / ösztöndíjak, konferenciák, stb)...


...másfelől pedig rendszerint - amennyiben nem az akadémiai vonalon indul el, hanem mondjuk az iparban, akkor számol azzal, hogy mondjuk a közvetlen lakóhelyén és annak szűkebb környékén, milyen lehetőségek vannak. Azért ezek - a képzés 5 éve alatt - olyan sokat nem szoktak változni. (Jó, a PhD képzés kifutása szintén rádob minimum 3 - 4 évet, de - ahogy írtam - aki PhD - zik, az feltehetően tudományos pályára készül, ami oedig igényli a mobilitást.


Szóval simán tévedhetek, de úgy gondolom, hogy az ismerősöd - legalábbis ebből a szempontból - nem volt igazán tudatos, amikor pályát választott, illetve nem gondolta át ezeket az aspektusokat.


Követ persze véletlenül sem vetnék rá, mert anno én sem gondoltam így át mindent feltétlenül, viszont nálam fel sem merült az, hogy otthon (vagy egyáltalán a környéken) akarnék maradni.

2022. ápr. 30. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
100%
#15: Részben igazad van. De azért egy lelkes, 17-18 éves gimnazista fiatal, aki imádja a fizikát, fizika versenyeken jól szerepel, s a tanárai és szülei is bátorítják, szinte biztos, hogy fizikusnak megy. Abban a korban, nagykamaszként nem mindenki gondol bele abba, hogy mi lesz majd 10-15 év múlva. S őszintén szólva nem lehet egy ilyen, még kissé naiv kamaszt felelőtlenséggel vádolni. Abban a korban a munkaerőpiaci realitásokkal nagyon kevesen vannak tisztában. Olyankor mindenki úgy van vele, hogy "biztos találok majd egy jó kis állást". Végigcsinálja az egyetemet, aztán belevág lelkesedésből a PhD-ba is. De még az egyetem alatt (mivel mégis férfiról van szó) alakul egy komoly párkapcsolata. S miután elvégzi a doktorit, elkezd tanítani a közeli vidéki egyetemen tanársegédként, de rájön, hogy a tanársegédi vagy adjunktusi fizetésből belátható időn belül nem tud felelősséggel gyerekeket is felnevelni egy olyan nővel, aki szintén nem keres jól. Amíg az ember magányos, vagy csak egy párja van, addig jóval kevésbé érdekli a pénz, mert a betevő és a lakhatás megvan, a többi meg nem érdekli. Az emberek értékrendje általában akkor alakul át radikálisan, amikor rájönnek, hogy hoppá, ha a gyerekeimet rendesen, szűkölködés nélkül el akarom tartani, akkor ez nem fog menni. A lakás törlesztőrészlete lényegében elviszi az egyikük fizetését, a gyerekek felnevelése pedig iszonyatos pénz, sokkal több, mint amennyit a legtöbben erről képzelnek. S az addigra már középkorú embernek már kialakultak helyben a baráti kapcsolatai, s a feleségének is helybeli barátai és állása van, nem is szólva mindkettejük közelben élő teljes rokonságáról. Ilyen helyzetben meg lehet érteni, hogy valaki nem akar 150 kilométerrel arrébb költözni egy munkahelyért, csapot-papot otthagyva. Inkább helyben próbálkozik, abban reménykedve, hogy pár éven belül talál ipari munkahelyet, ahol jól meg is fizetik (nem úgy, mint a fiatal egyetemi oktatókat). De vannak olyan régiók vidéken, ahol nagyon kevés az 50 km-en belüli fizikusi munkahely az iparban, s még kevesebb az üresedés, mivel persze a helybeli egyetem ontja kifelé a végzett fizikusokat magából.
2022. ápr. 30. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
100%
Data scientistként dolgozom, nálunk több fizikus is van. És ez az egyik legmenőbb szakma manapság. A fizikus diploma elég jó alapot jelent ehhez. Plusz a fizika egy nagyon érdekes tudomány. Ha a gyerekem ide szeretne menni, én bátorítanám.
2022. ápr. 30. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!