Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » SZTE TTIK Fizika Bsc - be...

SZTE TTIK Fizika Bsc - be megérné belevágni?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Kevesebb, mint 1 év múlva döntenem kell arról, hogy melyik egyetem padjait szeretném koptatni a jövőben, és az utóbbi időben igazán elkezdett érdekelni a fizika szak. A tantárgyat mindig is szerettem, szerintem jó is vagyok belőle, jelenleg fakultáción tanulom a gimiben. Szegedi vagyok, így elsősorban az SZTE fizika alapszakán gondolkodtam kezdésképpen. Akik esetleg ezen a szakon tanultak/tanultak, akár itt Szegeden, vagy máshol, és esetleg merészkedtek a gyakori kérdések mély bugyraiba merülni, írnának nekem a szakról? Hogyan telik egy napjuk, mennyire húzós (jó, tudom ez hülye kérdés volt)?

Illetve leginkább az elhelyezkedési lehetőségek érdekelnek, hogy ha esetleg nem szeretnék kutatni később, akkor akár egy mesterdiplomával is el lehet-e könnyen helyezkedni? Külföld? Mit gondoltok a külföldön folytatott mesterképzésről? Kiknek ajánljátok a szakot, milyen a közösség? Megbántátok, hogy fizika szakra jelentkeztetek?

Nagyjából ezek jutottak eszembe, azonban szívesen olvasok BÁRMIT, ami ezzel kapcsolatos. Már minden videójá megnéztem az SZTE-nek erről, és sokat olvastam, azonban egyátalán nincs ismerősöm erről a szakról, és mégis jó lenne, ha közelebbről is olvashatnék róla, olyantól aki mindennap interakcióba lép eme csodás tudománnyal :)



2022. márc. 21. 17:01
 1/4 anonim ***** válasza:
97%

Én nem fizika bsc-n vagyok ugyan, hanem fizika tanárin, de sok a közös óránk, így van egy kis rálátásom.

Alapvetően szerintem vállalható maga a terhelés, még nem olyan erős középiskolai alapokkal is fel lehet hozni magad kellő szorgalommal arra a szintre, hogy fel tudd venni a tempót. Amit fontos előre tudni, hogy a matek az nagyon hangsúlyos. Nem árt ha azt is fakultáción tanulod, mert az szinte többet számít, mint a fizika fakultáció, mivel a fizikát az alapoktól újra felépítjük (nyilván sokkal gyorsabb tempóban, mint középiskolában), míg matekból egy csomó dolgot alapnak vesznek, ami mondjuk csak emelt szinten követelmény.

Magát a képzést úgy kell elképzelni, hogy vannak a fő fizika tárgyak és mellette a segítő társtudományok tárgyai. De linkelem neked a hálótervet, ahol fel vannak sorolva a tárgyak félévekre lebontva, így láthatod, hogy egyes félévekre hány tárgy jut. [link]

A közösségi élet szerintem tök jó. Már ha nem zavar, hogy eléggé családias a környezet. Ezalatt azt kell érteni, hogy egy évfolyamon kb 20 ember van és itt erősen felfelé kerekítettem. A mi évfolyamunkon például 10 fizika bsc-s van. De pont mivel ilyen kevesen vannak ezért nagyon össze is tartanak. És szokott lenni tök sok közösségi program is. Gólyaavató, társasjátékest, csocsó bajnokság, vagy csak sima szakest, ahol beülünk valahova, iszogatunk meg ilyenek. Ezek az események hasznosak szoktak lenni, mert legtöbbször itt lehet informálódni a jövővel kapcsolatban. Felsőbbévesek, msc-sek, PhD-sok és néha még oktatók is mesélnek arról, hogy milyen lehetőségei lesznek az embernek a fizikával a későbbiekben. Mivel én tanárszakos vagyok, így annyira én nem szoktam figyelni ezekre a beszélgetésekre, ahol a fizika bsc-seket okítják ilyesmiről. Emiatt sajnos arról nem nagyon tudok nyilatkozni, hogy milyenek az elhelyezkedési lehetőségek. Meg sajnos arról sem, hogy milyen a külföldi mester, vagy hogy megbántam-e a fizika szakot.

Remélem valamennyire hasznos tudott lenni ez a katyvasz, amit most ideprodukáltam. Ha esetleg van még kérdésed a témával kapcsolatban szívesen válaszolok rá. Vagy ha én nem is tudom esetleg, rá tudok kérdezni a fizika szakosoknál.

2022. márc. 31. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
En is ide megyek jovore. :)
2022. szept. 15. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
25%

Én a szegedi fizikus szakot messziről elkerülném. Nagyon rossz a színvonal. Eddig mindenki, aki ide jelentkezett, ismerősöm, szidta, és egyet tudok érteni vele.


Az oktatás minősíthetetlen. A matematikus szak Szegeden - na az sem könnyű, de nagyon színvonalas, korszerű, korrekt oktatókkal, még a gyakorlatokat is PHD-s doktorok tartják. Hasonlóan a biológus szak. A fizikus szakon rengeteg tanár csak azért tanít ott, mert meg akar élni valamiből. Fizikusként nagyon korlátozottak a lehetőségek a munkaerő piacon, és aki nem talál munkát az ott marad tanítani.


Amit mindenképp gondolj át: miért akarsz fizikus lenni pontosan? Csillagász szeretnél lenni? Lézerfizikával szeretnél foglalkozni? Új elméleteket kitalálni? Ha mindenképpen ezek valamelyike, és nagyon kemény matekos / fizikás alapod van, fejben tudsz integrálni akkor talán jó döntés. Ha csak úgy "szeretted a fizikát középsulis korodban" akkor nem ajánlom.


Két régi osztálytársam végzett most ott. Az egyik egy egyetemi kutatócsapatban van azóta is minimálbérért, a másik pedig utána felvételizett a gépész BSC-re az SZTE-n. Sulimból régi ismerősöm is tanult ott, most 3D kiadványszerkesztő grafikusként.


A szak maga... marha nehéz. Iszonyatos mennyiségű magolás, lexikális számonkérés. Egy gépészt sokkal könnyebb megcsinálni, és az gyakorlatiasabb is, azonnal van vele munkád, nem az történik, hogy "ha szerencséd van, felvesznek az ELI-be jó pénzért". Csak a legjobbak egy részét veszik fel hasonló módon.


Nem mellesleg: mérnökként is be lehet kerülni ilyesmi munkahelyekre, ha szeretnél. Van egy BME-s ismerősöm, aki az ELI-ben dolgozik BME mechatronikai mérnöki diplomával. Picit jobban érdekelte az optika és a lézerek, jobban beletanult, és fel is vették oda. Mérnökökre szükség van itt is, hisz vannak gépek, berendezések stb..., tehát, kis szorgalommal simán van esélyed. De mérnökként még el is mehetsz bármi mást csinálni, elég jó fizukért.


Fizikusként nem. A szak maga zsákutca. És marha nehéz a képzés. Szegeden ráadásul rossz oktatói gárdával, ez pluszba rátesz. Ezt jól gondold meg.

2022. okt. 12. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
Ide is csak azt a jótanácsot tudom írni, amit máshova is: a szegedi fizika BSc-n, egyedülálló módon, az első félévben rengeteg kémia van (nézd bele a "mintatantervükbe", ott van a neten). Ezt így nem fogd látni a tanszéki videókon, de keményen szembesülsz vele majd elég gyorsan. Legalább az emelt szintre hozd fel magadat a nyáron, mert a féléved még enélkül is nagyon sűrű lenne. És ha nincs nagyon erős kémia háttered, akkor egy lidércnyomás lesz az egész. Azt meg ne is kérdezd, miért van erre szükség egy fizika szakon...
2022. nov. 8. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!