Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Jogi egyetemeken (vidéken is)...

Jogi egyetemeken (vidéken is) ma már van komolyabb és mélyebb üzleti jog oktatás?

Figyelt kérdés

A különböző gazdasági jogi területek.

Amikor én végeztem vidéken, még érdemben semmi nem volt. Egy-két tantárgy, de nagyon gyenge volt, a többség bemagolni próbálta és nem is ment jól.


Ma tényleg jóval több kötelező illetve választható órájuk van ilyen?


Én 2013-ban végeztem.



2022. jan. 14. 12:50
 1/7 anonim ***** válasza:
9%
Nem, semmi értelme a jogiképzésnek, nem hiába emelték meg ilyen magasra az állami pontokat, hisz túlképzés van belőlük..
2022. jan. 14. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
81%

Az első baromságokat írt.


Én az ELTE-ről tudok nyilatkozni: nyilván valaminek a jogát megtanulni sosem olyan, mint egy közgazdasági egyetemen. A mi mikró/makró óráink kvázi alapozó jellegűek, alapfogalmakkal-néhány függvénnyel. Ilyenekre jó, hogy "fogyasztói kosár", "kereslet-kínálat" stb.


Van a Polgári jog 7. (társasági jog, GT): na ez nálunk az egyik legnagyobb @&# amit le kell tolni. A Ptk. és a vonatkozó Tpt. Ctv. rendelkezéseket oda-vissza tudni kell, az összes alszakasszal együtt.


Van a Pénzügyi jog stúdium ami két féléves és szigorlati tárgy: itt az ilyen adók, meg államháztartás, meg számviteli törvény stb. kerül terítékre.


Amit nagyon szerettem az az EUGJ, az Európai Unió gazdasági joga. Az első félév nagyjából az öt szabadság köré épült, a második félév a szellemi alkotások jogára és a versenyjogra. Ez sem kifejezetten üzleti, de jó alapot adott, hogy ha valaki a külföld felé orientálódna.


Volt nálunk egy reform, mert a közgáz tanszék korábbi vezetője nem volt nyitott a többféle alternatív kurzusra. Ő 2 éve elment, azóta virágzik a sok új tantárgy: én jártam statisztikára (végre számolhattam picit, volt a szokásos átlag, szórás ilyesmik, meg index, trendszámítás, korreláció és regressziószámítás...igen, ezt a tárgyat nehéz volt teljesíteni), akkor van igazságügyi statisztika, ami nem matekos, de kétségkívül érdekes. Aztán jártam vállalati gazdaságtanra, ami szintén nem egy közgáz egyetem szint, de hallottam legalább, hogy porteri öterő-modell, gyémántmodell, üzleti terv, mamut meg hangya meg milyen vállalatok, startup stb. Én ezt nagyon szerettem. Aztán van ilyen óra, hogy Modern pénzügyi alapok, Bevezetés a gazdaságszociológiába.


Hirtelen ennyi jutott eszembe. A tárgyakról csak azért írtam részletesebben, ha valaki most áll választás előtt és még nem ismeri az egyes tárgyakat.

2022. jan. 15. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Ez sokkal több mint régen volt.


Én ahogy hallottam múltkor valakitől (pedig vidéki jogi egyetem) még talán ennél is több van.


Ma gondolom sokkal könnyebb üzleti jog állásokba bekerülni mint tíz éve, amikor kb. semmi ilyet nem tanult egy jogász és diplomával a kezében is alapvető üzleti dolgokról semmit sem tudott.

Meg ma ilyen jellegű gyakornoki hely is több van, nem?

2022. jan. 15. 21:59
 4/7 anonim ***** válasza:
82%

Ez egyébként igaz. Gyakornokként én dolgoztam nemzetközi marketingjoggal, de van rengeteg gazdasági jogi állás. Sokkan pont ettől tartanak, hogy egy ingatlanjoghoz képest itt jól kell beszélni angolul minimum, de inkább 2 idegen nyelven (ami lehetőleg francia, vagy legalább nem német), de német nyelven is több állás van.


A másik, ami a szívszerelmem, a compliance. Pár évtizede ez még nem volt olyan hangsúlyos terület, az ezredforduló óta viszont szinte elkerülhetetlen. Nálam ez a jogász szakma egyik nagyon krémes területe, mert szinte mindig van benne egy szakmai újdonság, kihívás, és akik ezzel foglalkoznak általában jó beosztásban vannak, nincs az a "legapróbb fogaskerék a nagy gépezetben" érzés.


A másik, ha nem is kifejezetten üzleti, de kereskedelmi jogi irányú ügyvédi irodákban is el lehet lesni ezt-azt. Nekem például volt egy ügyem, ahol egy lengyel partner törött tojásokat szállított le, és akkor nagyon alaposan kielemeztük a fuvarozás-szállítmányozás eu jogi standardjait, meg persze a precedenseket (a tojásfuvarozás különösen érzékeny terület, hatalmas esetjoga van :D .


És akkor a gazdasági bűncselekményekről is érdemes szólni. A fehér galléros bűnözés nagyon menőnek hangzik, viszont itt tényleg az embernek muszáj magáraszednie a közgázos fogásokat, mert felismerni és értelmezni egy csődbűncselekményt, egy főkönyvet, egy banki tranzakciós listát nem éppen könnyű feladat. A büntetőjogászok elég kis része foglalkozik vele, és amúgy sem a jogszászság kedvenc területe. Én speciel kedveltem, de hallgattam ilyen tárgyalást élőben és az már nem volt olyan vicces, de legalább észveszejtően unalmas.


Utóirat: arra számítottam, hogy a kedves első lepontoz, de azt hiszem igyekeztem kielégítően válaszolni. Aki a saját sikertelenségét itt akarja kiélni, annak ajánlom, hogy nézzen utána miért nincs túlképzés a szakmában.

2022. jan. 16. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Amikor én voltam egyetemista, szerintem még állás is kevesebb volt, gyakornoki hely is.

És a vidéki egyetemisták 99%-a kb. semmit nem tudott ezekről. Az ELTE és Pázmány legalább is részben más volt akkor is.

Illetve a távolság miatt hosszabb szakmai gyakorlatra vidékről amúgy is nehéz menni.


Igen, ügyvédi irodákban is van ilyen irányultságú, de azért az más.

Az ügyvédi szektoron belül is amúgy nehezebb ilyenekbe kerülni mint a "klasszikusabb" irodákba.


Nem a gazdasági büntetőjogról beszélek persze, hanem üzleti jogi területekről.



Compliancehez meg mondjuk nemzetközi kereskedelemhez vagy befektetéshez kapcsolódó dolgokat hol tanul ma egy joghallgató, hogy ki tudjon tűnni a tömegből?

Az én időmben, hiába nem volt túl régen, alig volt valami a tantervben és a fakultatív órák sem ilyenek voltak. A választható fakultatívok elég értelmetlenek voltak vagy legalábbis nem ilyen témájúak.



Jól gondolom, hogy korábban aki tudta, hogy mit kell csinálni és elment gyakornoknak, főleg a pesti egyetemekről, azoknak utána sokkal könnyebb dolga volt?

Csak kevesen tudtak ezekről.


Ma meg sokkal többet tudnak, így a verseny is nagyobb?

2022. jan. 18. 13:04
 6/7 anonim ***** válasza:
71%

Az Európai Unió gazdasági joga, meg a nemzetközi magánjog (ez mondjuk nem kifejezetten gazdasági, de kell hozzá nyilván), társasági jog, ezek kötelező tantárgyak. Vlasztható tárgyak közül van kiemelten compliacne, elektronikus kereskedelmi jog,kereskedelmi jogtörténet, jogi menedzsment és igazgatás, európai munkavállalás, egy csomó mesterséges intelligenciás kurzus, nemzetközi adójog, vám - és jövedéki adó, fogyasztóvédelmi jog stb. Hogy csak párat emeljek ki a tavaszi félév leendő kínálatából.


Azt gondolom, hogy ez elég jó indulási alap, aki valóban ezzel szeretne foglalkozni.

2022. jan. 18. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Igen, ez így elég jól hangzik. Bár ahogy láttam, van ahol választható szakirányok is vannak már és ahol pénzügyes, gazdasági, üzleti tárgy kötelezőként is még több van.

Nem tudom ez melyik egyetem, amit írtál, de a választható kínálat nem rossz.


Amikor én voltam egyetemista, akkor írtam,a hogy kötelező óra gazdasági jogi milyen kevés volt És azok is nagyon elavult könyvekből oktatott anyag volt.

Meg nagyon száraz volt, abszolút nem valami értelmes tudást adott.

Őszintén szólva a tanárok is sok-sok év óta mondták ugyanazt az anyagot, aminek egy része már akkor sem volt hatályos! Igen, ez szó szerint megesett! Jó, mi?


A választható tárgyaink meg mindenféle nevetséges dolgok voltak vagy pedig komolyabb dolgok a büntetőjoghoz, polgári joghoz, közig. joghoz kötődtek. De nem üzleti területhez.



Én nagyon sajnálom, hogy ezek így kimaradtak. ELTE-n, Pázmányon valamennyire már akkor is más volt, ahogy tudom.

Vidéken meg kb. arról sem ahllottunk, hogy miről nem tudunk...



Nyilván diploma után ha nem ilyen irányban kezdett el valaki dolgozni, akkor a tudása pedig üzleti jogból hát elég kevés.

2022. jan. 22. 13:32

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!