Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Milyen utat kell bejárni...

Milyen utat kell bejárni ahhoz, hogy egyetemi tanár legyen valakiből?

Figyelt kérdés
12.es vagyok, előttem az érettségi és a pályaválasztás, és szeretnék természettudományi pályán egyetemi tanár lenni.
2010. szept. 7. 20:04
 1/2 anonim ***** válasza:
Legyél nagyon jó az egyetem, legyél nagyon jóba a tanárokkal, vegyél részt mindenben, nyomuljál, aztán ha végzel hátha kapsz egy tanársegédi állást, és akkor szépen haladhatsz majd. De csak szólok, nagyon gagyi lesz a fizetés. :) Egy ideig legalább is biztos. Aztán, ha vén professzor leszel, akkor már lehet annyira nem. :)
2010. szept. 7. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon jónak kell lenni az egyetemen, lehetőleg már az első évtől szakdolgozni, jól helyezkedni, vagyis megtalálni azt a tanszéket, kutatóhelyet, ahol

kevés frissen végzett PhD-s lesz, mikor te végzel. A Bsc után Msc-re, utána pedig PhD-re jelentkezni (PhD-ra max 2 ember/tanszék vesznek fel évente, hacsak nem valami pályázatból tudják fizetni az ösztöndíjat, de ez nagyon ritka), majd a PhD után ha jó, nagyon jó voltál és szorgalmas (hétvége nincs, minden nap este 8-ig benn vagy), és van olyan pályázat, amiből állást fizethetnek, akkor maradhatsz tudományos segédmunkatársként 1-2 évre. kb. 2 évvel a PhD után elkészül a doktorid, megvéded, ezután állami ösztöndíjakra pályázhatsz, mint posztdoktor, és ha mindez sikerül, majd évek múlva, ha éppen megürül egy hely a tanszéken, és nincs senki más rajtad kívül, akkor felvehetnek tanársegédnek. 4-5 év tanársegédkedés után adjunktus (10 évig), és utána ha már van 50-60 cikked, és 50 év felett jársz, lehet belőled docens (persze a nagydoktori letétele után). Ha a további lehetőségek is érdekelnek, 10-15 évvel később, az akadémiai tagság után lehetsz "egyetemi tanár", ő már nagyon jól keres, de tanszékenként általában csak 1 van belőle, a tanszékvezető. Docens már 300 körül kap kézhez, de addig 90-150 között van a kézhez kapott ösztöndíjad-fizetésed. Ja, és a nyugdíjba csak az az időszak számít bele, amikor fizetést kapsz, az ösztöndíjas évek nem! De emellett a PhD kezdetétől (vagyis közvetlen az Msc után) taníthatsz az egyetemen, először gyakorlatok tartása, majd egyre több gyakorlat, utána néhány előadás. Mindeközben egész életed során 1-2 évre, rosszabb esetben csak hónapokra kapsz szerződést, csak addig van biztos állásod, és mindig csak vársz, és pályázol a következőre (bár helyileg maradhatsz ugyanabban a szobában, és dolgozhatsz ugyanazon éveken át, csak mindig máshonnan jön a fizetésed). Biztos, hogy ezt akarod?

Az információk első kézből vannak, nem csak hallottam valahol, nemrég adtam be a doktori dolgozatomat, decemberben védek.

2010. szept. 8. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!