Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Műelemzésről lehet felmentést...

Műelemzésről lehet felmentést szerezni az érettségiben?

Figyelt kérdés

Tuti velem van a probléma, de én nem tudok verset értelmezni. Hiába tudom hogy bevezetésbe tárgyalásba stb mi kell, magamtól egy versnek sem tudok jelentést találni. Nekem a szavak szavak.

Szövegértésből viszont jó vagyok, de sajnos az érettségiben nagyobbrészt a műelemzésre kapunk pontot, ami mint mondtam lehetetlen számomra.

Egyébként nem értem miért számít többet mint a szövegértés. Az legalább értelmes is, lásd egy szerződés értelmezése.


2021. nov. 29. 20:52
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem lehet.
2021. nov. 29. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Lényegében a verselemzés is szövegértés, tehát ha egy prózai művet, egy szerződést, stb. képes vagy értelmezni, akkor verset is fogsz tudni. Ami nehézség lehet, hogy szabadon kell önálló gondolatokat alkotnod, és nem csak egy-egy irányított kérdésre kikeresni a választ a szövegből. De ezt meg lehet könnyíteni azzal, ha a szemed előtt van, milyen szempontok alapján lehet elemezni. Cím - mire asszociálsz róla, mire számíthatunk a versre csak a cím alapján. Mi történik a versben - soronként vagy versszakonként saját szavaiddal röviden foglald össze a tartalmát, hogy konkrétan mi zajlik benne. Utána lehet a szöveg szó szerinti jelentése mögé nézni, hogy milyen mélyebb, elvontabb témákkal, érzésekkel hozható összefüggésbe. Aztán lehet elmélázni a vers hangulatán, milyen a költői én attitűdje az előbb említett témákkal kapcsolatosan. Van-e valamilyen változás a vers során (formai, tartalmi, bármilyen szempontból), honnan hova lyukad ki a költő, mi a gondolatmenete. Utána ezt az egészet össze lehet vetni azzal, amit legelőször a cím alapján gondoltál, mennyire vág egybe, miért, miért nem. Legvégül nagyon leegyszerűsített "tanulságát" össze lehet foglalni a versnek, hogy tömören mit akart mondani, mit tanulhat belől az olvasó. Remélem, ezek a szempontok segítenek.
2021. nov. 29. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
#2 ismerem a módszert, de csak akkor működik ha valaki elmagyarázza miről szól a vers és mit jelent valójában. Ez az ami nekem nem megy
2021. nov. 29. 21:19
 4/9 anonim ***** válasza:
Akkor viszont nem olyan jó a szövegértésed, mint hiszed. Pont az a lényeg, hogy neked kell elgondolkodnod rajta, nincsen egyetlen jó válasz itt, nem mások gondolatait kéne visszaböfögnöd, hanem a sajátodat megosztani. Az elején nagyobb kihívás, de gyakorlással bele lehet jönni. Ne a kibúvót keresd, hanem tegyél bele munkát.
2021. nov. 29. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
De érettségin nem csak verset lehet elemezni nem? Van novella elemzés is. Azt lehet úgy, hogy írsz egy kis bevezetőt (pl. hogy milyen korszakban íródott, ki írta), utána elmondod, hogy miről szól. Leírhatod a szereplőket és a jellemzőiket; a narrátort (külső, belső, mindent tud vagy csak részleteket); az időt, mikor játszódik, egyenes-e az időrend vagy vannak visszaemlékezések is. Lehet keresni benne szimbólumokat és gondolkodni mi lehet a jelentésük. Nem kell arra gondolni, hogy pontosan mire gondolhatott az író. Nekem az egyik tanárom azt mondta, hogy minden meglátás jó lehet, ha meg tudod magyarázni.
2021. nov. 29. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Ha egy konkrét szöveg van leírva az megy, ha egy költői képekkel telecseszett szöveg van előttem amiben egyetlen konkrétum nincs akkor szerintem rohadtul nem ugyanaz a kettő. Sok időt szánok ezekre a vackokra (túl sokat is) de nem jutok egyről a kettőre bármilyen vers legyen az! Engem bosszant a legjobban, ha nem bosszantana nem írtam volna ki gyakorira.
2021. nov. 29. 21:53
 7/9 anonim ***** válasza:
Ahogy írtam (ötös vagyok) nem kötelező a verselemzést választani.
2021. nov. 30. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

Ne aggódj én is így voltam vele, rizsáztam 2 oldalt és 4-es lett.

A novella elemzés sokkal könnyebb mint a vers, úgyhogy azt válaszd majd szerintem. Egyébként felmentést nem lehet kérni

2021. nov. 30. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Én gyűlöltem verset elemezni, viszont író vagyok, így eleve arra gyúrtam, hogy novellát fogok elemezni. Ezerszer egyszerűbb, vágd be az elemzési szempontokat(nem nehéz, nagyon basic dolgok), aztán érettségin majd a másik műt választod. Nem tartom esélyesnek, hogy két verset adjanak műelemzéshez. (ezzel nagyot kockáztattam, de végül is bejött, és 94%os magyarom lett)
2021. dec. 12. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!