Miért megy valaki mondjuk a Corvinus helyett egy Kodolányi vagy METU szintű egyetemre? (bővebben lent)
Ismerek ilyen embert, konkrétan osztálytársam volt. Mondjuk, hogy matekból nem ő volt a legélesebb kés a fiókban, kegyelemkettessel rúgdosták át érettségin. De ő kitalálta, hogy turizmus-vendéglátás szakon szeretne diplomát szerezni. Nyilván egy Corvinus-ra a pontszáma se lett volna meg. Ha pedig meg is lett volna, az első vizsgaidőszakon nem jutott volna túl. Így viszont elment valami nevenincs főiskola mucsaröcsögei kampuszára, és ott millió meg egy passziváltatás, szakváltás, újrabeiratkozás és a világ összes dékáni méltányosságija után szűk 8 év alatt abszolválta a 3,5 éves képzést. Igaz, úgy lett papíron "közgazdász", hogy röhögve mesélte az osztálytalálkozón, hogy a mai napig nem tud se súlyozott átlagot, se kamatos kamatot számolni, de ő büszke magára. Na ezért.
De amúgy egy volt kollégám is egy hasonló helyen szerezte meg a második diplomáját. Az ő motivációját is meg tudom érteni: az akkor új vezetőség kitalálta, hogy XY beosztásban a dolgozóknak rendelkezniük kell gazdaságtudományi végzettséggel, különben lefokozás, kirúgás, bércsökkentés, áthelyezés... minden egyéb. Elmehetett volna a Corvinus-ra, mert az esze meglett volna hozzá, hogy gond nélkül elvégezze, de 40+ éves emberkének mint második púp a hátára, úgy hiányzott ez. Megkereste azt a főiskolát a környéken, ahol köztudomásul az is kap közgazdász diplomát, aki hiba nélkül el tud számolni 1-től 20-ig, és két év múlva gyakorlatilag nulla energiabefektetéssel szerzett egy diplomát.
Ugyan azért, amiért a BGE-re, mert nincs 450 pontja.
Az egész magyar felsőoktatás egy kalap kaki, nagyon nagy tévhitben vagy, ha azt hiszed, hogy annyira mást tanítanak az ilyen egyetemeken, sokszor corvinusról, BME-ről járnak át a tanárok kisebb egyetemekre mellékállásban.
Mellesleg sok hülye Corvinusosról is hallani sztorikat, akik nem tudják diplomázás után már, hogy mi a módusz meg medián, vagy tiktokosok vagy insta celebek lesznek a nagy szuper papírjukkal, szóval ez nem mérvadó.
A mérnöki szakokhoz tudok hozzászolni.
Ott nagyon a pontok nem játszanak, mert többnyire mindegy alacsony. Pl.: Az én szakomnak a BMEn átlagosan kb 380 pont kell, amikor én mentem felment 405 körülre, de a lényeg hogy könnyű bejutni.
Bent maradni nehéz.
Első félévben konkrétan lemorzsolódott a csalad 1/3 része.
Nem viccelek, 1200 ember indult a karon (ezen a karon 3 szak van) és kb 800 maradt a 2. félévre.
Sokan ezek közül átmentem egy ennél sokkal gyengébb, de hasonló képzésre.
(Mérnökinformatikát tanulok és sok szak társam átment gazdinfóra péládul az Óbudai egyetemre)
Szóval eltudom képzelni, hogy sokan azért nem választanak ismerten nehéz szakokat, mert tudják hogy nem fogják bírni ezért ugyan ezt egy kevésbé jó egyetemen akarják tanulni, ahol valószínűleg könnyebb dolguk lesz.
A) fél, hogy nem éri el a pontot (azaz tudja, és akkor már inkább meg sem jelöli) nem szabad elfelejteni hogy csak 3 helyet lehet ingyen megjelölni, a többiért fizetni kell. ha valaki nincs jó anyagi helyzetben, talán be sem jelölne egy olyan helyet ami nagy valószínűséggel úgysem fog összejönni
B) tart az új ösztöndíjrendszertől és inkább egy másik - még mindig jó nevű, de kevésbé nagy presztizsű- egyetemre jelentkezik (ez a Corvinusra vonatkozik. több ismerősöm van aki e miatt nem is jelölte meg, vagy akik e miatt nem ott csinálják a mestert pedig alapképzésen ott voltak)
C) dolgozni is akar mellette, nem csak 16 órában. Ez leginkább a mesterre jellemző. Nem minden indul levelezőn, van amikor rossz híre van a levelezőnek, etc. és a Corvinus nem támogatja azt, hogy a hallgatói dolgozzanak a nappali képzés alatt, pedig mester alatt már igencsak fontos. Ezzel szemben pl. az ELTE direkt úgy alakította ki a nappalis rendjét is, hogy 30 de akár 40 órában is lehessen mellette dolgozni.
Szóval azért több faktor van annál, mint hogy milyen az egyetem hírneve.
Én a Corvinuson szereztem az alapdiplomámat és a B és C indok miatt megyek most mesterre az ELTEre (oké, még mindig nem egy nevenincs fősuli, és jókat hallok róla, de nem A KÖZGÁZ)
Én pl.azért nem a BME-re megyek mérnökinfóra, mert már van egy lakásom másik városban, ahol szintén van egyetem, és nem kell bejárnom máshova, nem kell albérletet fizetnem, ráadásul van egy gyakornoki hely, ahol dolgozhatok ebben a városban. 446 pontom van, így bármelyik mérnökinfóra mehettem volna.
Lehet, nem a legjobb egyetem, de úgy jövök ki a suliból, hogy 3 és fél év szakmai tapasztalatom lesz, és egyébként is külföldön szeretnék dolgozni, ott meg úgysem ismerik a magyar egyetemeket.
Őőőőő hű süt itten az arrogancia, mintha a Corvinus akkora egyetem lenne. Bocs, de inkább nevetséges a Corvinus, és ezt onnan mondom, hogy BCE-s szakkoliba jártam ELTE hallgatóként. Nos egy átlag Corvinusos szak az majdhogynem a nyaralás szintje volt az én szakomhoz képest. Ők már ősszel megajánlott vizsgajegyeket kaptak jónéhány tárgyból (tegyél össze egy prezentációt kb), amiből meg vizsga volt, nos abból bőven elég volt az a néhány oldalas diasor, ha azt tudtad, ötöst kaptál. Az AK-ról sem lehetett sokkal jobbat elmondani, de valamivel színvonalasabb volt mint egy T vagy G -kar. A koliban a tanulószobák a vizsgaidőszak első hetében voltak kicsit telve, de ennyi, nem volt olyan vizsgájuk, amire 2-4 napnál többet kellett volna tanulni, a szorgalmi időszak a bulizásról szólt javarészt. Szóval nem, nem nagy színvonal a BCE, azonban jó kapcsolatokat lehet ott kiépíteni, és nagy neve van, meg erős a diákszervezetekben. a BCE-s matek vizsga még AK-n is annyi volt, hogy előző éves feladatokat kaptak, csak teljesen más számokkal... A fentieket mások is látták, nem véletlenül kezdtek el párhuzamosan még egy szakot, vagy vonódtak be aktívan diákszervezetekbe.
De nézzük az okokat:
A CORVINUS már magánegyetem, annak költségével együtt, ergo magasabb tandíj, és egyéb költségek.
Nem mindenki akar/tud Budapesten tanulni.
Nem mindenkit vesznek fel, mert nem hoz annyi pontot, ami elég legyen. Egy átlag szr szakközépben végzett embernek átlag 4-es érettségivel már az is nagy szó, hogy egyáltalán felvették.
Én egy mesterszak után most alapszakra járok (gazdinfó), a BGE-n, 2 okból: megnéztem a Corvinusos tantervet, és ugyanazt láttam, mint anno: rengeteg G-karos tárgy, tele ilyen - olyan menedzsmenttel, ami engem egyáltalán nem érdekel, ellenben a BGE-n több az infós, matekos tárgy, ami engem jobban vonz.
Mivel már túl vagyok egy egyetemen, így tudom, hogy a papír megszerzésének helye kb. 5%-ot jelent, a maradék 95%-ot neked kell magad produkálnod egy CV-ben, egy Corvinusos diploma önmagában kevés.
Még valami, rengeteg ilyen ember van, aki marhára arrogáns, mert egy jónak hitt egyetemre jár. A gond az, hogy a Corvinus, a BME és az összes többi egyetem csak egy kelet-európai egyetem, semmi több. Egy normális felsőoktatási rangsorban sincsenek benne, vagy nem előkelő helyen, hanem valahol a legvégén, egy közel-keleti királyságban lévő egyetemmel egy szinten kb. Szóval ne dimenzionáld túl. Furcsa, én az ELTE-n egy elég "elitnek" hitt szakra jártam, ott is voltak ilyen arcok, nekem soha egyszer nem jutott az eszembe, hogy azon rágódjak, hogy a METU-s meg a fene se tudja hallgató milyen, mert el voltam foglalva a tanulmányaimmal, meg a rengeteg egyetemen kívüli tevékenységemmel.
ami a 2-es írt, igaz: meglepődnél, ha mondjuk beülnél egy kodós majd egy Corvinius-os gazdasági szakra. Nincs nagy különbség.
Sőt, meglepődnél akkor is, ha mondjuk elbeszélgetnél pár volt andragógiás (arra jártam én is) oszt társaimmal. egyáltalán nem vagyok biztos abban, h butábbak, mint más intézmény diákjai, vagy mint az bölcsészeket szidó átlagemberek (lol).
A oszt társaim nagy része vagy dolgozott már vhol, vagy más szakot is végzett, ergo nem nagyon volt olyan, aki csak a Kodóra alapozott.
a kérdésre válaszolva: én pl. szülői nyomásra végeztem andragógia szakot, illetve azért, mert egészségi problémáim és szoc. fóbiám van, gondoltam, egy könnyebb szakot el tudok végezni.
ezzel együtt azt mondom, h a Kodónak egyedül a gazdasági szakjai érnek vmit. én pl. andragógia—műv. szervezésen nem sok hasznosat tanultam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!