Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Aki egyetemi kollégiumban...

Aki egyetemi kollégiumban lakik, annak honnan van pénze? Mennyi cuccal szoktatok menni?

Figyelt kérdés

Ha minden jól megy szeptembertől kolis leszek és egy csomó mindenen már most kattog az agyam. Például, hogy mennyi pénzetek szokott lenni? Szülőktől kaptok, vagy kerestek munkát? Milyen munkátok van? Mekkora táskákkal és mennyivel szoktatok beköltözni?

Egyébként mitől függ az, hogy valakit felvesznek-e koliba?



2021. máj. 26. 17:37
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Tudsz szociális ösztöndíjat kapni, ez a helyzetedtől de az egyetemtől függően változó.

Van aki szülőtől kap, van aki dolgozik, ez teljesen vegyes, hogy kinek mi fér bele, mi “szükséges”

Diákmunkát lehet általában vállalni valamilyen szövetkezetnél, te döntöd el, hogy hol, mikor, mennyit dolgozol. Mekitől kezdve raktáron át, üzletekbe is mehetsz. Ha olyan képzésed van, akkor gyakornoknak is.

Mennyi időközönként mennél haza? Első alkalommal kocsival szoktunk lemenni, akkor több dolgot viszünk a barátnőimmel, amúgy nekem elég egy sporttáska, másnak bőrönd. Attól is függ, hogy te mit szeretsz és buszra-vonatra mi fér fel.


Koliba való felvétel szintén egyetemfüggő, általában szociális helyzetet, távolságot, pontszámot (később átlagot) néznek. Van ahova 0 ponttal is belehet jutni, máshova több kell. Ha ez nem jönne össze, akkor se kell csüggedni mert sok egyetemnek van albérlettámogatása is, szóval ha esetleg valahova többen összeköltöztök, akkor egész jól kijöhettek belőle.

2021. máj. 26. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Pénzt a szülők adnak. Sokan dolgoznak is mellette. Plusz a második félévtől van tanulmányi ösztöndíj, az (az én esetemben) az olcsóbb koli díjának háromszorosa, szóval marad sörre is belőle.

Beköltözni általában kisteherautóval szoktunk, mert nálunk a berendezés egy részét is magunknak visszük (pl hűtő, hogy legyen a szobában, mert egyébként csak szintenként 4 közös hűtő van a konyhában). Szóval egy hűtő, mikró, szék (ami ott van az egy fos, viszek rendes forgószéket mindig) nagy álló ventillátor, porszívó, takarító eszközök, ágynemű, plusz a "saját" cuccaim.

Utána a heti bejárásoknál egy bőrőnd, egy laptoptáska meg általában egy nagy kék ikeás szatyor.

Felvételi: nálunk nincs túljelentkezés, szóval valamelyik koliba mindenkit felvesznek, max nem a preferált helyre. Egyébként amit néznek: család anyagi helyzete, lakhelyed távolsága, tanulmányi eredményeid, tartós fogyatékosság, milyen egyetemi képzésre jársz (pl a doktoranduszok előnyt élveznek a rangsorban).

2021. máj. 26. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Én inkább csak a beköltözéshez szeretnék egy kis tanácsot adni, mert az első gyakorlatilag leírta a másik két választ, max. rövidebben leírom mi a helyzet például nálunk.

Szóval a kolis beköltözéshez szerintem a lehetőségekhez mérten (ha egyáltalán találtok róla információt vagy meg tudtok valakit kérdezni) érdemes megnézni, hogy kb. mire számíthatsz (pl. mekkora hely áll majd rendelkezésedre gondolok konkrétan a helyiség(ek) méretére és a tárolási lehetőségekre, lesz-e külön konyha és fürdő vagy ezek közös használatúak, milyen felszereltségűek a szobák), mert így is könnyebb egy picit előre tervezni. Első alkalommal szerintem azt érdemes elvinni, ami 100%, hogy szükséges és a későbbiekben ezt-azt még lehet pótolni, ha már látod, hogy mi nincs, mi van, mire van szükség, mi lenne még jó, mi fér el stb. Én rutinos kolisként már megtanultam, hogy az én koliba mit kell magammal vinni és mit hogyan szeretek, de gólyaként én is csak az alap dolgokat vittem. Nálam az alap igazából az ágynemű huzat, egy heti ruha és cipő (pl. "otthoni" és utcai ruha, cipő, szobai és fürdős papucs), a konyhai cuccok (pl. evőeszköz, tányér, pohár, bögre, papírtörlő, vágódeszka), a fürdőszobai cuccok (pl. tusfürdő, sampon, fogkrém, fogkefe, wc papír stb.), a takarítós cuccok (pl. felmosó, seprű, szivacs, tisztítószerek stb.), tanulós cuccok és én otthonról vittem magammal kaját is. Aztán később ezt pótoltam, pl. vittem mikrót mert az nem volt, vittem fürdőszobai szőnyeget mert az sem volt, vittem asztali lámpát mert az sem volt, vittem hosszabbítót, később kitaláltam szeretnék főzni és akkor vittem az ehhez szükséges dolgokat (pl. serpenyő, lábas, fakanál, szűrő, műanyag dobozok stb.), majd később kezdtem már jobban belakni a szobát és vittem pl. szőnyeget a szobába, plédeket vagy tároló dobozokat, illetve rájöttem, hogy az első alkalommal - ha már kocsival mentünk - érdemes rögtön elvinni a nehezebb és/vagy nagyobb dolgokat pl. több ruha és cipő akár a téliek is, vagy több törölköző, ágyneműhuzat. Amúgy hetente hazajártam a hétvégeken, de ilyenkor nem szerettem sok cuccot vinni magammal és arra törekedtem, hogy egy utazótáskában és a hátizsákomban elférjen minden. Szóval az, hogy mit és mennyit vigyél magaddal függ a kolitól és a saját igényeidtől is, ez majd kialakul az idő során (pl. ismerek olyat, aki saját matracot is visz, vagy akár bútorokat).

A koli felvételi amúgy valóban a szociális helyzeten (pl. egy főre jutó jövedelem, egészségügyi állapot, szüleiddel élsz-e, együtt nevelnek-e, van-e tanuló testvéred stb.), távolságon és a tanulmányi eredményeken szokott múlni, de ez egyetemenként változó. A megélhetést pedig vagy a szülői támogatás (nekem pl. a szüleim fizetik az alap szükségleteimet, így a kolit, közlekedést, kaját stb., és saját pénzből csak a szórakozást, kikapcsolódást állom, de ezt korábbi félretett pénzemből és ösztöndíjból fedezni tudom), diákmunka és ösztöndíjak (szociális, tanulmányi, de vannak egyéb megpályázható ösztöndíjak, juttatások is) fedezi.

2021. máj. 26. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!