Emelt kémia érettségin a pontosság és a mértékegységhez a +1 pont mire jár?
Mértékegységekért elég, ha a végeredmények mértékegysége stimmel? Csak mert az brutális lenne, ha minden számolásnál minden adathoz oda kellene írni. Legalábbis én nagyon nem szoktam hozzá, csak a fontosabb részeredményekhez és a végeredményhez írok, illetve az alap adatokhoz, de pl egy egyesített gáztörvénynél az egyenleten belül sose írtam.
A pontosságnál írja a végén, hogy X feladat c részében a végeredmény y értékes, de sokszor a végeredményben is van nálam kis eltérés, és nem tudom mennyitől számít hibának.
Illetve ennél hogy mikor hány értékes, az is bezavar, mert az egy dolog, hogy álatlában a tömeg, anyagmennyiség az 4 értékes, térfogat, hőmérséklet 3 értékes, de pl vegyületeknél láttam olyat, hogy a moláris tömeget úgy kellett volna számolni, hogy az egyiknél az 5 értékes jegyet adom hozzá a másik 4 értékes jegyéhez és az így kapott tömeget kerekítem 4 értékes jegyre (pl AgCl az ezüstnél a függvénytábla 5 értékest ír).
Bónusz kérdések: A Faraday állandónál hány értékes jeggyel illene számolni? Órán mindig 96500-val számoltunk, de 4 jegyesre kerekítve az 96490.
Hasonlóan az Avogadró-számmal, bár ott láttam olyan feladatot, ahol írta, hogy legyen 6,02*10^23.
Na jó srácok, én most mondtam le a pontosságról. Így hogy direkt néztem is, valahol a négyjegyű adatait néztem, így is elcsúszik valahol, és akkor már megy a levesbe.
Talán a mértékegység meglesz.
Köszi a segítséget 💙
Amilyen pontosságúak a megadott adatok, olyan potossággal kell a végeredményt is megadni (kerekíteni). A jól összeállított feladatban minden megadott adat azonos pontosságú, így a végeredmény megadásaa értelemszerű.
Hogy mi a pontosság egy adatnál? A megadott értékes jegyek száma! Az értékes jegyek száma a normálalakbann leírt adatok esetén a legegyszerűbb:
Pl. legyen a szám: 123,45 normálalak: 1,2345*10(+2) ez öt értékes jegyet jelent mindkét alakban, de két tizedesjegyet, illetve négy tizedesjegyet.
Az értékes jegyek száma normálalkban = tizedesjegyek száma + 1.
Kevesebb értékes jegyet kerekítéssel kapunk: 1,234 (4); 1,23 (3); 1,2 (2);
több értékes jegyet nullákkal jelölünk: 1,23450 (6); 1,234500 (7) *10(+2)
Vagy 1 (1); 1,0 (2); 1,00 (3); 1,000 (4).
Igen, köszi, de ezt értem.
A problémám azzal van, hogy van olyan feladat, ahol az adatok megadása is különböző pontosságú (térfogat-3 értékes, tömeg-4 értékes...) és egyrészt ilyenkor számolás közben nem tudom hogyan kerekítsek pl egy sűrűséget. Másrészt azt sem tudom, hogy számolások közben a részeredményeket hova kerekítsem, mert van aminél az eredményig több résszámítás van, és azok kerekítésénél is csúszhat a végeremény.
A pontosságra visszatérve, nemtudtam sosem, hogy egy feladat megoldása mondjuk 6.56cm3, de nekem mondjuk 6.53 jött ki, azt elfogadják,és "csak" egy pontot vonnak le?
Szinte az esetek többségében mindig van pár tizedes eltérés nálam is..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!