Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mit kell csinálni egy szakdolg...

Mit kell csinálni egy szakdolgozat-készítés során?

Figyelt kérdés

Eléggé meg vagyok ijedve. Elég régóta keresek témát, lassan pedig téma bejelentési határidő van. Most úgy néz ki, hogy a hosszas keresgélés után végre egy tanszék elvállal. Egy számomra teljesen ismeretlen személy lenne a témavezetőm, akinek csak a nevét tudom és hogy külsős oktató.

Én próbálok mindig nagyon tisztelettudó lenni, ami sokszor hátrány. Pl. csak sejtem, hogy mi a pontos neve. Arra gondolok, hogy vannak oktatók, akik harapnak, ha lehagyod a dr.-t a nevük elől, és nála nem tudom, hogy dr.-e. Így már az első emailt nem vagyok benne biztos, hogy kellene megírnom. Utána még jön, hogy mi van, ha valami hülyeséget írok.


Ezután meg fogalmam sincs mit kell csinálni :D Vannak kötelező konzultációk, ezeket papírozni kell, vagy ez csak opcionális? Miben kell a konzulens segítségét kérnem? Nekem kell majd "zaklatnom" folyamatosan, vagy úgy szokás, hogy x időnként összeülünk?

Igazából, ha valakinek van ideje és leírná, hogy miket csinált a szakdolgozatával kapcsolatban, örülnék. Elég elveszettnek érzem magam jó lenne egy kis iránymutatást kapnom, hogy mi is történik ilyenkor.



2021. márc. 9. 17:16
 1/5 anonim ***** válasza:
95%

Én nem írtam még szakdolgozatot, de TDK-t igen. A kötelező-opcionális konzultációk egyetemfüggőek, van ahol nézik azért hogy van-e együttműködés konzulens és hallgató között, máshol nem igazán törődnek ezzel.

Abban kell a segítségét kérned, amiben elakadsz. Pl szakirodalmat javasoljon, vagy ha kísérletet/kérdőívet csinálsz akkor abban segítsen, ha programot írsz akkor megkérdezheted jut-e eszébe egyéb dolog amit belerakhatnál, ilyesmik. Emberfüggő, hogy ő keres x időnként vagy te őt, ez majd kialakul.

Én pl csak akkor írtam ha megakadtam, a konzulens meg csak akkor írt magától, ha talált valami érdekességet amit belerakhattam még.

2021. márc. 9. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
96%

Tisztelt Tanár Nő vagy Úr megszólítással felkeresheted, utána aláírásából általában kiderül.

Nekem volt egy gyakorlati helyem, ahol dolgoztam, ahhoz kapcsolódóan választottam témát, hogy az ottani dolgokat bemutassam.

Ehhez cégen belül kerestem egy külső konzulenst.

Érdemes már úgy felkeresni a belső konzulenst, hogy van egy téma vázlatod, elmondod hogy mit szeretnél a szakdolgozatodban, mi a célja, a kutatásod módszertana, vizsgálod-e az adott szituációt, és javasolsz-e javításokat mondjuk egy adot folyamaton/rendszeren.

Ez lesz az első konzultáció kb, utána később a második kb 15-20 oldalnál érdemes, hogy elég jó irányba indultál-e el és merre tovább. Külső belső konzulenssel egyeztetve, hogy mi a véleménye. merre kellene mozdulni.

Mert a 15-20 oldal az csak elmélet vagy bemutatás lesz, csak a saját szavaiddal megfogalmazva. Rengeteg forrást felhasználva.

utána jön a gyakorlati rész 30 oldalba kb, csinálhatsz kimutatást, google felmérést, interjút és még ezer féle módszert amiről bullshitelhetsz :)

2021. márc. 9. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
96%

konzulens neve: az egyetem honlapján keress rá, általában minden tanár megtalálható. vagy csak googleben a szakjával, foglalkozásával. Emailbe pedig akkor tudod a teljes nevét írni, ha dr. akkor azzal.

a 2es nagyjából leírta hogy mi a menete, de nyugi, a konzulensed vagy az egyetemed úgyis fog támpontokat megadni, hogy mikor minek kell meglennie (pl. nekünk először el kellett küldeni egy doksiba pár mondatban hogy miről fog szólni a szakdogánk, milyen kutatási kérdésekre keressük a választ, és az elnagyolt vázlatot; kb. 2 hónappal később egy 10 oldalas elméleti fejezetet kellett küldenünk)

a hossza amúgy szak/egyetem függő. nálunk az egész törzsszövegnek kell kb 35 oldalnak lennie.

2021. márc. 9. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Változó, hogy hol hogyan működik és melyik tanár hogyan oldja meg.... Mi az egyetemtől semmiféle előzetes tájékoztatást nem kaptunk a szakdolgozattal kapcsolatban, tehát nem volt egy külön tájékoztató és az egyetem oldalain sem lehetett találni aktuális információkat, illetve nem lehetett megtekinteni az előző évek szakdolgozatait sem. Úgyhogy tulajdonképpen úgy kellett szakdolgozat témát kitalálnod és konzulenst választanod, hogy még nem láttál egy ott íródott szakdolgozatot sem, fogalmad nem volt milyen témákat szokás választani, melyik témával inkább melyik oktatóhoz érdemes fordulni, mennyire kell kiforrott ötlet stb. Volt olyan tanár, akihez odamentek, hogy nem tudják még mi legyen, több témán is gondolkoznak stb. és a tanár segített nekik, elmondta a véleményét, ajánlott forrásokat stb. Viszont volt olyan tanár is, aki azt mondta, hogy ő csak arra tud igent/nemet mondani, ha valaki visz neki egy min. 2 oldalas leírást arról, hogy konkrétan miről, hogyan szeretné megírni a szakdogáját. Én kitaláltam a témám (nem volt egyszerű, de volt egy szakdoga írós óránk és ott tudtam kérni egy kis segítséget), nagy vonalakban felvázoltam az ötletemet emailben a választott konzulensnek, majd találkoztunk. Mi hetente konzultáltunk, ebben állapodtunk meg és igazából minden alkalmon megbeszéltük, hogy mit csináltam, haladtam-e, kell-e valami segítség, ajánlott irodalmat, átnézte amit írtam stb. Valaki pl. úgy csinálja, hogy csak igény esetén konzultál a hallgatóval, valaki személyesen, valaki csak neten keresztül. Változó. A szakdolgozat felépítése, a formai követelmények stb. pedig egyetemtől és szaktól függ, a konzulens ezekben is tud majd segíteni. Az enyém a határidőket is jelezte mindig, de ezeket azért meg lehetett találni még nálunk is :D
2021. márc. 10. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Tanárfüggő. Én majd csak jövőre fogom írni, viszont témavezetőm már van, és most már látszik, hogy elég más. Nekem például az volt, hogy csak leírtam neki a címet, amit kitaláltam, rábólintott, és meg is írtuk a szerződést. De egyik évfolyamtársam egy másik tanárnál már konzultált, szűkítették a témakört, olyan is volt, akinél egy tartalomjegyzéket meg egy rövid bevezetést kellett írni, mielőtt elvállalt. De felsőbbévesek mondták, hogy van, akivel megbeszéltek időpontokat, amikor beszéltek, és addig ő nem keres, csak te, ha elakadsz, valaki egyáltalán nem zaklat, hanem te szólsz neki, ha valamiben segítség kell. Szóval ez majd kiderül, ha tényleg elkezded csinálni.
2021. márc. 10. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!